Körömi Krisztina elmondta, annak ellenére, hogy az állatpark a vírushelyzet miatt zárva tart, a háttérmunkálatok és az állatok ellátása természetesen folyamatosan zajlik. A téli takarmányozás és almozás pedig más kihívásokat tartogat kollégáik számára, mint a melegebb hónapokban.
Debróczki József állatgondozó éppen lédús répával kínálja a hatalmas európai bölényt /Fotók: Imre György/
Hozzátette, ősztől egészen tavaszig tart például a bővebb takarmányozás, hiszen a vadon élő állatok is zsírréteg felhalmozásával készülnek a zord időjárásra. A táplálékot illetően pedig nem csupán a mennyiség más, hanem az összetétel is, hiszen ezen időszakban vitamindúsabb élelemre van szükségük lakóiknak, illetve van speciális ellátást igénylő gondozottjuk is. Ilyen például a jávorszarvasuk is, aki egyébként is kényesebb emésztésű állat, ezért takarmányozására az év minden napján oda kell figyelni. Nyáron szinte csak friss fűzfalevelekkel és hajtásokkal táplálkozik, melyek nem állnak rendelkezésre télen. Ezt egy különleges, 13 összetevős zsiráftáppal váltják ki nála. A többi állatnak pedig zöldség- és gyümölcsfélékkel egészítik ki a napi menüt.
A szürke farkasok játékos kedvét a hőmérséklet nem befolyásolta
Az almozásról elmondta, ilyenkor fontos, hogy bővebb, száraz almot biztosítsanak minden állatnak, amiben el tudnak húzódni a hideg elől. Emellett vannak részlegesen és teljesen téli álmot alvó lakóik is, akiknek szintén megfelelő búvóhelyről kell gondoskodni.
Jó kis tél volt, de ide nekem a tavaszt – sugallja a kecske tekintete
Megtudtuk, az akváriumrendszerben a halak is más életvitelt folytatnak most. Elhúzódnak, alacsonyabb vízhőt és mérsékelt világítást, valamint kevesebb táplálékot igényelnek. A szárazföldi teknősök viszont hibernált állapotban vannak, avarral bélelt dobozban. Őket tavasszal ébresztik.
A mínuszok idején a közönséges görény odúba vackolta magát
Az általánosságban enyhe telek nem jelentenek komolyabb kihívást az állatok számára, a szervezetük viszont az emberekéhez hasonlóan megérzi a hőingást. Az utóbbi napokban tapasztalt mínuszok sem okoztak megpróbáltatást a lakóknak, csupán a gondozóknak kellett gyakrabban cserélniük náluk az ivóvizet a befagyás miatt.
Az őzek is vitamindús táplálékot kaptak, ettől is szép a szőrzetük
Körömi Krisztina elárulta, a tavaszi üzemmód már karnyújtásnyira van tőlük, hiszen március elejével már elindul az ébredezés és az átállás is. Sok állatnak a szaporodási időszaka is ilyenkorra tehető, sőt, néhányan már túl is vannak rajta, hiszen például a rókák koslatása tél közepén lezajlott, illetve a vaddisznóknál ezekben a hetekben már kismalacok születhetnek.
A tapsifülesek is igénylik már a simogató tavaszi napsugarakat
Már elkészítették az idei programtervet
Körömi Krisztina elmondta, az állatpark tehát hamarosan életre kel, így már csak a látogatók hiányoznak nekik. Mivel bíznak abban, hogy az egészségügyi helyzet javulásával a korlátozások is enyhülni fognak és tavasszal kinyithatják kapuikat, így a szokásos, évi programtervüket is elkészítették már. Tervezett eseményeiket már közzé is tették a Körös-Maros Nemzeti Park oldalán, melyek között található többek közt állatszépségverseny, természettudományos programok, szünidei állatmustra, nyári nyomozókaland, időszaki kiállítások és az idén jubileumi, tizedik Állatkertek éjszakája is.