Békéscsaba

2023.02.22. 13:55

Diákok ismerhették meg a vasúti átjárókon való átkelés szabályait - galériával

Folytatódott a Fények, sínek, életek című baleset-megelőzési programsorozat szerdán délelőtt a Békéscsabai Turisztikai Főpályaudvaron. Az eseményre ellátogató diákok a rendőrség és a MÁV szakembereitől hallhattak fontos és hasznos információkat a vasúti átjárókban való közlekedés szabályairól, az odafigyelés hiánya miatti veszélyekről.

Papp Gábor, [email protected]

Fotó: Bencsik Ádám

A rendőrséggel és a MÁV-val közösen immáron harmadik alkalommal tartottuk meg a programot – nyilatkozta hírportálunknak Sós Imre. A Békéscsabai Turisztikai Főpályaudvart működtető Zerge Ifjúsági Túrasport Közhasznú Egyesület elnöke elmondta, a kezdeményezés legfőbb célja, hogy felhívják a diákok figyelmét a vasúti átjárókon történő átkelés szabályaira, az odafigyelés hiánya miatt kialakuló veszélyekre és a balesetmentes közlekedésre. Sós Imre kifejtette, a szerdai eseményen ezúttal is Kónya Orsolya rendőr őrmester, a Békéscsabai Rendőrkapitányság baleset-megelőzési előadója és Bajkai Zsolt, a MÁV Zrt. balesetvizsgálója tartott sokrétű, beszélgetésre épülő, interaktív előadást az Evangélikus Általános Iskola negyedikes diákjainak.

– A kisvonat rendelkezik minden olyan adottsággal, amelyeken keresztül bemutatható, hogy miként zajlik a közlekedés a vasúti átjárókban, milyen a fénysorompó működése – tette hozzá az „állomásfőnök”, majd kiemelte, mindhárom eddigi program azt mutatta, hogy a diákok nagyon érdeklődők, odafigyelnek az előadásra, és sok mindent tudnak is már a témáról.

Bordás Andrea, a gyerekekkel érkezett kísérő pedagógus, osztályfőnök elmondta, rendkívül fontosnak tartják, hogy a gyerekeket minél előbb megismertessék a legfőbb közlekedési szabályokkal, azzal, hogy mire kell odafigyelniük saját és mások biztonsága érdekében.

– Éppen ezért is ragadunk meg minden ilyen és ehhez hasonló alkalmat és lehetőséget – tette hozzá a szakember, aki kérdésünkre elárulta, a gyerekek jó kedvvel, nyitottan érkeztek a rendezvényre. Kérdésünkre kitért arra, hogy az iskolai foglalkozások, az iskola órák keretében is fontos szerepet kap a közlekedésbiztonság.

– Tavaly a HUMDA Zrt. országjáró közlekedésbiztonsági oktatási programsorozatán nagyszerű munkafüzeteket kaptunk, amelyeket technika órák keretében fel is dolgoztunk, fel is dolgozunk. Ezenfelül is vannak olyan munkafüzeteket, amelyek kimondottan a közlekedésbiztonságra helyezik a hangsúlyt – tette hozzá a pedagógus.

Az interaktív, fényképekkel illusztrált programon Kónya Orsolya és Bajkai Zsolt nagyon sok érdekességre hívta fel a figyelmet, miközben mindketten arra helyezték a hangsúlyt, hogy a gyerekeket bevonják a közös gondolkodásba.

Némi „tippverseny” után a diákok megtudhatták például, hogy Magyarországon nagyjából 7500 kilométernyi vasúthálózat található, amelyekhez elég sűrűn, nagyjából 1,5-2 kilométerenként kapcsolódik vasúti átjáró, amelyeket mindig körültekintően kell megközelíteni. Szó esett arról is, hogy miért van elsőbbségük a vonatoknak az autókkal szemben. Ennek kapcsán a gyerekek is elmondták, hogy a vasúti szerelvények nem képesek olyan gyorsan lelassítani, illetve megállni, mint a személygépkocsik, ahogy a kormány elrántására sincs esély. 

A közlekedési táblákról is beszéltek

Bajkai Zsolt elmondta, egy 60 kilométer/órás sebességgel közlekedő vonat fékúttávolsága nagyjából annyi, mint kétszer a kisvonat és az attól a liget irányában található Réthy híd távolsága. A foglalkozásokon részletesen végigvették, hogy milyen közlekedési táblák figyelmeztetnek előzetesen a vasúti átjárókra, és ott miként kell viselkedniük az autósoknak. A fényjelzők szerepével kapcsolatban szó esett arról is, a fehér fény azt jelenti, hogy a berendezés, a sorompó üzemképes, az autós azonban ilyenkor sem mentesül az alól, hogy szétnézzen az átjáróban. 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában