Házhoz menő gyűjtés

2023.12.19. 15:58

Külön konyhai kukákba kerülnek az ételmaradékok több csabai, békési és gyulai lakásban is

Fokozatosan vezeti be a házhoz menő konyhai zöld- és élelmiszerhulladék-gyűjtést a szemétszállító cég, a MOHU, első körben, jövő év elejétől 14 település, köztük Békéscsaba, Gyula és Békés társasházas övezetében – ismertette a cég. A lakók az új kukák mellett információs anyagokat is kapnak. Az új kukák használata elősegíti a környezettudatosságot, a másodlagos energiahordozók, nyersanyagok és komposztok előállítását.

Licska Balázs

Zöldségek és gyümölcsök maradékai is elhelyezhetők az újonnan kiosztott kukákban. Illusztráció: Shutterstock

Jövő év elejétől kezdődik meg a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékok házhoz menő gyűjtése Magyarországon. Első körben a MOHU 188 ezer ötliteres gyűjtőedényt és több mint 14 ezer 120 literes kukát biztosít a megfelelő elkülönített gyűjtés érdekében. A 14 város, köztük Békéscsaba, Gyula és Békés meghatározott részein induló rendszert a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) és szerződéses partnerei működtetik. 

A programban résztvevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak, amely nemcsak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. Emellett társasházak számára ugyancsak kiosztanak egy-egy 120 literes barna kukát, amelyet a megszokott módon kell a ház elé kihúzni, a meghatározott napokon.

A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot gyűjtő kukában sokféle szerves hulladék elhelyezhető: például gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű – viszont a filter nem –, fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is. A bedobható élelmiszerek listája a MOHU honlapján is megtalálható.

Fontos viszont, hogy nem szabad beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását, porzsákot, porszűrőt, papírzsebkendőt, pelenkát. Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Tilos lesz továbbá a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is. 

Az új rendszert az európai uniós előírásokkal összhangban vezetik be, ugyanis ennek értelmében 2024-től kötelező a biohulladék elkülönített gyűjtése. 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, ami nem érhető el a biohulladék hatékony szelektív gyűjtése nélkül. 

Jelenleg az EU-ban a szerves hulladéknak mindössze 16 százalékát gyűjtik és kezelik megfelelően, ezért a fennmaradó, nagyobb rész lerakókba vagy égetőkbe kerül. A hazai települési hulladéknak 17-29 százaléka biológiailag lebomló anyag, amelyből az élelmiszer-hulladék mennyisége évi 320-384 ezer tonnát tesz ki. A konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot biogázüzemekben hasznosítják újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogázüzemben képződő maradék ráadásul – magas tápanyagtartalma miatt – kiváló komposztanyagot képez a mezőgazdaság számára.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!