Ne ragadjon

2022.06.05. 16:05

9 hiba, amit tésztafőzéskor elkövetünk

Bár a tészta elkészítése egyszerű, biztosan előfordult már, hogy keményen vagy ragacsos masszaként vettük ki a főzővízből. Íme néhány tésztafőzési hiba és tipp, ami segít kiküszöbölni a bakikat.

 

Egy tál gőzölgő, friss tésztánál nincs finomabb. Tésztaimádóknak nem számít, hogy paradicsomos vagy tejszínes szósz kerül rá, a lényeg maga a tészta – írja a mindmegette.hu. 
 

Túl kicsi a főzőedény

Ez az egyik leggyakoribb hiba. Tésztafőzéskor mindig a legnagyobb fazékhoz nyúljunk, hiszen legalább 5-6 liter vízre lesz szükség. Ha nagy edényt választunk, akkor a tésztát sem kell eltörnünk, hogy beleférjen. (Egyébként sem kell: ha csavaró mozdulattal tesszük a vízbe a spagettitésztát, egy idő után szépen magától belecsúszik a vízbe.) Miért ne főzzünk tésztát kis edényben? Azért, mert kisebb edényben kevesebb vizet kap a tészta főzéskor, emiatt pedig több keményítő lesz a vízben, amitől a tészta ragacsos lesz. A biztonság kedvéért akkor is válasszunk nagy lábast, ha csak kevés tésztát főzünk. 


 

Process,Of,Cooking,Homemade,Italian,Pasta.,Lifestyle,Background.,Man,Droping
Ne törjük el, csavarjunk egyet a spagettin.
Forrás: Shutterstock


Vakon követjük az elkészítési javaslatot

Bár a tészta zacskóján, dobozán olvasható javaslatok hasznosak lehetnek, azért el lehet térni a gyártó ajánlásától. A tésztafőzésénél hallgatni kell az ösztönökre! Ne hagyjuk abba a főzést csak azért, mert a leírás szerint 10 perc alatt elkészül! 

Man,Cooking,Pasta,Spaghetti,At,Home,In,The,Kitchen.,Home
A sót ne sajnáljuk a fővővízből, de zsiradékot soha ne tegyünk bele!
Forrás: Shutterstock

A legjobb, ha néhány perc után megnézzük a tésztát, és az állagától függően főzzük tovább úgy, hogy kb. fél percenként újra és újra ellenőrizzük. Macerás, de biztos módszer. Ne feledjük: a kemény tésztát tovább tudjuk főzni, de a pépeset már nem lehet ehetővé varázsolni.

Zsiradékot teszünk a vízbe

A tészta –  különösen a teljes kiőrlésű – friss zöldségekkel, fűszerekkel a mediterrán konyha alapja, egészséges étel, amit kötelező beépíteni az étrendbe. Ha a tésztafőző vízbe olajat teszünk, akkor gondoskodunk róla, hogy a tészta elveszítse finom keményítő ízét. Az olaj hatására ráadásul a tészta csúszóssá válik, a szósz nem tapad hozzá, és így ízetlen lesz a végeredmény.

Nem teszünk sót a vízbe

A tésztafőzés alapszabálya, hogy mindig sós vízbe kell a tésztát tenni. Talán azért, mert mindenki igyekszik egészségesebben élni és a sót ellenségnek kiáltották ki az elmúlt években, talán csak lustaság, de bizony sokszor kimarad a főzővízből. 

Sózzuk meg bőségesen a vizet, nem elég egy csipetnyi! 

Ne aggódjunk: a tészta nem szívja magába a só nagy részét, csak megakadályozza, hogy nyálkás legyen.

Borítóképünk illusztráció (Shutterstock)


A só megakadályozza, hogy a tészta nyálkás legyen/ Fotó: Shutterstock
ELFELEJTED MEGKEVERNI A TÉSZTÁT
Nem elég beletenni a tésztát a vízbe és magára hagyni, "úgyis megfő" felkiáltással. Ha ugyanis a tészta az edény aljára kerül, összetapadhat és gumiszerű lesz. A hosszú tésztákat is meg kell keverni: amikor a spagettitészta főzés közben lesüllyed, alaposan keverd át, hogy minden darab egyenletes megfőjön és ne ragadjanak össze a szálak.


A FALNAK DOBOD A TÉSZTÁT
A palacsinta dobálva is megfordítható, ha megsült, és a keményre vert tojásfehérje sem esik le a földre, ha felfordítod a habüstöt. A tésztát viszont teljesen felesleges a falhoz dobni (a legenda szerint ha jó, akkor a falhoz tapad): ez a furcsa szokás nem árulja el neked, hogy megfőtt-e a tészta, viszont összekened a falat és ételt pazarolsz. Az egyetlen módja annak, hogy megtudd, elkészült-e a tészta, ha megkóstolod.  

TÚL SOK TÉSZTÁT FŐZÖL
Nehéz eltalálni, hogy mennyi tésztát főzz meg, különösen, ha többen vagytok. A tészta viszont frissen jó: melegítve már ragacsos, gumiszerű lehet. Szárazon mérve 100 gramm tésztát számolj egy emberre, így biztosan mindenki jóllakik.


Ha kisebb edényben főzöl sok tésztát, több keményítő kerül a vízbe, amitől a tészta ragacsos lesz/ Fotó: Shutterstock
KIBORÍTOD A FŐZŐVIZET
Ha a tészta megfőtt, a főzővizet felhasználhatod szószok készítéséhez. A keményítőben gazdag víz fellazítja a sűrűbb szószokat, selymessé, krémesebbé teszik azokat. Ha főzővizet teszel a szószba, jobban bevonja a tésztát, hiszen a keményítő tapadósabbá teszi.

LEÖBLÍTED A TÉSZTÁT
A tésztafőzés az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy finom, házias ételt készíts, ezért ne tegyél hozzá semmilyen extra lépést – ami ráadásul csak ront a végeredményen. A főtt tésztát nem szabad vízzel leöblíteni. Egyszerűen csepegtesd le egy szűrőben, és add a szószhoz. Mint már fentebb írtuk, a tésztán lévő keményítőréteg megakadályozza, hogy a tészta ragacsossá váljon és azt, hogy a szósz rátapadjon.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!