Békés megye

2020.02.20. 06:51

Kapcsolattartás végrehajtása: márciustól a bíróságokhoz kell fordulni

Március 1-től a gyermekekkel való kapcsolattartásra vonatkozó határozatok végrehajtását a gyámhatóság helyett a járásbíróságok előtt lehet kezdeményezni – tájékoztatta hírportálunkat a Gyulai Törvényszék.

Papp Gábor

A külön élő szülő legfontosabb jogosítványa, egyben a gyermekkel szembeni kötelezettsége a kapcsolattartás, amely során figyelemmel kísérheti gyermeke fejlődését. Gyakran előfordul, hogy a külön élő szülő és a gyermek között azonban mindez nem vagy nem megfelelően működik, s az ebből adódó konfliktusok rányomják a bélyeget a csemete fejlődésére. A gyerek érdekével ellentétes, ha a szülők a kapcsolattartást rendező határozatban foglaltaknak – önhibájukból – nem tesznek eleget, és nem biztosítják annak zavartalan lefolyását. Ilyen esetben a kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtása iránti eljárás kezdeményezhető.

Külön élő szülő gyermekkel szembeni kötelezettsége a kapcsolattartás /Illusztráció: Shutterstock/

A Gyulai Törvényszék kiemelte: a járásbírósági hatáskörbe tartozó új, polgári nemperes eljárást a kapcsolattartásra jogosult és kötelezett személy is megindíthatja a határozatban foglaltak megszegésétől, vagy a megszegésről való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül. A bíróság az arra jogosult kérelme alapján jár el.

Az új szabályokat a március 1-jén vagy azt követően indult eljárásokban kell alkalmazni. Így azokat az ügyeket, amelyek február 29-én már folyamatban vannak, még a korábbi szabályok szerint a gyámhatóságok intézik el.

A végrehajtás minden esetben a járásbírósághoz tartozik, tehát független attól, hogy a bíróság vagy a gyámhatóság hozott határozatot a kapcsolattartás körében, illetőleg a bíróság vagy a gyámhatóság hagyta jóvá a kapcsolattartást rendező egyezséget. Az eljárás illetékköteles, amelynek összege az illetékekről szóló törvény szerint hatezer forint.

A bíróság azt vizsgálja, hogy a kérelmezett fél a határozatban foglaltakat felróható módon megszegte-e. Ilyennek minősül, ha a fél határidőben nem tesz eleget kapcsolattartási kötelezettségének, határidőben nem pótolja az elmaradt kapcsolattartást, a kapcsolattartást kellő indok nélkül akadályozza vagy meghiúsítja.

Akár végrehajtás is elrendelhető

Közleményében a Gyulai Törvényszék kitért arra is, hogy amennyiben a kapcsolattartási kötelezettség megszegése megállapítható, a bíróság végzéssel elrendeli a végrehajtást, egyben önkéntes teljesítésre hívja fel az érintettet.

Az önkéntes teljesítés elmaradása esetén a bíróság a törvényben meghatározott jogkövetkezményeket alkalmazhatja a mulasztó féllel szemben, így megkeresheti a gyámhatóságot a kötelezett teljesítésének előmozdítása érdekében, pénzbírságot szabhat ki, rendőrségi közreműködést kérhet vagy kezdeményezheti a szülői felügyelet megváltoztatását, vagy a gyermek harmadik személynél történő elhelyezését, illetve feljelentést tehet kiskorú veszélyeztetése vagy kiskorúval való kapcsolattartás akadályozása miatt. Az intézkedések közül egyszerre többet is alkalmazhat, pénzbírságot pedig ismételten is kiszabhat. Ezen túlmenően – külön kérelemre – van lehetőség a kérelmezett kötelezésére a megszegés miatt keletkezett igazolt költségek megfizetésére.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában