Gyula

2020.04.22. 13:44

Családfakutatók újították fel a Ladics família egyik sírboltját

Helytörténeti jelentőségű felfedezést tett a Békés Megyei Családfakutató Klub a közelmúltban Gyulán azzal, hogy közvetlenül a Ladics családhoz kapcsolódó, elfeledett síremlékre bukkant. A munkájuknak köszönhetően egy igen fontos síremlék, dr. Ladics László feleségének és gyermekeinek nyughelye újulhatott meg.

Papp Gábor

Fotó: Adam Bencsik

A családtörténeti, helytörténeti alapvetéseket, érdekességeket kutató közösség, a Békés Megyei Családfakutató Klub motorja, Gyevnár Erika elmondta, az volt a céljuk, hogy az 1831-ben, a nagy kolerajárvány idején létesült Szentkereszt temető sírjait feltérképezzék, adatokat gyűjtsenek azért, hogy a későbbiekben egy ingyenesen elérhető digitális archívumot, egyfajta nyilvántartást hozzanak létre. A helyszín mindentől távol, Gyula külterületén található.

A turisták körében népszerű Ladics ház is őrzi a polgári család emlékét /Fotó: Incze László/

A gyulai Erkel Ferenc Művelődési Központban működő közösség tagjai többször jártak ott azért, hogy pontos, részletes lajstromot készítsenek az ott megtalálható, a város szempontjából is fontos történelmi személyiségek nyughelyeiről. Itt helyezték végső nyugalomra például Göndöcs Benedek és Mogyoróssy János földi maradványait. Mások mellett itt temették el a Ladics család több tagját. Az itteni Ladics-sír meglehetősen rossz állapotban volt, ezért elhatározták, hogy tesznek a megújításáért, helyrehozataláért. Szoros összefogás valósult meg, melynek eredményeként végül méltó körülményeket alakítottak ki.

Gyevnár Erika ismertette: ebben a sírboltban nyugszik dr. Ladics László hites felesége és három gyermekük. A neveken kívül más nem szerepel a sírkövön. Dr. Ladics László ügyvéd dr. Ladics György fia és a Békés Megyei Takarékpénztár igazgatója volt, s ő maga a szülei mellett, a gyulai református temetőben nyugszik. Azt, hogy miért temették külön a férjet és a feleséget, konkrétan nem tudjuk. Talán az lehet a magyarázat, hogy a férj református, a feleség pedig katolikus vallású volt.

Gyevnár Erika közlése szerint a síremlék rendbetételére Angliából, Németországból, Ausztriából és Svájcból is érkezett – elszármazott gyulaiaknak köszönhető – anyagi támogatás, a fennmaradó részt a klub tagjai biztosították. A sírkő rendbehozatalát a konkrét munkát elvégző Csök Imre, vagyis a Kődoki néven ismert vállalkozó is támogatta. Gyevnár Erika azt is elmondta, a terveik között szerepel a Szentháromság temetőben található irgalmas nővérek síremlékeinek rendbetétele. Ebben az esetben is számítanak adományokra, azokra a segíteni vágyó felajánlókra, akiknek fontos, hogy a gyulai értékek fennmaradjanak.

Sokan nyugszanak a temetőben

Az 1831-ben, a kolerajárvány idején létesült Szentkereszt, más néven koleratemetőben Gyula több ismert személye, családja, városi elöljárója nyugszik. Itt található például a Wenckheim-kápolna és -kripta, valamint Göndöcs Benedek apát-plébános, Gyula város országgyűlési képviselője, a Békés vármegyei Régészeti és Művelődéstörténelmi Társulat egyik megalapítója és id. Mogyoróssy János, a gyulai múzeum alapítója, a Békés vármegyei Régészeti és Művelődéstörténelmi Társulat egyik megalapítója sírja is. Ide temették Erkel Ferenc két testvérét a házastársaival: Erkel János (Erkel Ferenc öccse) és Erkel Jánosné Unger Krisztina, illetve Nagynyújtódi Farkas Zsigmond és felesége, ­Erkel Terézia (Erkel Ferenc húga) is a sírkertben nyugszik.

A gyulai Szentkereszt temetőben alussza örök álmát id. és ifjabb Terényi Lajos (mind­ketten alispánok, országgyűlési képviselők), Hódy Lajos (a neves Vásárhelyi Pál, a Duna- és Tisza-szabályzó mérnök veje) is.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában