Nemzeti park

2023.10.15. 19:46

Igazi világpolgárok, halászsasok vadásznak a Kis-Sárréten

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Biharugrai-halastavak környékén szinte naponta látunk zsákmányra vadászó halászsasokat – adta hírül a napokban a nemzeti park.

Vásári Erzsébet

A halászsasok az őszi vonulási időszakban általában hosszabban időznek nálunk, mint tavasszal, hiszen ilyenkor már nem hajtja őket a fészkelési vágy.

Fotó: Tóth Imre/KMNP

Ismertették, hogy a halászsas a nevéből is adódóan szinte kizárólag hallal táplálkozik. Igazi világpolgár, mivel az Antarktisz kivételével minden kontinensen fészkel. Hazánkban tavasszal és ősszel rendszeresen átvonul, de ritkán egy-egy átnyaraló példány is előfordul, ilyenkor a halastavak és nagyobb folyók mentén számíthatunk jelenlétére.

Hozzátették: a halászsasok az őszi vonulási időszakban általában hosszabban időznek nálunk, mint tavasszal, hiszen ilyenkor már nem hajtja őket a fészkelési vágy. Vonulásuk során a Kis-Sárréten is gyakran előfordulnak, általában a Biharugrai- és Begécsi- halastavakon találkozhatunk velük, de ritkán a közeli Sebes-Körösön és az Ugrai-rétben is megfigyelték őket zsákmányszerzés közben.

A tavaszi vonulás során márciusban és áprilisban a leggyakoribb nálunk, míg az őszi vonulás során augusztus végétől október közepéig számíthatunk jelenlétére. Az utóbbi néhány évben azonban egyre többször kerül szem elé nyáron is, gyakorlatilag a téli hónapok kivételével megfigyelhető a faj a Kis-Sárréten. A leggyakrabban egyszerre 1-2 halászsas bukkan fel, de alkalmanként akár 3-4 példány is tartózkodik a halastavakon.

Ebben az évben a nyár első felében csak alkalmilag került elő, augusztustól azonban ismét rendszeresen jelen van egy-két példány, de előfordult a napi három halászsas megfigyelése is. Vadászati módszere rendkívül látványos: rövid ideig szitál a víz felett, majd zsákmányát megpillantva, szinte torpedóként zuhanva veti rá magát, karmaival megragadja, és a levegőbe emelkedik vele. Ilyenkor a közelben lévő sirályok, varjak, valamint a különböző ragadozó madarak próbálják elkobozni megérdemelt prédáját. Ő azonban igyekszik távolabb kerülni támadóitól és egy nyugalmasabb helyen, általában egy száraz fán, póznán, vagy épp egy gémeskúton elfogyasztani zsákmányát. Szerencsés esetben, és ha kellően óvatosak vagyunk, az ilyen pihenőhelyeken közelről is megfigyelhetjük ezt a fenséges ragadozó madarat.

Végül elárulták, hogy az Európában élő halászsasok a telet elsősorban Nyugat- és Közép-Afrikában töltik. Gyűrűzési adatok szerint hozzánk elsősorban Svédországból és Finnországból érkeznek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában