Diplomácia

2024.11.22. 11:09

Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.

MW

Orbán Viktor a román miniszterelnökkel tárgyalt

Forrás: MTI

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Emlékeztetett arra, hogy jelenleg Magyarország adja az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét.

Amikor legutóbb Bukarestben tárgyaltunk miniszterelnök úrral, akkor egyetértettünk abban, hogy a magyar elnökséget mindenképpen fel kell használni arra, hogy Románia schengeni övezethez való csatlakozásának folyamatát felgyorsítsuk

– idézte fel. Hozzátette: a mostani helyzet igazságtalan Romániával szemben, amely az elmúlt évek során rengeteg erőfeszítést tett és már jó ideje minden feltételt maradéktalanul teljesített ahhoz, hogy a schengeni térség részévé váljon.

Együttes fellépés az illegális migrációval szemben

Orbán Viktor üdvözölte azt, hogy a pénteki budapesti belügyminiszteri tárgyalásokon az illegális migráción keresztüli megközelítést választották. Arról tárgyaltak ma itt a belügyminiszterek, hogy az illegális határátlépéseket jelentősen le kell csökkenteni, az illegális migráció elleni küzdelmet fokozni kell – fűzte hozzá. Beszámolója szerint megállapították, hogy Románia és Bulgária egyaránt fantasztikus előrehaladást értek el ebben tekintetben, és a magyarok, az osztrákok, a románok és a bolgárok is egyetértettek: minden akadály elhárult, amely eddig lehetetlenné tette Románia schengeni övezethez történő csatlakozását.

A pénteki tárgyalásokon sikerült megállapodni abban, hogy mind a négy ország azon dolgozik, hogy január 1-jétől Románia ne csak a repülőtereken keresztül, hanem a szárazföldön is teljes jogú tagja legyen a schengeni térségnek – közölte.

Az erről szóló döntést, amelyhez az EU összes tagállamának belügyminisztere szükséges, december 12-én fogják meghozni Brüsszelben, ahol a magyar elnökség a mai budapesti tanácskozás alapján tesz előterjesztést – jelezte Orbán Viktor.

Várakozásai szerint Budapest arról lesz híres ebben a folyamatban, hogy itt voltak azok a tárgyalások, amelyek elhárították az utolsó akadályt is, és megnyitották az utat a formális döntések előtt.

Ha minden a tervek szerint halad, akkor január 1-jétől a magyar–román határon nem kell már megállni gépjárművel – jelentette ki, aláhúzva: ez „nagy pillanat lesz mindannyiunk életében”.

Fantasztikus a két ország közötti gazdasági kapcsolat

Orbán Viktor elmondta, Marcel Ciolacuval kétoldalú kérdésekről is tárgyaltak pénteken. Megjegyezte: 2008-ban járt utoljára román miniszterelnök Budapesten, ezért „időszerű volt, hogy ezt orvosoljuk”.

A két ország közötti gazdasági kapcsolatokat a magyar kormányfő fantasztikusnak nevezte, hiszen a kétoldalú kereskedelem volumenben és értékben is folyamatosan nő. Román kollégájával abban is megállapodtak, hogy az egymás országaiba történő beruházások ügyét is fontosnak tekintik, és tovább fogják támogatni, hogy Romániából termékek érkezzenek a magyar piacra, és Magyarországról is termékek érkezhessenek a román piacra – jegyezte meg.

ORBÁN Viktor; CIOLACU, Marcel
Orbán Viktor és a román miniszterelnök sajtótájékoztatója
Fotó: Máthé Zoltán / Forrás:  MTI

Orbán Viktor kiemelte:

 a gazdasági együttműködés és a schengeni térséghez való kapcsolódás különösen fontos a határ menti térségben élő közösségek számára, amelyek igazságtalan és méltánytalan helyzetben vannak. A helyi közösségek végre úgy szervezhetik az egymással kapcsolataikat, ahogyan az élet természetes rendje ezt megkívánja

 – jelezte.

Elmondta azt is, hogy a schengeni csatlakozással egy időben azonnal több határkeresztező út is megnyílik, amelyek eddig csak hétvégenként voltak nyitva.

Orbán Viktor köszönetet mondott az RMDSZ-nek a schengeni csatlakozásban végzett munkáért.

A román miniszterelnök megköszönte a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott magyar támogatást

Megköszönte a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott magyar támogatást és a határellenőrzés megszűnésének gazdasági jelentőségét hangsúlyozta Marcel Ciolacu román miniszterelnök pénteken Budapesten, miután tárgyalt Orbán Viktor magyar kormányfővel.

ORBÁN Viktor; Marcel CIOLACU
Románia a schengeni csatlakozással felelősséget vállal az Európai Unió külső határainak megvédésére
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / Forrás:  MTI

A román miniszterelnök a magyar kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón gratulált Orbán Viktornak a soros magyar EU-elnökség munkájához és megköszönte, hogy Románia schengeni térséghez való csatlakozását szívügyének tekintette és támogatta.

A schengeni csatlakozás felelősséggel jár

Marcel Ciolacu kiemelte: Románia már annak is érezte az előnyeit, hogy részlegesen csatlakozott a schengeni térséghez, de álláspontja szerint a gazdasági növekedés román és magyar oldalról egyaránt akkor válik még dinamikusabbá, amikor teljes tagjai lesznek a schengeni övezetnek.

Hozzátette: Románia a schengeni csatlakozással felelősséget vállal az Európai Unió külső határainak megvédésére. Marcel Ciolacu jelezte, hogy ezt az osztrák kancellárral néhány nappal ezelőtti telefonos megbeszélésén is megerősítette.

Megköszönte a négy ország – Magyarország, Ausztria, Románia és Bulgária – belügyminisztereinek részvételével folytatott budapesti tárgyalásokat is, és kijelentette: 

minden konkrét elemet figyelembe véve 13 év elteltével Románia végre teljes értékű tagja lesz 2025. január 1-től a schengeni térségnek.

A román kormányfő közölte azt is, hogy Orbán Viktorral beszéltek az ukrajnai helyzetről. Marcel Ciolacu nagyon fontosnak nevezte, hogy az orosz–ukrán háború ügyében „azonos hangon” szólaljanak meg, közösen keressék a konfliktus megoldását.

Több szempontból is fontos időszak következik

Értékelése szerint az elkövetkezendő hetek során az Európai Unióban stratégiai szempontból fontos időszak következik, hiszen elkezdi tevékenységét az új Európai Bizottság, majd Donald Trump új amerikai elnök is hivatalba lép. Nagyon fontosnak nevezte, hogy a jövő évben, miután már a romániai választások is lezajlanak, és „kimozdulnak a kampány logikájából” pragmatikusan dolgozzanak együtt Magyarországgal a gazdasági fejlődés érdekében, a békéért, valamint a társadalmi békéért és nyugalomért.

Marcel Ciolacu megköszönte Kelemen Hunornak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökének – aki a román delegáció tagjaként Budapestre is elkísérte –, hogy közvetlen módon, katalizátorként működik a két ország kapcsolatában.

Megjegyezte: sokan mosolyogtak, amikor idei bukaresti látogatását Orbán Viktor egy szép barátság kezdeteként értékelte. „De az idő minket igazol”, hiszen most újra találkoztunk, Magyarország és Románia továbbra is együtt dolgozik a kétoldalú kapcsolatok erősítésében és európai ügyekben is – hangsúlyozta.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában