Szilágyi 125+1

2022.01.15. 13:44

Eddig sosem látott képeket mutatnak be Gyulán

A magyar Toulouse-Lautrecként emlegetett Szilágyi István festőművész eddig soha nem látott képeit mutatják be a Szilágyi 125+1 elnevezésű emléktárlaton, amely csütörtökön nyílik a gyulai Kohán Képtárban.

Beol.hu

Fotó: utazzitthon.hu

 Az 1896-ban született Szilágyi Istvánnak eredetileg tavaly lett volna az emlékkiállítása, ám a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztani - áll az MTI tudósításában. Így kapta az április 2-ig látogatható tárlat a Szilágyi 125+1 címet, utalva egyúttal arra is, hogy a 126 éve született alkotó mindössze 126 centiméter magas volt, "tehetsége azonban az égig ért" - írta a kiállítást szervező Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nkft. közleményben.

A gyulai születésű, kortársai által csak "kis" Szilágyiként emlegetett művész az Alföld és a népi élet hiteles megörökítője volt. 

Munkáin felfedezhető első neves mestere, Rippl-Rónai József hatása, emellett Rudnay Gyula magyarsága, Aba-Novák Vilmos színhasználata, a kubisták képfelfogása és Cézanne szellemisége.

 Elvégezte a Képzőművészeti Főiskolát, járta a vidéket, volt kávéházi festő, a hódmezővásárhelyi és a gyulai művésztelep kiállítója. Festményeit rendszeresen bemutatták a gyulai, szegedi és más vidéki tárlatokon, de budapesti kiállításokra, a Műcsarnoki tárlatokra is eljutottak a képei. A népi élet történéseit megörökítő alkotásai, önarcképei egy nehéz korszak lenyomatai.

A tárlat - amely Szilágyi személye és képeinek témái okán helytörténeti értelemben is különlegességgel bír - 28 grafika, mintegy 20 olajkép és akvarell segítségével mesél az alkotóról. 

A kisebb méretű grafikái bizonyítják kitűnő rajzkészségét. Emellett az elmúlt hat évben előkerült, eddig soha nem látott alkotásokat is bemutatnak a közönségnek.

A kiállítás egyik szervezője, a Gyulai Évszázadok Alapítvány (amely több év kutatás után 2006-ban adta ki Szilágyi Istvánról készült művészeti monográfiáját) és a KöröspArt Galéria jóvoltából egy 40 oldalas, színes katalógus is készült a tárlathoz, amelyben a kiállított művek mellett fontos életmű képeket is megörökítettek.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában