húsvét

2020.04.06. 14:00

A parasztsonka vezet, a kolbászt viszik mellé a megyében

Nyemcsok László

Fotók: Imre György

Fotó: Imre Gyorgy

Míg mi a házi sonkánál a sózással elvesszük a vizet, addig a gyorspácolású termékeknél hozzáadják. Emiatt többet is nyom az áru, nem véletlen, hogy a húsvéti sonkák között kilónként akár ezer forintos különbség is lehet – hangsúlyozta Ottlakán György gyulai hentes. – A minőségre odafigyelünk, a vásárlót meg kell tisztelni, becsülni. Rossz árut csak egyszer lehet eladni, az igazi hentesek azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy a legjobbat adják a vevőknek.

Fotók: Imre György

Knyihár Mihály békéscsabai hentes családi gazdaságban állítja elő a húskészítményeket.

– Nálunk Lóci, a hároméves kisunokánk már tesztelte a húsvéti vastagkolbászokat. Olyan jóízűen falatozott belőlük, hogy ez is meggyőzött, bátran állhatunk ki a vásárlók elé – mondta mosolyogva a nagyapa. Hozzátette: felesége, lánya és fia is oszlopos tagja a vállalkozásnak. A támaszsonka az igazi, addig ér a földtől, hogy rákönyökölhet a vásárló, és legalább 13-15 kilót nyom.

Knyihár Mihály hangsúlyozta, a hagyományos, egész parasztsonkákat még októberben, novemberben sózták be, a darabolt, kötözött és szívsonkát novemberben, decemberben. Az előbbiek a múlt év végén, utóbbiak februárban kerültek füstre.

– A parasztsonka a hathetes érlelés során 35-40 százalékot is veszít a súlyából, a só kiveszi a vizet – ecsetelte Knyihár Mihály. – Ha kisebb darabokra vágjuk, és úgy sózzuk be, akkor kevesebb idő is elég az érleléshez. Az árakban nagy eltérés nincs a hagyományos termékek között. Ugyanakkor a gyorspácolt, vákuumozott sonkák jóval olcsóbbak. Nincs azzal baj, hogy ilyen termékek is jelen vannak a piacon, de a vevő annyit várjon el ezektől, amennyivel olcsóbbak a hagyományos eljárással készült sonkáknál. A gyorspácot befecskendezik a húsba, és a vákuumfólia tartósít. Tehát ha kinyitjuk a csomagolást, vizes lesz a hús, és pár napon belül el kell fogyasztani, másként megromlik.

A parasztsonkát előnyben részesítők szerint a sonkalében megfőzött tojás és kolbász is sokkal finomabb. Akik a sonkát nem tudják megfizetni, azok füstölt csülköt visznek. Megfőzve ugyanolyan finom, csak csontosabb és kisebb.

Mosolyognak a csokinyuszik

Tyetyák Magdolna, a Békés megyében 20 üzletet működtető Élésker Kft. ügyvezetője elmondta, a húsvéti csokinyuszik ott mosolyognak már a boltok polcain. Bőséges a kínálat, ugyanis az édességeket hónapokkal ezelőtt rendelték meg. A füstölt áruknál is nagy a kínálat üzleteikben, és már vásárolják is a sonkákat, kolbászokat. A korábbi években húsvétkor a megyéből is sok család elment wellnesshétvégére, most ők is otthon maradnak, és a húsvéti asztalt megtöltik finomságokkal. Knyihár Mihály mindehhez hozzátette, sonka és kolbász lesz elég, hiszen még akkor készítették a termékeket, amikor nem is hallottak a koronavírusról.

Gulyás Tamás, a békéscsabai Mezőker Kft. zöldség- és gyümölcsosztályának vezetője kiemelte, a húsvéti zöldségek már hazai fóliás termékek, és az áruk sem magasabb, mint korábban. Ide tartozik az újhagyma, a piros retek, a zöldpaprika, az uborka és főként díszítőelemként a fejes saláta levele. Az ellátás folyamatos, és az is marad a következő hetekben.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában