Hírek

2005.11.03. 00:00

Mourinho mérges

José Mourinho mérges. Tizenöt hónapja irányítja a Chelsea-t, most kapott ki a „kékekkel” hetedszer. Ám mint mondja, 76 eddigi meccsén egyszer sem játszott ilyen rosszul a csapata.

Dénes Tamás

A Chelsea fél éve veretlen volt a Bajnokok Ligájában, a 2005–2006-os idényben pedig egyáltalán nem szenvedett még vereséget. A tizenhetedik meccsen megtört a jég: a „kékek” kikaptak a spanyol bajnokságban csak vergődő, tartalékos Betistől. Mourinhót mintha kicserélték volna: dicsérte az ellenfelet. „A Betis teljesen megérdemelten győzött, amióta én vagyok a Chelsea edzője, még egyszer sem játszottunk ilyen rosszul. Továbbmegyek: az első félidőben olyan pocsékul futballoztunk, hogy azt hittem, ez már nem is lehet igaz. A második játékrészben talán feljavultunk egy kicsit, balszerencsénk volt Essien két kapufát is érintő lövésénél, de nem érdemeltük volna meg a döntetlent!”. Lehet, hogy új Mourinho született?

A két gárda első, londoni összecsapása egyébként 4-0-s Chelsea-győzelmet hozott, ezért sem gondolta senki sem, hogy a sevillai zöld-fehéreknek esélyük lehet a győzelemre. Ráadásul rettenetesen kezdődött számukra a mérkőzés: huszonöt perc alatt két kulcsjátékosukat, Nanót, s a brazil házi gólkirályt, Ricardo Oliveirát is elveszítették. Ám a cserecsatár, Dani három perccel a beállása után megszerezte a mérkőzés egyetlen gólját. A vereség csak még inkább aláhúzta: a Bajnokok Ligája egyik nagy esélyesének tartott Chelsea-nek nagyon nem megy e sorozatban, idegenben. A „kékek” a mostani kiírásban kétszer játszottak a Stamford Bridge-től távol (Liverpool 0-0, Betis 0-1), s egyszer sem tudtak nyerni. Az előző kiírásban elveszítették utolsó négy idegenbeli mérkőzésüket a Liverpool (0-1), a Bayern München (2-3), a Barcelona (1-2) és a Porto (1-2) ellen is.

Nehéz helyzetbe került az AC Milan is: mint tavasszal, ismét kikapott Eindhovenben. Az akkori vereség ellenére továbbjutott, most ellenben, a csoportmérkőzéses szakaszban visszacsúszott a harmadik helyre. A diszkréten szólva is rutinos játékosokból áló Milan-védelem (Stam, Maldini, Nesta, Kaladze, majd Serginho) nem tudott mit kezdeni a PSV új hullámával. A holland élklub játéka, csapatának fejlődése ismét aláhúzta: Guus Hiddink a világ egyik legjobb edzője. A Philips-gyár csapata 2003 nyarán eladta Kezsman és Robbent a Chelsea-nek, Rommedahlt pedig az ugyancsak londoni Charltonnak. A csapat így is bejutott a BL elődöntőjébe. A siker után ezúttal a középpályás sort szedték szét: Vogel éppen a Milanba, Pak Dzsi Szung a Manchester Unitedbe, Mark van Bommel pedig a Barcelonába igazolt. De ettől sem gyengült meg a gárda, Hiddink – az egyetlen edző, aki a legutóbbi két vb-n elődöntőbe jutott válogatottjával –, két veteránja, Philip Cocu és Andre Ooijer köré új csapatot épített. Fiatalok verték meg a Milant: a gólt a 21 éves, perui Jefferson Farfán szerezte, Stamot szinte megőrjítette a 23 éves, amerikai Marcus DeBeasley, de talán még rajtuk is túltett a 19 éves marokkói származású, holland ifjúsági válogatott, Ibrahim Afellay és a még nála is két évvel fiatalabb, Ismail Aisatti, akik fantasztikusan futballoztak. Azért (is) jó játék a futball, mert néha nem a nagy nevek döntik el a mecseket.