Országosan elsők

2023.10.28. 06:30

5,7 milliárddal Békésben fizették ki a legtöbb előleget a gazdálkodóknak

Október 16-ától Békésben is megkezdődött a gazdálkodóknak az agrártámogatások előleg-kifizetése. Vármegyénkben 13 ezer 042 termelő nyújtott be egységes kérelmet, és október 24-éig 9224 gazdálkodónak 5,7 milliárd forint összegű előleget fizettek ki – közölték a Békés Vármegyei Kormányhivatalnál. Ezzel Békés vármegye országosan az első.

Nyemcsok László

az irányító hatóság határozta meg az előlegfizetéssel érintett támogatási jogcímeket és a kifizethető előleg maximális mértékét is.

Fotó: MW-illusztráció

Az előleg maximális összege a teljes támogatás legfeljebb 70 százaléka lehet. Előleg csak azokban az esetekben fizethető ki, ahol adminisztratív, illetve a helyszíni ellenőrzés nincs folyamatban.

A kormányhivatalnál tájékoztattak arról, az irányító hatóság határozta meg az előlegfizetéssel érintett támogatási jogcímeket és a kifizethető előleg maximális mértékét is. 

A fenntarthatóságot elősegítő alaptámogatás, az újraelosztó támogatás, illetve a termeléshez kötött támogatások közül az anyajuhtartás, hízottbika-tartás, tejhasznú tehéntartás, extenzív, valamint intenzív gyümölcstermesztés jogcímekben fizethető előleg.

 A támogatások tényleges összegét minden évben befolyásolja a forint/euró árfolyam. A közvetlen támogatások euróban meghatározott összegeit minden évben az Európai Központi Bank (EKB) szeptember utolsó munkanapján közzétett középárfolyama alapján számítják át forintba. Ez idén 389,5 forint/euró volt. 

Az alaptámogatás előlege hektáronként legfeljebb 37 ezer 972 forint lehet.

 Az 1200 hektárnál kevesebb területtel rendelkező kis és közepes gazdaságok 150 hektárig többlettámogatást kapnak. Az újraelosztó támogatás keretében az első 10 hektár után legfeljebb 22 ezer 382, 10 és 150 hektár között pedig maximum 12 ezer 325 forint előleg fizethető hektáronként. A termeléshez kötött anyajuhtartás támogatási előlege egyedeként legfeljebb 8092, a hízottbikatartás-támogatásban 17 ezer 782, míg a tejhasznú tehéntartás esetén 90 ezer 487 forint. Az extenzív gyümölcstermesztés támogatást igénylő gazdálkodók hektáronként legfeljebb 52 ezer 182 forint előlegre számíthatnak, az intenzív gyümölcstermesztés esetében ez legfeljebb 99 ezer 340 forint. 

A Békés Vármegyei Kormányhivatalnál kiemelték, az előlegfizetési időszak november 30-án lezárul, december 1-jétől a részfizetési időszak következik.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!