Swietelsky-Békéscsaba–ŁKS Commercecon Łódź 1:3 (15, -23, -18, -25)

V.L.

Fotó: Imre György

Fotó: Imre Gyorgy

CEV-kupa női röplabda-mérkőzés, 1. forduló, visszavágó. Békéscsaba, Városi Sportcsarnok, 900 néző. Vezette: Paul Herbots (belga), Audrius Gargasas (litván).

Békéscsaba: KORNYIJENKO 11, Karhu 10, Zólyomi 3, DRPA 21, Kliszura 9, Strunjak 10. Csere: MOLCSÁNYI (liberó), Najdic 1, Glemboczki 3. Vezetőedző: Tóth Gábor.

Łódź: Witkowska 6, Sobiczewska 5, Alagierska 12, RATZKE 4, Jones-Perry 12, Grajber 8. Csere: STRASZ (liberó), COLOMBO 15, Pacak 6, Piasecka 8, Jukoski 2. Vezetőedző: Michal Mašek.

Az eredmény alakulása. 1. szett: 7:1, 8:5, 12:6, 15:8, 20:10, 22:14. 2. szett: 3:1, 4:5, 8:8, 11:10, 11:15, 16:20, 22:21, 22:24. 3. szett: 2:5, 8:7, 8:10, 13:17, 16:17, 16:21. 4. szett: 1:5, 5:5, 5:9, 9:11, 13:18, 18:19, 19:23, 22:24, 24:24.

A hazai együttes akkor juthatott tovább az 1:3-as kinti vereséget követően, ha 3:0-ra vagy 3:1-re győz, majd ezt követően megnyeri az aranyjátszmát is.

Lendületesebben kezdett a BRSE, Marta Drpa nyitásai okoztak gondot a lengyel oldalon, 5:1-nél ki is hívta csapatát Michal Mašek. Már hattal is vezettek a hazaiak, ami gyorsan lefeleződött, de Kornyijenko váratlan húzásai meghiúsították a vendégek éledező felzárkózási kísérletét. A folytatásban is magas szinten játszott a Békéscsaba, fokozatosan növelve előnyét, talán csak megnyitásokra lehetett panasza Tóth Gábor vezetőedzőnek, ezekből négyet rontottak a tanítványai, de 22 perc alatt így is gondmentesen hozták a játékot, 25:16.

Nagy tűzijáték alakult ki a második szett elején, Molcsányi Rita hatalmas bombákat ártalmatanított. Egyre inkább játékba lendült a Łódź, amely Jones-Perry ász szervájával először vezetett 5:4-nél. Nagy csata folyt a pontokért, fej-fej mellett haladtak a csapatok. A vendégeknek sikerült felgyorsítani a támadójátékukat, az ütőik pontosabbá váltak, ennek köszönhetően a játszma derekán zsinórban öt poént szerezve, stabilizálták a vezetésüket. Csabai oldalon a védekezés kiválóan működött, ám a támadások befejezéseivel akadtak gondok. Így is látványos labdameneteknek tapsolhatott a publikum. Annak meg különösen örülhetett, hogy Karhu pontjaival 20:20-nál egalizált, Drpa egyszemélyes blokkjával pedig visszavette a vezetést. Igaz csak rövid időre, mert Pacak rafinált szerváival játszmalabdákhoz juttatta a lengyeleket, a másodikat értékesítették is, 23:25.

A harmadik szett a látogatók számára indult jobban, de aztán hamarjában rendezték soraikat a csabaiak és Kornyijenko leleményes megmozdulásaival 8:7-nél már náluk volt az előny. Nem tartott sokáig ez az állapot, mert a Łódź ütői egyre jobban tették a dolgukat, és bár volt még egy nagy felzárkózása a Békéscsabának (16:17), de ez inkább a lengyeleket tüzelte fel. A blokkjaikkal szemben tanácstalanok voltak a házigazdák, így hiába védekeztek extrát, a vendégek a hajrában „behúzták” a játszmát és vele együtt a továbbjutást, 18:25.

A magassági fölényüket kamatoztatva indították a negyedik szettet is a látogatók. Tóth Gábor időkérését követően mínusz négyről kapaszkodott vissza a BRSE, azonban a lengyelek gyorsan visszaállították a korábbi rendet, és a későbbiek során is irányították a mérkőzést. A tétnélküliség ellenére becsületből küzdöttek Drpáék. Voltak is szép dolgaik, igyekezetüknek hála a hajrában három meccslabdát hárítottak, a negyediket viszont már értékesítette a képzettebb vendégcsapat, 25:27.

Hazai részről az első játszma megnyerése után a második szett finisében még mutatkozott némi esély az előny növelésére, azt követően már érvényesült a Łódź magassági és erőfölénye.