2015.05.23. 16:26
Valóban problémát okoznak a trehány ebtulajdonosok?
A kutyagumit is vidd magaddal, ne csak a kutyát! – ehhez hasonló felirattal helyeztek el nemrég egy papírt egy fán Békéscsabán, a Kazinczy-lakótelepen. Az egyik egyesület szerint valóban vannak hanyag, trehány gazdák, viszont az is probléma, hogy sok helyen szemetes után kell vadászni. Aki nem szedi össze négylábú kedvence után az ürüléket, bírságot kaphat.
A napokban a Kazinczy-lakótelepi kiíráshoz hasonlóan – a közösségi portálon megjelentek szerint – a Szarvasi úton is elhelyeztek egy feliratot, mely szerint a kutyákat szeretik, csak azokat nem, akik mit sem törődnek azzal, hova piszkít a négylábú kedvencük.
– Tegnap még kint volt a felirat az egyik fán, láttam is, amikor mentem haza – mondta egy közeli üzletben dolgozó középkorú asszony. Hozzátette, valóban okoznak problémát a hanyag, trehány ebtulajdonosok. A napokban pont a bolt bejárata előtti füves területen végezte dolgát egy kutya. A nő kifejtette, hogy ki is szólt, mire a gazda elszégyellte magát, összeszedte az ürüléket. Azonban a figyelmeztetés sem mindig hatásos, valaki vállat ránt és megy tovább.
– Eddig kétszer találkoztam eldugott helyen kutyagumival – ezt már a Lencsési-lakótelepen mondta egy szintén középkorú asszony, miközben a növényeket gondozta, locsolta. Az egyik a fűben, a másik pedig egy bokor alatt volt. Mint fogalmazott, nem nagyon lát a környéken, a kutyák futtatására alkalmas Féja Géza téren olyat, hogy valaki nem szedi össze az eb ürülékét, igaz, olyat sem, hogy igen. Szerinte nem jellemző ez a probléma a megyeszékhelyen.
Egy névtelenséget kérő kutyatulajdonos lapunknak elmondta, hogy mindig zacskóval a kezében sétáltat kutyát, össze is szedi, amit kell. Az Élővíz-csatorna mentén azonban sokan elengedik a négylábú kedvencüket, és az ebek ott végzik dolgukat, ahol éppen kedvük szottyan. Pontosan ezért fordulhat elő, hogy tele van „aknákkal” a füves terület. Ezt osztotta meg egy járókelő is a Felső-Körös soron, hozzátéve, fűnyíráskor bizony „sokszor robban a bomba”.
– Jogosan háborodnak fel sokan, a minap én is egy frekventált belvárosi részen léptem bele egy kutyagumiba, bosszankodtam is rendesen. Valós a probléma – osztotta meg tapasztalatait Veres Erika. A Békéscsabai Ifjúsági és Sportkutyás Egyesület elnöke szerint valóban vannak olyan tulajdonosok, akik fittyet hánynak az íratlan szabályokra. Pontosan ezért kampányolnak a felelős kutyatartás mellett, a rendezvényeiken sokszor osztanak zacskókat, példát mutatnak.
– Össze kell szedni, amit a kutya otthagy, szerintem ez egy alapvető elvárás lehet minden gazdával szemben – hangsúlyozta Veres Erika. Rávilágított azonban arra a problémára is, hogy nem csak az emberek mentalitásán kell változtatni. Ugyanis egyes városrészeken nem helyeztek el kellő sűrűséggel szemeteseket, valósággal vadászni kell a kukákra, ahol ki lehet dobni a zacskót – a táskába nyilván nem teszi senki bele még szatyorban sem a kutyagumit.
Úgy véli, mindenki számára elfogadható megoldás lenne az a külföldön és már Magyarország néhány városában bevett szokás, hogy a kutyagumiknak külön szemeteseket helyeznek ki, zacskókkal és esetleg egy kis lapáttal együtt.
Komoly bírságot kaphatnak a hanyag gazdák
Nem jellemző, hogy kutyagumik miatt érkeznének panaszok – számoltak be lapunk érdeklődésére a békéscsabai polgármesteri hivatalban. Hogy milyen jogszabályt sért meg az, aki nem szedi össze négylábú kedvence után az ürüléket?
– Ezt helyi, önkormányzati rendeletben nem lehet szabályozni, mivel központi jogszabály rendelkezik róla – részletezte a közigazgatási osztályt vezető dr. Urbán-Zsilák Klára. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló törvény rendelkezéseit megszegi, aki közterületen szemetel, azt beszennyezi, vagy a felügyelete alatt lévő állat okozta szennyezés megszüntetéséről nem gondoskodik – magyarán nem szedi össze a kutyagumit, miután az eb elvégezte a dolgát.
A szabálysértés miatt a közterület-felügyelő is intézkedhet. Tettenérés esetén 5 és 50 ezer forint közötti helyszíni bírság szabható ki, illetve feljelentéssel lehet élni a járási hivatalnál, ahol az eljárás lefolytatását követően 5-től 150 ezer forintig terjedő bírság szabható ki.