Orosházi Kórház

2018.11.09. 18:51

Gyászterapeuta segít feldolgozni a veszteséget

Szeretteink elvesztését, munkahelyünk megszűnését, párkapcsolatunk végét, egészségünk megromlását is veszteségként éljük meg. Sokan nem tudják feldolgozni ezeket az érzéseket, ebben segít az orosházi kórház gyászterapeutája, akihez bárki bejelentkezhet.

Cs. I.

– A veszteségélményt rengeteg minden jelenthet már születésünktől kezdve: a számunkra fontos emberek halála, kapcsolatok vége, válás, szakítás, munkahely megszűnése, lakóhelyváltás, egészségünk, testi adottságaink, fiatalságunk, anyagi javaink, és bármilyen számunkra értékes, fontos dolgot jelentő, vagy elképzelés elveszítése – mondja Széllné Kovács Ibolya, a kórház gyászterapeutája és pszichológusa.

– Dolgunk akad ilyenkor a dühvel, az ellenállással, a tehetetlenséggel, a bűntudattal, a bánattal/szomorúsággal. Ezeket az érzelmeket sosem tanulhattuk meg a maguk teljességében átélni, átérezni, feldolgozni, illetve általában fogalmunk sincs, mihez kezdjünk a veszteségek okozta érzelmi fájdalmunkkal, rendszerint elkerülő- és menekülő utakkal próbálkozunk. „Erősnek” mutatjuk magunkat, a munkánkba menekülünk, rögtön új párkapcsolatba ugrunk fejest, vagy függőségekkel vonjuk el a figyelmet a fájdalmas és nehéz érzéseinkről.

Széllné Kovács Ibolya tud segíteni /Fotó: Melega Krisztián/

Széllné Kovács Ibolya hangsúlyozza, a gyász a veszteségre adott normális és természetes reakció.

– Mindent meggyászolunk. A feldolgozatlan veszteségek halmozódnak és halmozottan negatív hatásúak. Lehet, ezek hatására azt hiszi az érintett, valami baj van vele. Az igazság viszont sokkal egyszerűbb ennél: csupán nem állt rendelkezésére elegendő hasznos információ, hogy az életében bekövetkezett veszteségeket meggyászolja. Ezért fektetett vagy fektet most is rengeteg időt és energiát abba, hogy elfedje a veszteségekhez társuló fájdalmas érzéseket. Ennek azonban nem kell így lennie. A megoldás nem az elkerülésben, hanem a megélésben van. Így a seb szépen kitisztul és begyógyul, s nem fog felszakadva még sajgóbban fájni. Sokan mondják, „engedd el, hiszen az élet megy tovább”, de senki nem segít, mit kell tenni, hogy ezt el is érje az ember. A gyászfeldolgozást támogató csoportos és egyéni segítségnyújtás nem csak lehetővé teszi ezt, hanem támogat, hogy el is érje az elengedést – zárja Széllné Kovács Ibolya.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában