Gyula

2023.12.18. 19:34

Megérkezett a Millenniumi hódolat a Kohán Képtárba

Megérkezett Gyulára, és keddtől a Kohán Képtárban már látható is Benczúr Gyula egyik legimpozánsabb műve, a Millenniumi hódolat című alkotás olajvázlata.

Papp Gábor

Fábián Tamás, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője

Fotó: Bencsik Adam

Fábián Tamás, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője elmondta, néhány nappal ezelőtt, december 10-én ért véget a Magyar Géniusz Vándorkiállítás. A műalkotások visszakerültek valamennyi olyan gyűjteménybe, illetve múzeumba, amelyek a tárlathoz azokat kölcsönözték. Ez az alkotás azonban nem a nyíregyházi Jósa András Múzeumba „tért haza”, hanem mivel a Benczúr gyűjteményükből éppen Gyulán látható kiállítás, ezért a múlt héten a fürdővárosba érkezett meg, és hétfőn került ki a Kohán Képtár falára.

A monumentális méretű festmény (347×600 cm) állami megbízatásból született, amikor a millenniumi ünnepségek alkalmával felmerült a gondolat, hogy az ekkor rendezett ceremóniák egyikét egy nagyszabású műben kellene megörökíteni. A Vallás- és Közoktatási Minisztériummal kötött szerződés aláírását követően, Benczúr 1899 őszén, más források szerint 1900 májusában fogott munkához, de a festmény csak 1909-re készült el. A képet több vázlat és tanulmány előlegezte meg, melyek a festő gondos szerkesztési módszeréről tanúskodnak.

A Jósa András Múzeum tulajdonában lévő olajvázlat 1897-ben készült. A képet Benczúr özvegye ajándékozta Nyíregyházának 1921-ben, amikor a városban a Bessenyei kör szervezésében országos Benczúr ünnepséget rendeztek. 

A festmény azt a pillanatot örökíti meg, amikor a millenniumi ünnepségek alkalmával Ferenc József a vár tróntermében fogadja a parlament Alsó- és Felsőházának hódolatát, amelyet a nemzet nevében Szilágyi Dezső, a képviselőház akkori elnöke mondott el.

A megrendelő kívánsága szerint Benczúrnak egy olyan monumentális arcképcsoportot kellett megalkotnia, amelyen mind a 70 ábrázolt személy, országgyűlési képviselő, főrendházi tag visszaazonosítható legyen, ugyanakkor oly módon kellett megjelenítenie a szereplőket, hogy azok egy hatalmas élőképben juttassák érvényre a hivatalos Magyarország urainak együttes tisztelgését az uralkodó előtt.

Az itt látható színvázlat jelentősége abban is rejlik, hogy az eredeti, egykor a királyi várban elhelyezett, majd 1910-ben Berlinben aranyérmet nyert monumentális festmény 1945-ben elpusztult.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!