Amerikai elnökválasztás

2024.11.05. 06:46

Donald Trump leszavazott és nyilatkozott: bízom a győzelmemben (videó)

November 5-én, kedden elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, továbbá újraválasztják a 435 tagú képviselőházat és a 100 tagú szenátus egyharmadát, valamint 11 államban kormányzót is választanak. Hírfolyamunkban a legfrissebb hírekből válogatunk.

MW

Donald Trump és felesége, Melania Trump a Barbara Mandel Rekreációs Központban kialakított szavazóhelyiségben

Forrás: MTI/AP

Fotó: Evan Vucci

Letartóztattak egy szavazót, aki támadással fenyegetett

Letartóztattak egy 25 éves férfit Michiganben: az Isaac Sissel nevű fiatalember az FBI-nak küldött fenyegetést azzal az üzenettel, hogy támadást követ el a „konzervatív, keresztény szenny” ellen, ha Donald Trump nyeri a választást. Az elkapott és letartóztatott férfit kedd folyamán bíróság elé állították – írja a CNN

Nincs zűr az űrben: leszavaztak az amerikai asztronauták a Nemzetközi Űrállomáson

Jelenleg négy amerikai asztronauta tartózkodik a Nemzetközi Űrállomáson, akik – bár nem a Földön tartózkodnak – mégis leszavaztak.  

Nick Hague, Butch Wilmore, Suni Williams és Don Pettit

az Instagram-oldalukon számoltak be a jó hírről, a képen látható, ahogy kék, fehér és piros felsők mellett színes zoknikat viselnek, köztük olyat, amelynek az alján az olvasható: „Proud to be American”, azaz „Büszke vagyok arra, hogy amerikai lehetek”. 

Trump vagy Harris? – A HírTV élő közvetítése az amerikai elnökválasztásról

A HírTV stúdiójában ifj. Lomniczi Zoltán és Törcsi Péter elemzik az eseményeket, és szolgáltatják a szakértői véleményeket. A műsorban élőben kapcsolnak Amerikába, ahonnan elemzők számolnak be a legfrissebb részletekről. Műsorvezető: Jeszenszky Zsolt.

Demokrata narratíva: ha Harris elveszti a versenyt, az elsősorban Biden felelőssége lesz

Ha Kamala Harris alelnök elveszíti a választást, több demokrata tisztségviselő szerint Joe Biden elnök lesz a hibás – írja a Politico bennfentesekre hivatkozva. Ezek a források azt mondták a lapnak, hogy

ha Harris veszít, az azért lesz, mert túl későn vette át a gyeplőt.

A lap tudósítói által megszólaltatott demokraták szerint azzal, hogy Biden 81 évesen, nyilvánvalóan megingó mentális egészsége és alacsony népszerűségi mutatója ellenére kitartott amellett, hogy induljon, értékes időt vett el Harristől, szövetségeseitől és a párttól.

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható el. 

Hamarosan zárnak a szavazókörök

Magyar idő szerint éjfélkor bezárnak a szavazókörök az Egyesült Államokban. Az elnökjelöltek még az utolsó pillanatban is fej fej mellett haladtak a felmérések szerint, még a csatatérállamokban is néhány tized százalék dönthet, így az sem kizárt, hogy csak napok múlva lesz hivatalos végeredmény.

Presidential elections in Chicago
Leadták szavazatukat Chicago belvárosában, Illinois államban
Fotó: Jacek Boczarski / Forrás: AFP

Donald Trump leadta a szavazatát (videó)

Donald Trump republikánus elnökjelölt kijelentette, hogy biztos a választási győzelmében. Ugyanakkor megígérte, hogy elfogadja a vereséget, ha úgy érzi, tisztességesen veszített. 

Nagyon bízom a győzelmemben. Ha elveszítem a választást, ha tisztességes választás lesz, én leszek az első, aki ezt elismeri. Eddig tisztességes

– mondta Trump újságíróknak egy floridai szavazóhelyiségben, ahol leadta szavazatát a választáson.

Négy hihetetlen nagygyűlésünk volt, tegnap késő este hagytuk el Michigant, és úgy hallom, nagyon jól állunk. Úgy tűnik, hogy a konzervatívok nagyon erőteljesen szavaznak

– mondta Trump az elnökválasztás napján. Arra a kérdésre, hogy aggódik-e a választások utáni erőszak miatt, és hogy megmondaná-e dühös támogatóinak, hogy ne menjenek az utcára, ha az eredmény nem az ő akaratuk szerint alakul, Trump azt mondta, hogy szavazói nem erőszakos emberek. 

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható el. 

Élő választási műsor a Mandineren (videó)

A Mandiner 17:00-tól élő műsorban szakértőkkel elemzik a választás előtti eseményeket, az érkező adatokat, majd a végeredményt. 


A Mandiner vendége lesz többek között: Kiszelly Zoltán, Mráz Ágoston Sámuel, Nógrádi György, Fodor Gábor, Boros Bánk Levente, Horn Gábor, Robert C. Castel, Bendarzsevszkij Anton, Szánthó Miklós. Amerikai kapcsolás Washington DC-ből: Bendarzsevszkij Anton, Kiss Rajmund, Floridából: Kiss István, Ernyei Magor. Eredmények hajnaltól minden órában Erdélyi Rezső Krisztiánnal. 

Matteo Salvini Trump mellé állt, az olasz baloldal Harrist támogatja

Matteo Salvini, a Liga jobboldali olasz párt vezetője nyíltan Donald Trumpot támogatja az amerikai elnökválasztáson, hangsúlyozva, hogy a republikánus jelölt megválasztása az ukrajnai és a közel-keleti békéhez vezethet. A baloldali olasz Demokrata Párt Kamala Harris mellé állt, és az amerikai elnökválasztás az olasz társadalmat is megosztja.

Az Affaritaliani politikai hírportál felmérése szerint az olaszok 58,9 százaléka azt szeretné, hogy Donald Trump visszatérjen a Fehér Házba. A SkyTg24 hírtelevízió közvélemény-kutatása viszont azt mutatja, hogy az olaszok 57 százaléka a demokrata jelöltet, Kamala Harrist támogatná, ha rá lenne bízva az amerikai elnök megválasztása.

Az eredményt nagy várakozás övezi Olaszországban, amely több történelmi, kulturális és gazdasági szállal kötődik az Egyesült Államokhoz. Jelenleg majdnem 367 ezer regisztrált olasz él az Egyesült Államokban, és több mint 17 millióra teszik a magát olasz származásúnak valló amerikaiak számát.

Antonio Tajani külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) párt vezetője az Il Giornale jobboldali napilapnak hangoztatta, hogy Olaszország alapvető partnere az Egyesült Államoknak az olasz származású amerikaiaknak is köszönhetően, akik nem kis mértékben részt vettek az ország naggyá tételében.

Tajani felhívást intézett az elnökjelöltekhez, hangsúlyozva, hogy akárki is nyerje a választásokat, nem szabad hátat fordítania a földközi-tengeri és afrikai térségnek.

Az ukrajnai front és a közel-keleti helyzet kulcsfontosságú a világ jövőjét tekintve, de nagyon jelentős kérdéskört képvisel a Földközi-tenger és Afrika is

– mondta Tajani.

Nem foglalt nyíltan állást Giorgia Meloni kormányfő sem. A jobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnöke azonban 2018 óta szoros kapcsolatot ápolt a Trump tanácsadójaként ismert Steve Bannonnal, és Giorgia Meloni 2020-ban díszvendégként Donald Trump után szólalt fel a politikai és gazdasági élet vezető képviselőivel tartott Nemzeti Imareggelin.

Ugyanabban az évben, a Donald Trump és Joe Biden közötti választáskor Meloni kijelentette, hogy olasz patriótaként Trump győzelmét reméli. Az olasz miniszterelnök szoros kapcsolatban áll Elon Musk amerikai vállalkozóval is, aki Trumpot támogatja az elnökválasztáson.

Nyíltan Donald Trump mellett tette le voksát Matteo Salvini, a jobboldali Liga vezetője, aki a koronavírus-járvány idején Trump-feliratú szájmaszkot hordott. A miniszterelnök-helyettes Salvini az Affaritalianinak azt mondta, Trump megválasztásával „a béke közelebb kerülne Ukrajnában és a Közel-Keleten is”. Úgy vélte, az amerikai elnökválasztás „meghatározza a világ jövőjét (..) és Donald Trump és a republikánusok győzelme döntő és pozitív lehet az egész nyugati egyensúly helyreállása érdekében.”

Kamala Harris győzelmét reméli a Demokrata Párt (PD) főtitkára, Elly Schlein, aki Donald Trumpot antidemokratának nevezte. Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) elnöke, Giuseppe Conte szerint pártja politikáját nem az amerikai választások határozzák meg. Kijelentette, akkor fogja megtapsolni Kamala Harrist, ha esetleges győztesként, fordulatot rendel el az ukrajnai háborúban, és leállítja Kijev felfegyverzését.

Az olasz tévécsatornák hajnalig tartó műsorfolyammal kísérik az amerikai elnökválasztást. Az Olaszországban élő amerikaiak városonként egy-egy helyszínen összegyűlve, Rómában például egy villában követik élőben a voksolást, ahogyan az olaszországi amerikai katonai bázisokon is.

Csalási kísérletet állítottak meg a republikánusok Georgiában

Fontos győzelmet aratott a Republikánus Párt Georgiában – igaz, egyelőre csak a bíróságon. A párt azért indított jogi eljárást, mert a demokrata vezetésű Cobb megye hatóságai engedélyezték, hogy olyan levélszavazatok is beleszámítsanak a végeredménybe, amelyek a választás napja után érkeznek be − számol be róla a Fox News amerikai televíziós hálózat értesülése alapján a Magyar Nemzet.

A georgiai legfelsőbb bíróság azonban úgy határozott, hogy csak azokat a levélszavazatokat lehet megszámolni, amelyek a választás napján helyi idő szerint 19 óráig beérkeznek.

A döntést a georgiai republikánusok nagy győzelemként értékelték.

Az eset előzménye, hogy mintegy háromezer szavazólapot késve postáztak ki a hatóságok, mire az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) pert indított, mert veszélyeztetve érezte az érintett polgárok jogait.

A keleti parton megkezdődött a szavazás

Az Egyesült Államok keleti államaiban helyi idő szerint reggel 6 órakor megkezdődött kedden az általános választás, amelyen az elnök személyéről, a Képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról szavaznak az amerikaiak.

Elsőként New York, New Jersey, Maine, Virginia, Kentucky és Indiana lakói szavazhatnak. A szavazóhelyiségek Alaszkában és Hawaiin nyitnak legkésőbb, de a 240 millió választásra jogosultból hozzávetőleg már mintegy 75 millióan a szavazás napja előtt leadták voksukat személyesen vagy levélben.

Amerikai elnökválasztás: máris megvan az első eredmény

Döntetlen született a Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.

A holtversenyben egyaránt három szavazatot kapott a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris és a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump – jelentették be helyi idő szerint nem sokkal éjfél után egy kézzel írott táblán.

A szavazóhelyiségek éjfélkor nyíltak meg a kanadai határ mentén fekvő faluban. A választási részvétel 100 százalékos volt.

Mivel a településen csak hat regisztrált szavazó él, a számlálás gyorsan zajlott. Az amerikai televízió élőben közvetítette a szavazást és a számlálást.

Az apró Dixville Notch 1960 óta minden elnökválasztáskor az első település, ahol voksolnak.

Deutsch Tamás: hajrá Donald Trump

Az európai parlamenti képviselő egyértelmű üzenetet fogalmazott meg az amerikai elnökválasztással kapcsolatban.

Trump: ha megnyerjük Michigant, megnyerjük az egészet

A két pennsylvaniai kampánygyűlés után egy másik fontos billegő államban, Michiganben zárta le kampányát Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje – számol be róla a The New York Post amerikai napilap.

Ha holnap szavaznak, akkor megoldhatunk minden egyes problémát, amellyel országunknak szembe kell néznie, és új dicsőséges magasságokba vezethetjük Amerikát

– fogalmazott a volt elnök a Grand Rapidsben tartott rendezvény során.

Trump érzelmes hangon beszélt a kampány lezárásáról, de optimizmusát fejezte ki a választások kimenetelét illetően.

Ha megnyerjük Michigant, megnyerjük az egészet

– hangsúlyozta, utalva az állam kulcsfontosságú szerepére a választási küzdelemben.

A Magyar Nemzet teljes cikke IDE KATTINTVA olvasható!

Kijevben is feszülten várják az amerikai elnökválasztás eredményét

Az amerikai elnökválasztás alakulását Kijevben is aggódva figyelik, hiszen annak kimenetele kulcsfontosságú lehet a háborúban álló országnak. Mind a civilek, mind a katonák feszülten várják, ki költözhet be a Fehér Házba, ez ugyanis az orosz–ukrán háború kimenetelét is nagyban befolyásolhatja – írja a Magyar Nemzet az Unian ukrán hírügynökség alapján.

Az amerikai elnökválasztás közeledtével Ukrajna számára létfontosságúvá vált Washington támogatásának fenntartása. A dróntámadások fokozódása az ukrán városok ellen egy újabb nehéz telet vetít előre. A béketerv kudarcot vallott az ukránok Kurszk elleni támadása után.

Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje azt ígéri, hogy 24 óra alatt befejezi a háborút. Ezzel szemben Zelenszkij elnök hangsúlyozta, hogy az új amerikai elnök megerősítheti vagy gyengítheti Ukrajna támogatását, utóbbi esetben pedig Ukrajna további területeket veszíthet.

Kamala Harris győzelmével nyernek a háborúpárti politikai erők is

Elon Musk, az Egyesült Államok egyik legismertebb üzletembere legutóbb egy interjúban fejtette ki véleményét a háborús politikáról és az amerikai elnökválasztásokról. Musk szerint az amerikai vezetésben politizáló háborúpártiak azért akarják Kamala Harris győzelmét, mert a demokrata elnökjelölt könnyen irányítható, így a háborús érdekek nem sérülnek – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.

A háborúpártiak azért akarják a Kamala-féle bábállamot, mert több háborút akarnak

– jelentette ki a milliárdos üzletember. Hozzátette, hogy az úgynevezett háborús nyerészkedők megvetik Donald Trumpot, a republikánus elnökjelöltet, mert ő a békét szorgalmazná.

Felmérés: Magyarország a leginkább Trump-párti uniós tagország

Orbán Balázs, a Miniszterelnök politikai igazgatója az amerikai választás napján egy felmérést közölt X-oldalán, mely szerint

Magyarország áll ki a leginkább Donald Trump mellett az Európai Unióban.

A grafika az Európa Magazin hivatalos Instagram-oldalán jelent meg – szúrta ki a bejegyzést a Mandiner.

Orbán szerint ez nem meglepő, hiszen a republikánusok elnökjelöltje ugyancsak a határok védelmére, a béke megteremtésére a gazdasági növekedés előmozdítására helyezi a hangsúlyt, ezek pedig egybecsengenek a magyar prioritásokkal.

Orbán Viktor politikai igazgatója bejegyzését azzal zárta, hogy megkérdezte követőitől, hogy ők kire szavaznának.

Trump: megjavítom, amit Kamala Harris elrontott

A kampány utolsó napján két pennsylvaniai helyszínen is gyűlést tartott Donald Trump volt amerikai elnök, republikánus elnökjelölt − számol be róla a Breitbart amerikai hírportál.

A Pittsburgh-ben óriási tömeg előtt megrendezett eseményen azt ígérte támogatóinak:

Kamala elrontotta, én megjavítom.

Kamala Harris amerikai alelnök, a Demokrata Párt elnökjelöltje növekvő árakat és gazdasági bajokat hozott belföldön és káoszt külföldön – mutatott rá a volt elnök.

A teljes cikk ITT olvasható.

A Z generáció szavazata döntő lehet

Az Ansa hírügynökség szerint

a Z generáció szavazatának döntő jelentősége lehet. 40 millió 18–27 év közötti fiú és lány járulhat idén az urnákhoz, akiknek fele színes bőrű, nyolcmillióan pedig idén szavaznak először életükben.

A felmérések szerint a fiatal nemzedék fele Harris támogatója, egyharmada pedig Trump oldalán áll – írja a Magyar Nemzet.

Kamala Harris Campaign Rally Washington DC
Amerikai választók Washingtonban, 2024. október 29-én
Fotó: Sahab Zaribaf / Forrás: Middle East Images via AFP

Ma tartják a választást az Egyesült Államokban, az amerikaiak döntenek arról, ki legyen az Egyesült Államok következő elnöke, és kongresszusi képviselőket is választanak. Az elnökjelöltek még az utolsó pillanatban is fej fej mellett haladtak a felmérések szerint – számol be róla a Magyar Nemzet

Residents Voting In Florida US
A közép-floridai Orange megye lakosai részt vesznek az Egyesült Államok elnökválasztásának korai szavazásán, november 3-án
Fotó: Ronaldo Silva / Forrás: NurPhoto via AFP

A szavazóhelyiségek nyitása és zárása államonként, sőt akár településenként is eltérhet egymástól. Az első szavazók Vermont állam egyes településein helyi idő szerint már reggel öt órakor (magyar idő szerint délelőtt 11-kor) leadhatják szavazatukat. A Magyarországtól legtávolabb eső Hawaiin helyi idő szerint este hétig szavazhatnak a választók, ami magyar idő szerint szerda reggel hat óra.

További részletekről IDE kattintva olvashat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában