2023.06.28. 22:49
A Magyar Zene Házában mutatkozik be a KKM új kortárs üvegművészeti utazókiállítása
A két évre tervezett, egyedülálló utazókiállítás 2023-2025 között mintegy tizenöt rangos helyszínre jut majd el.
Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára, Máthé Ágnes Klára, a Zeneakadémia hallgatója, a kiállítás kísérőzenéjére kiírt pályázat nyertese és Bata András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója a KKM új, kortárs magyar üvegművészeti utazókiállítása megnyitóján a Magyar Zene Házában 2023. június 28-án
Forrás: MTI
Fotó: Hegedüs Róbert
A Magyar Zene Házában mutatkozik be szerdától a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) új, kortárs magyar üvegművészeti utazókiállítása amely négy művészgeneráció tíz magyar alkotójának húsz műtárgyát tárja a közönség elé.
A Glassification.hu elnevezésű tárlat szerdai megnyitóján Lengyel Miklós, a KKM képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a tárca rendszeresen kezdeményezi olyan utazókiállítások létrehozását, amelyekkel hírét lehet vinni a magyar művészeteknek, tudománynak a világban.
A két évre tervezett, egyedülálló utazókiállítás 2023-2025 között mintegy tizenöt rangos helyszínre jut majd el - emelte ki Lengyel Miklós.
A tárlat budapesti bemutatkozását két európai fesztivál exkluzív részvétele követi: szeptemberben a Velencei Üvegművészeti Hét, októberben pedig a szófiai Nemzetközi Üvegművészeti Biennálé hivatalos programsorozatának részeként mutatkozik be a Glassification.hu - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Az utazókiállítás címének alapja egy ritkán használt angol főnév, a glassification, amely üveggé alakítást jelent - mondta Halasi Rita Mária, a tárlat kurátora.
A kiállítók a kortárs magyar üvegművészetre jellemző technológiai sokféleséget képviselik - fogalmazott a kurátor, hozzátéve, hogy a tárlat anyagában szereplő húsz, erre az alkalomra készült műtárgy esztétikai értékeiben és technológiai kvalitásaiban egyaránt világszínvonalú: olyan egyedülálló, régi és új manufakturális technikák húzódnak meg mögöttük, amelyeknek magyar mestereik gyakran a világon egyedüli képviselői.
Az alkotók több mint harminc, jelentős hazai és külföldi díj birtokosai, és csak a mai napig több mint negyven munkájuk látható a legrangosabb magyar, európai és tengerentúli közgyűjteményekben - emelte ki Halasi Rita Mária.
A tárlat kísérőzenéjére kiírt pályázatot Máthé Ágnes Klára, a Zeneakadémia elektronikus zenei médiaművész szakos hallgatója nyerte meg.
A KKM és a Rákosy Glass támogatásával megvalósuló tárlat szakmai partnere a Magyar Üvegművészek Társasága, az installáció tervezője és kivitelezője a De-Form Design Agency.
A Magyar Zene Háza előcsarnokában július 10-ig megtekinthető tárlaton Bihari Kristóf, Borkovics Péter, Bősze Eszter, Darabos Anita, Edőcs Márta, Gaál Endre, László Kyra, Lukácsi László, Sipos Balázs, valamint Varga Gyöngyvér Amala műtárgyait ismerhetik meg az érdeklődők.