Nepál

2021.09.15. 10:27

Suhajda Szilárdék az alaptáborba érkeztek

Az Eseményhorizont két hegymászója, Klein Dávid és a békéscsabai kötődésű Suhajda Szilárd megérkezett a Dhaulagiri lábához, elérte az alaptábort – tájékoztatott az expedíció.

P. G.

A két hegymászó szeptember elsején indult el Budapestről Nepálba. A hosszú repülőút után néhány napot a fővárosban Kathmanduban töltöttek, majd egy helyi járattal repültek tovább Pokharába.

Útjukat busszal és terepjáróval folytatták, utána pedig hozzávetőleg egy hetet sétáltak, hogy elérjék az alaptábort.

Az alpinisták célja, hogy megmásszák a „Viharok hegye”-ként is emlegetett Dhaulagirit. Céljuk a 8167 méter magas csúcs elérése oxigénpalack és teherhordók nélkül. Az alaptáborába szeptember 14-én érkeztek meg.

Suhajda Szilárd és Klein Dávid már az alaptáborban vannak /Beküldött fotó/

– Egy hosszú és kalandos felmenetet követően végre megérkeztünk a Dhaulagiri lábához. A hegy hatalmas és valóban gyönyörű! A következő napokban berendezzük alaptáborunkat – ideiglenes otthonunkat – és készülődünk első akklimatizációs körünkre. Jelenleg sűrű felhőben vagyunk és megállás nélkül szakad az eső, de nagyon jó érzés itt lenni! Várjuk a mászást! – mondta Szilárd.

Most az úgynevezett akklimatizációs időszak következik, amikor a hegyen fel-le ingázva egyre magasabban építenek ki táborokat.

Pár nap pihenő után el is indítják első akklimatizációs körüket, mely során céljuk, hogy 5850 méteren eltöltsenek 1-2 éjszakát az egyes táborban. Ezt követően visszaereszkednek az alaptáborba és újabb pihenőnapok következnek, majd a kettes és hármas tábor kiépítése.

Ha sikerül néhány éjszakát eltölteniük a 7400 méter magas hármas táborban, – egy többnapos pihenőt követően – megkezdik a csúcsmászást. Erre várhatóan október közepén kerül sor, azonban a helyi időjárási viszonyok ezt befolyásolhatják. A hegymászók a magaslati táborokban sátrat állítanak, amelyekben élelmet, a főzéshez szükséges gázt és egyéb eszközöket hagynak.

Dávid 2016-ban első magyar megmászóként egyedül állt a legveszélyesebb nyolcezres, az Annapurna csúcsán.

2019-ben Szilárd szintén egyedül ért fel, magyarok közül elsőként, a K2 csúcsára. (A felülmúlhatatlant alkotó Erőss Zsolt 2013-as halála óta ez a két első magyar megmászás született a 8000-ek világában.) Ha sikerül az alpinistáknak a Dhaulagiri csúcsának elérése, akkor az Eseményhorizont egy szép sikerrel, a mászópáros egy közös csúcsélménnyel gazdagodik.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában