Közélet

2006.04.07. 12:09

A tojásdrótozás ritka mesterség

Magyarországon ma mindössze egyetlen olyan tojáshímző van, aki zsűrizett „drótos tót” tojás készít. Ő szarvasi Uhljar Mátyásné, akinek kásagyönggyel díszített, tekercselő rézdróttal körbehurkolt pulyka- és tyúktojásait jelenleg is láthatják a Munkácsy Mihály Múzeumban.

(j)

A különleges technikába a szarvasi asszony néhány évvel ezelőtt, egy szlovákiai útján szeretett bele. A mintákat saját maga találja ki, egy-egy tojás körbehurkolása akár 4-5 órát is igénybe vesz.
Uhljar Mátyásné munkáit — aki a drótos tojások mellett gépi csiszolt tojásokat is készít —, az elmúlt években már határainkon túl, például Algériában, Romániában és a Vajdaságban is bemutatták.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!