sakk

2021.09.06. 09:13

Erdős Viktor hetedik lett az Eb-n

Reykjavíkban befejeződött a 21. Európa-bajnokság. Az első helyet a rajtlistán harmincharmadik, 34 éves orosz Anton Demcsenko szerezte meg 8,5 ponttal.

A viadalon harminchat ország 180 sakkozója, köztük 69 nemzetközi nagymester csatázott a 11 fordulós svájci rendszerű versenyen, és huszonhárman vívták ki a 2023-as Világkupán való részvételi jogot. A magyar színeket öten képviselték. A békéscsabai Erdős Viktor nemzetközi nagymester – aki a Kőbánya SC színeiben szerepel – veretlenül, kitűnő versenyzéssel hetedikként jutott ki a Világkupára. Nagy Gábot is végig az élcsoportban haladt, utolsó partiját megnyerve 21. lett. Meglepetésre Bánusz Tamás csak a 49., Kozák Ádám a 69. helyen végzett, Gombócz Ferenc a 119. helyen zárta a szereplését. A teljes díjalap 100 ezer euró volt, az Európa-bajnok 20 ezret nyer. ki a részvételi jogot.

A 11 fordulós tornát a 26. helyre rangsorolt Erdős Viktor kettős győzelemmel kezdte, kitűnő versenyzéssel használta ki kedvező párosítását, végig az élcsoportban haladt. Veretlenségét megőrizve hetedikként végzett, és jogot szerzett a 2023-as Világkupán való indulásra. Kellemes meglepetés a Kőbánya SC 27 éves sakkozójának Nagy Gábornak a sikere, akit Élő-pontjai alapján a 62. helyen jegyeztek. Az első négy fordulóban 3,5 pontot szerzett, majd öt remivel is végig továbbjutó helyen állt. Tizedik partiját elveszítette, de utolsó játszmáját megnyerve a továbbjutását jelentő 21. helyet szerezte meg.

Végeredmény: 1. Anton Demcsenko (orosz) 8,5 pont, 2. Vincent Keymer (német) 8,5, 3. Alekszej Szarana (orosz) 8, 4. Bogdan-Daniel Deac (román) 8, 5. Kasper Piorun (lengyel) 7,5, 6. Rauf Mamedov (azeri) 7,5, 7. Erdős Viktor 7,5...21. Nagy Gábor 7.