Vegyél számba!

2019.07.18. 07:19

Megnövelhetik a tárolási időt

Csaknem hat kilogramm zöldséget és gyümölcsöt dobunk ki fejenként évente a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legfrissebb kutatási eredményei szerint. Ezen a felesleges pazarláson szeretne csökkenteni a Nébih. A napokban indult el új, szemléletformáló kampánya Vegyél számba! címmel.

Nyemcsok László [email protected]

A zöldségek, gyümölcsök egy részét pusztán azért dobjuk ki, mert nem tökéletesek, alak- vagy a szállításból, esetleg a tárolásból fakadóan esztétikai hibásak.

A Vegyél számba! kampánynak hármas célja van. Felhívni a vásárlók figyelmét arra, hogy nem csak a legfrissebb, legszabályosabb, legesztétikusabb zöldség és gyümölcs tápláló. Emellett a fogyaszthatósági idő meghosszabbítható a megfelelő élelmiszerbolti, illetve otthoni tárolással. Érdemes hazai termékeket vásárolni, mert azok garantáltan frissebbek, és a frissesség kevésbé időzített.

A kampány anyagaival elsősorban a Nébih Maradék nélkül elnevezésű, élelmiszer-pazarlás elleni programjának felületein találkozhatnak az érdeklődők. Emellett a hivatal saját csatornáin és egyéb tematikus oldalain is megjelennek majd a praktikus tudnivalók. A jövőben pedig a programhoz kapcsolódó rendezvényekre, izgalmas aktivitásokra is számíthatnak a vevők.

Nem csak a legszabályosabb alakú, legesztétikusabb zöldség és gyümölcs tápláló /Fotó: Shutterstock/

– Sokan először a szemükkel „vásárolnak” és a mutatósabb árukat választják – hangsúlyozta Ragács Tamás, a békéscsabai Mezőkert Kft. zöldség- és gyümölcsosztályának vezetője. – Sokan elfordulnak a szokatlan alakú termékektől, amik sokszor kisebbek vagy nagyobbak a megszokottnál, olykor különös, szokatlan formájúak, így szemre nem felelnek meg a fogyasztói elvárásoknak. Ezek a termékek azonban csak másmilyenek, de nem feltétlenül rosszabbak.

A pusztán alakhibás zöldség és gyümölcs az előkészítést követően ugyanúgy fogyasztható, mégis sokszor – érdemtelenül – a szemétben végzi. A Vegyél számba! bemutatja azokat a „hibákat”, melyek nem befolyásolják a fogyaszthatóságot. Kis kompromisszummal ezek az áruk felhasználhatók, természetesen egy alacsonyabb ár mellett. Ennek tudatosítása éppen annyira fontos, mint a tárolás megfelelő formájának kiválasztása.

Ambrus György olimpiai aranyérmes mesterszakács, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség alelnöke kiemelte, a kerti javak fogyaszthatósági ideje meghosszabbítható a megfelelő élelmiszerbolti, illetve otthoni tárolással. Bizonyos gyümölcsök, zöldségek érési folyamata a betakarítás után is folytatódik, azaz a szállítás és tárolás során is tovább érnek. Éppen ezért vásárláskor figyelembe kell venni, hogy mikor szeretnénk a termékeket felhasználni.

Jó tudni, hogy a friss gyümölcs és zöldség esetében az érési folyamat a legtöbbször lassítható a hűtőben való tárolással. A félbevágott, feldarabolt termékeknél pedig kiemelten fontos a hűtés, hiszen megkezdett, feldolgozott állapotban felgyorsulnak a romlási folyamatok.

A hazai, helyi termékek frissebbek, mint a távoli országokból hazánkba utaztatott zöldségek és gyümölcsök. A szállítási távolság növekedésével a szén-dioxid-kibocsátás jelentősen nőhet, és nagyobb a termékek hűtésére fordítandó energiaszükséglet is. Egy tanulmány kimutatta, hogy a helyi termesztésű almák előállításához, szállításához 87 százalékkal kevesebb szén-dioxid-kibocsátás köthető, mint a külföldről behozott almákéhoz. Emellett minél messzebbről szállítják a termékeket, annál nagyobb eséllyel nyomódnak, sérülnek meg útközben, és ez élelmiszer-hulladékok keletkezéséhez vezethet.

Tudta-e?

A sárgarépa a hűtőben fagyási sérülést szenvedhet. A banán hamarabb barnul a hűtőszekrényben. A szilva gyorsabban érik, ha a banán társaságába kerül. Ezek a körülmények mind befolyásolják a fogyaszthatósági időt, éppen úgy, ahogy a termék szállítása is.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!