Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

2022.10.19. 09:58

A csatornák feltöltésével védekezhetünk az aszály ellen Békésben

Békés megye és az ország jelentős része is történelmi aszályt szenvedett el idén. Ahhoz, hogy jövőre ne ismétlődhessen meg a mostani, extrém aszálykár, biztosítani kell, hogy már kora tavasszal több víz legyen a talajban, illetve legyen miből öntözniük a gazdálkodóknak.

Nyemcsok László, [email protected]

Az öntözött területek növelése érdekében több lépés is történt az elmúlt időszakban

Fotó: Németh András Péter/Szabadföld

– Ehhez feltétlenül szükséges az érintett területeken a csapadék elraktározása, a csatornák feltöltése, illetve (ahol csak lehet) feltöltve tartása – hívták fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál (NAK). – Hosszabb távon pedig – hazánk élelmiszer-biztonságának megőrzéséhez – fontos, hogy a kormányzat által a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztésére biztosított keret folyamatosan rendelkezésre álljon.

Az agrárkamaránál kiemelték, a vizet a tájba kell vezetni, és ott kell tartani, ami elsősorban a meglévő, vegyes tulajdonú csatornák rendeltetésszerű üzemeltetésének biztosításával valósítható meg. A vízkészlet megőrzésének a medertározás a leghatékonyabb módja

Ha a vizet a tájban tartják, az javítja az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességet, csökkenti a klímaváltozásból fakadó kockázatokat, károkat. A hazai csatornák megfelelő üzemeltetése 1,2 millió hektár földterület mikroklímáját képes kiegyensúlyozni, és a medertározás az öntözési potenciálokat is növeli.  A vízszükségleti igényeket pedig elsősorban ott kell kielégíteni, ahol az állami csatornák által rendelkezésre áll felszíni vízkészlet. Ezzel jelentősen csökkenthető a nagy energiaigényű átemelős csatornarendszerek fenntartási költsége is.

Az idei, Európa jelentős területét sújtó extrém aszály is megmutatta, hogy hosszabb távon – tekintettel a globális klímaváltozásra is – pozitív változás műszaki beavatkozás nélkül nem várható.

 Vízkínálat-fejlesztés tekintetében az elsődleges cél a hazai vízkapacitások növelése. A vízrendszerek feltöltésével a hazai termőterületek mintegy negyedén legalább 25 százalékkal csökkenthető az aszálykár. Ugyan a csatornák maximális feltöltésével – csak egy nagyobb árhullám esetén – van valamennyi esély arra, hogy növekedjenek a belvizes területek, de mindez a termőterületek túlnyomó többségén jelenleg sokkal kevesebb kárt okozhatna, mint az aszály.

A NAK az öntözésfejlesztési stratégia megalkotásáról szóló kormányhatározat kapcsán 2018-ban széles körű vízigény-felmérést végzett a gazdálkodók körében. Ennek során a kamarai falugazdászok közel negyvenezer termelő adatait rögzítették, és mintegy 1,2 millió hektár terület mértek fel a felszíni vízzel ellátható hatásterületen. A felmérés szerint a jövőben öntözni kívánt területek – a már most is öntözésre berendezett 140 ezer hektárral együtt – összesen közel 400 ezer hektár tesznek ki, kiemelten az Alföldön.

Az öntözött területek növelése érdekében több lépés is történt az elmúlt időszakban, több intézkedési terv született, mind a vízkínálat, mind a vízkereslet fejlesztésére, amelynek végrehajtását a kormányhatározat szerint évi 17 milliárd forintos keretösszeggel támogatja a 2020–2030-as időszakban. Ezen összeg folyamatos rendelkezésre állása, valamint a keretösszeg felülvizsgálata elengedhetetlen a csatornák rendeltetésszerű üzemeltetésének biztosításához.

A vízkereslet-fejlesztésnél megalkották az öntözéses gazdálkodásról szóló törvényt, és annak végrehajtási rendeletét, valamint létrejött az öntözési igazgatási szerv.

– Fontos kiemelni azt is, hogy finanszírozási oldalról a Vidékfejlesztési Programban az öntözéses beruházás esetén az agárminiszter által elismert öntözési közösségek +20 százalékponttal emelt intenzitással indulhatnak – ecsetelték az agrárkamaránál. Az együttműködés további támogatására egy új pályázati felhívást írtak ki, amely 90 százalékos támogatási intenzitással segíti az öntözési közösségéket. Új területek bevonásánál a tervezést, meglévő területen létrejött közösségek esetén pedig a fenntartási költségeket hivatott támogatni. A vízkínálat-fejlesztés kapcsán szerepel ezek közt az állami művek rekonstrukciója, amely több mint száz állami csatornafejlesztési beruházást tartalmaz, továbbá a nem állami művek, illetve az úgynevezett harmadlagos művek kataszterének létrehozása, valamint rendeltetésszerű üzemeltetésének megoldása.

Erre tekintettel a NAK a hetekben csatornafelmérési projektet indított, mely által azokat a csatornákat azonosítják be a kamara megyei szervezetei, valamint a helyi Települési Agrárgazdasági Bizottságok, amelyek elhanyagolt állapotuk miatt jelenleg nem tudják betölteni vízszállítási funkciójukat. A NAK ezzel is segíteni kívánja az illetékes igazgatóságokat, hatóságokat, szerveket a jövőbeni intézkedések megtételében.

Korábbi cikkünk ide kattintva olvasható.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!