2020.05.10. 19:59
Nem bízhatjuk az életeket a szerencsére az utakon
Az első negyedévben megyénkben a balesetek több mint egyharmada úgy történt, hogy egy jármű letért az útról, és nekiment valaminek vagy felborult. Csak a szerencsén múlt, hogy éppen akkor nem volt ott más, akinek nekiütközhetett, akit elüthetett volna. A szabálytalan, figyelmetlen, ittas, bódult vagy menet közben telefonját nyomkodó sofőr nemcsak magára, hanem másokra is veszélyes.
Gyakoriak az egy járműves balesetek /Archív fotó: MW/
Fotó: Horváth Balázs
Egy járműves. A rendőrök röviden így nevezik azokat a baleseteket, amikor egy jármű letér az útról, és nekiütközik valaminek vagy árokban áll meg. Megyénkben az idei év első három hónapjában a sérüléses balesetek több mint egyharmada így történt, 98-ból 40-nek nem volt más részese, csak az a jármű, amelynek a vezetője okozta a bajt. Ráadásul a 40 esetből kettő halálos volt, nyolc pedig súlyos sérüléssel járt.
– Ez nagyon magas arány – mondta Pardi Ildikó alezredes, a megyei főkapitányság baleset-megelőzési csoportjának vezetője. – Az egy járműves baleseteknél senki más nem zavarja meg a járművezetőt, kizárólag saját maga tehet a balesetről. Ezek mellett sem mehetünk el azzal, hogy a vétkes csak magának csinálta a bajt, okozott kárt, mert ez gyakorlatilag csupán a szerencsén múlik. Nem lehet előre kiszámítani, hogy az adott útszakaszon, amikor valakinek a szabálytalansága miatt baleset történik, lesznek-e éppen akkor és ott mások is. Pusztán a szerencsére bízni emberek testi épségét, életét, családok sorsát, felelőtlenség.
Dr. Szombati Andrea sajtószóvivő hangsúlyozta, hogy Békés megyében 2020 első három hónapjában 98 balesetben 118-an sérültek meg. Hárman nem élték túl a balesetet, 26-an pedig súlyos sérüléssel kerültek kórházba. A könnyű sérültek száma pedig a rendőrség előzetes adatai szerint 89 volt.
– A balesetek számának csökkentéséért, a kevesebb áldozatért maguk a közlekedők tehetnek a legtöbbet – emelte ki dr. Szombati Andrea. – Egymás mögött, mellett mennek, keresztezik egymás útját. Senki sem csak önmagáért felel. Elenyésző számban fordulnak elő műszaki hiba, illetve rosszullét miatt szerencsétlenségek. A balesetek túlnyomó többségét emberi hiba, szabálytalanság okozza. Az egy járműves baleseteknél jellemző, hogy a járművezetők gyorsan hajtanak, vagy ittasan, bódult állapotban vezetnek, esetenként fáradtan ülnek volán mögé és elalszanak.
Pardi Ildikó szólt arról, Békésben az első negyedévben a balesetek több mint tíz százalékát ittas közlekedők okozták.
– Az okok keresésekor gyakran felmerül az is, hogy a járművezető menet közben a telefonját nyomkodta, üzenetet írt vagy a közösségi oldalakat nézegette, ezért volt figyelmetlen – ecsetelte az alezredes. – Később sokan elmondják: bár jobban figyeltek volna, bár ne történt volna meg a szerencsétlenség. Utólag azonban már nem lehet semmin változtatni, előre kell gondolkozni.