2005.11.02. 00:00
Megállítható-e a Spurs
A címvédő San Antonio Spurs és a nagy reményeket dédelgető Denver Nuggets meccsével kedd éjszaka megkezdődött az NBA 60. szezonja.
A várva várt szezonkezdet előtt mindenki ugyanazt kérdezi: vajon új kosárlabda-dinasztia születik-e, ezúttal Texasban? Merthogy először volt a Minneapolis Lakers, amely az első kilenc idényben ötször ért fel a csúcsra. Aztán 1959–69 között a Boston Celtics nyert tízet. A nyolcvanas évek már a Los Angeles Lakersről szóltak, az arany-lilák nyolc év alatt ötször diadalmaskodtak. 1989-ben és 90-ben minden a Rosszfiúkról szólt, a Dennis Rodman, Isiah Thomas és Joes Dumars vezérelte Detroit Pistons zsebelte be az aranygyűrűket. 1991–98 között egy hatalmas bika fenyegető árnyéka takarta be a ligát: a Michael Jordan és Scottie Pippen által vezetett Chicago Bulls nyolc évad során hatszor hódította meg a ligát. Az ezredforduló után sorozatban hármat nyert a Lakers, soraiban Kobe Bryanttel és Shaq O’Neallel, a kispadon pedig a Bulls zseniális edzőjével, Phil Jacksonnal.
Az elmúlt három szezonban kétszer a San Antonio diadalmaskodott, amivel máris elérkeztünk a lényeghez: idén is a Spurs a gyűrűk és a fehér házi meghívás elsőszámú várományosa. A texasiak kerete ugyanis még erősödött is. A Tim Duncan, Tony Parker, Manu Ginobili fantasztikus hármas mellett megtartották a bajnoki döntő ötödik meccsének hősét, a veterán Robert Horryt, valamint megszerezték a csoportbeli rivális, Dallas nagyágyúját, Michael Finley-t, az argentin olimpiai bajnok Fabricio Obertót, illetve Nick van Exelt, aki tökéletes helyettese lehet Parkernek. A hihetetlenül erős keret egyetlen veszélye, hogy miként tud ennyi egyéniséget kordában tartani Greg Popovich edző. Szakértők szerint meg fogja oldani. Hasonló feladat vár a keleti nagyágyú, a Miami Heat mesterére, Stan Van Gundyra is. Eddig könnyű dolga volt, hiszen Shaq O’Neal remekül érzi magát, ráadásul fiaként bánik az ifjú Dwyane Waddel. Alonzo Mourning sem sok vizet zavar, örült, hogy veseátültetése után játéklehetőséget kapott. Most viszont érkezett három nehézfiú: Antoine Walker, Gary Payton és Jason Williams nem a könnyű természetéről híres. Mindannyian szeretnének sokat játszani, pláne ha jól megy a csapatnak.
Arra pedig még gondolni is rossz, mi lesz, ha nem megy jól. Akkor jön majd a Detroit Pistons, amely az elmúlt két évben kétszer is a nagydöntőbe jutott, ráadásul tavaly nyert is (szétrobbantva a Shaq, Kobe, Phil Jackson triumvirátust). A keménymag harmadik éve változatlan (Billups, Rip Hamilton, Ben és Rasheed Wallace, illetve Tayshaun Prince), a kispadon bármikor bevethető segítők ülnek, és még az sem okoz gondot, hogy Larry Brown edző egészségi állapotára hivatkozva lelépett, majd aláírt a New York Knickshez. A Minnesotánál kilenc szezont lehúzó Flip Saunders méltó utóda. Azért nem minden a labdáról szól: a liga részletes útmutatóban szabályozta, hogyan kell kinéznie egy játékosnak, ha éppen nem a parkettán van jelenése. Ezek szerint nyilvános eseményen tilos ujjatlan trikóban, rövidnadrágban vagy éppen szandálban megjelenni. Tévés interjú közben tilos a fejpánt, fedett helyen a napszemüveg viselése. A láncok és medálok nem fityeghetnek a melegen ajánlott öltöny fölött, a játékos fülében nem éktelenkedhet fülhallgató. Rend lesz.
A tavalyi szezon csoportvégeredménye
Atlanti csoportBoston
Philadelphia
New Jersey
Toronto
New York
Középső csoport
Detroit
Chicago
Indina
Cleveland
Milwaukee
Délkeleti csoport
Miami
Washington
Orlando
Charlotte
Atlanta
Északnyugati csoport
Seattle
Denver
Minnesota
Portland
Utah
Csendes-óceáni csoport
Phoenix
Sacramento
L. A. Clippers
L. A. Lakers
Golden State
Délnyugati csoport
San Antonio
Dallas
Houston
Memphis
New Orleans
Boston
Philadelphia
New Jersey
Toronto
New York
Középső csoport
Detroit
Chicago
Indina
Cleveland
Milwaukee
Délkeleti csoport
Miami
Washington
Orlando
Charlotte
Atlanta
Északnyugati csoport
Seattle
Denver
Minnesota
Portland
Utah
Csendes-óceáni csoport
Phoenix
Sacramento
L. A. Clippers
L. A. Lakers
Golden State
Délnyugati csoport
San Antonio
Dallas
Houston
Memphis
New Orleans -->