A szociális intézményekben múlt pénteken, a bölcsődékben, óvodákban, általános iskolákban a hét elején kezdődött meg a tesztelés – tájékoztatta lapunkat Takács Árpád, a Békés Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízott, a Békés Megyei Védelmi Bizottság elnöke.
Utóbbi intézményekben mintavevő csapatok végzik a feladatot, míg a szociális intézmények saját szakembereikkel teszik ugyanezt. A bölcsődei, óvodai, általános iskolai „teamekben” egy-egy kormányhivatali dolgozó, jellemzően harmadik-negyedik évfolyamos orvostanhallgatók, illetve önkormányzati alkalmazottak kaptak helyet. Takács Árpád ennek kapcsán kiemelte, példás együttműködés alakult ki az önkormányzatok, a vállalkozások, az intézményfenntartók között, sokan segítik a munkát.
Ötszáznegyven helyszínen, több mint tízezer oktatásban dolgozó koronavírus-tesztelését végzik a megyében /Fotók: Lehoczky Péter/
Mint megtudtuk, mintegy harminc mintavevő csapat dolgozik Békésben, amelyeket mindig a kormánytisztviselő vezet. A szakember tartja a kapcsolatot az intézményekkel, folytatja le az egyeztetéseket. Az önkormányzatok a legtöbb helyen gépkocsit és gépkocsivezetőt is biztosítottak, hogy a munka a legjobban haladjon.
– A tesztelés gördülékenyen zajlik – hangsúlyozta kérdésünkre Takács Árpád.
– Korábban az ötvenkét résztvevő orvostanhallgatót egy oktató videó segítségével készítettük fel, illetve hétfőn, a munkakezdés előtt minden járási központban az Országos Mentőszolgálat egy-egy Békés megyei szakembere is bemutatta a hallgatóknak a helyes mintavételt, valamint a védőeszközök alkalmazását, a védőfelszerelés helyes fel- és levételét. Szemüveget, sapkát, arcvédő pajzsot, egyszer használatos védőruhát egyaránt biztosítanak az egyetemisták számára, amelyeket valamennyi mintavételt követően gyűjtőzsákba helyeznek el. A következő helyszínen pedig új védőruhát öltenek magukra. A csapatok tagjai minden reggel, még munkaidő előtt letesztelik saját magukat, ezzel is védve az intézményekben dolgozókat. Ezt követően a múlt héten megfogalmazott megyei logisztikai terv alapján 7.30-kor elindulnak a kiértesített helyszínekre. A tesztelés munkaidőben zajlik, természetesen enni és inni is lehetőségük van az érintetteknek.
Békéscsabán a Lencsési Általános Iskolában Vida András igazgatót is letesztelték.
A konkrét adatokat központilag hozzák majd nyilvánosságra és az első napból egyébként sem lehet messzemenő következtetés levonni, annyi elmondható, hogy a 4300 bölcsődei, óvodai, általános iskolai dolgozóból elenyészően keveseknek lett pozitív a tesztje, ahogy az is kijelenthető, hogy szintén elenyészően kevesen nem adtak mintát az önkéntességen alapuló tesztelés keretében. Akinek pozitív lesz a tesztje, köteles a háziorvosánál azt jelezni, aki megteszi a szükséges intézkedéseket.
– Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy mindenki betartsa a kormány intézkedéseit, mert az valamennyiünk védelmét szolgálja.
Mindent megteszünk a koronavírus-járvány lassítása, az emberek egészségének védelme érdekében – hangsúlyozta a kormánymegbízott.
Ülésezett a védelmi bizottság
A szociális intézmények önmaguk végzik a tesztelést, az adatokat továbbítják a kormányhivatal népegészségügyi szervének, amely napi szinten tovább küldi azokat Nemzeti Népegészségügyi Központba. A megyei védelmi bizottság a kórházaknak, egészségügyi intézményeknek, az egészségügyi alapellátásnak, a háziorvosoknak egyaránt eljuttatja a gyorsteszteket, a tesztelést saját maguk végzik.
A megyei védelmi bizottság hétfői ülésén áttekintették a védekezés feladatait. Meghallgatták a tankerületeket és a szakképzési centrumokat a digitális oktatásra való átállásról. Az orvosoknak, orvosi ügyeleteknek, orvosi alapellátásnak védőfelszerelést biztosítanak, az általános iskoláknak fertőtlenítőszert és maszkokat. Takács Árpád szólt arról is, hogy az önkormányzatok a vonatkozó kormányrendeletnek megfelelően látják el a feladataikat.