2005.09.12. 00:00
Mozivarázs a város szélén is
A rendszerváltás óta csak bezárták a budapesti mozikat. Ám úgy tűnik, fordulhat a kocka, s új filmszínházak nyílhatnak a külvárosokban.
[caption id="" align="alignleft" width="284"] A XIII. kerületi mozi régi hagulata már a múlté. Valódi multiplex lett belőle, igaz, a látogatottsága az utóbbi időben majdnem olyan, mint korábban.
[/caption]Alighogy eltűntek Budapestről a hagyományos filmszínházak, egyes külvárosi önkormányzatok máris törik a fejüket, miként tudnának mozikat nyitni. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a lakóknak egy óránál is többet kell utazniuk, ha szórakozni akarnak. A XVIII. kerület a lehetséges helyszíneket már megtalálta. Most a befektetőket keresik a régi piac területére vagy az új városközpont mellé. Kispesten meg is lenne a beruházó, csak épp a fővárosi önkormányzat ellenállása miatt áll egyelőre a beruházás. A sokat vitatott Kőbánya-Kispest metróvégállomás mellett épülő kereskedelmi központ adna helyet a XIX. kerület új filmszínházának. Ehhez azonban még el kell fogadtatni a terveket a Fővárosi Közgyűléssel. Szerencsésebb helyzetben van a XIV. kerület. A Sugár üzletközpontból ugyanis hamarosan multiplex mozi válik. Amióta megnyílt a szomszédos Árkád bevásárlóközpont, a volt szocialista nagyáruház forgalma amúgy is megcsappant. A mozi iránt viszont várhatóan nagy lesz az érdeklődés, hiszen rengetegen laknak a környező lakótelepken és a kertvárosban is. Zuglónak viszont jelenleg egyetlen mozija sincs. Évekkel ezelőtt bezárt a patinás, de rossz helyre épült Zuglói mozi az Angol utcában, valamint az Éva az Erzsébet királyné útján. A Sport mozi sem működött már jó ideje. Idén nyáron le is bontották. Ezen leginkább a Cházár András utcai Radnóti Miklós Gimnázium diákjai lepődhettek meg. Ők az évek alatt már megszokhatták, hogy a hajléktalanok prédájává vált mozi előtt elhaladva járnak suliba nap mint nap. Hamarosan azonban már egy új lakóház előtt tehetik ugyanezt. – Én sajnos már nem láttam egyetlen filmet sem a Sportban, de néhány itt felejtett régi plakátot leszedtem és hazavittem. Egy hajléktalan csoport évekig a bejárat előtt lakott, látásból mindegyiküket jól ismertem. A kellemetlen szagok miatt azonban mindig átmentem a másik oldalra – mondja az egyik diák.
Újpesten az Alkotmány mozi tűnt el. Nyolc év papírtologatás eredményeként júliusban ezt is lebontották az Árpád úton. Így most a IV. kerület is filmszínház nélkül maradt. Egykor az Alkotmány és a Lux (Fény) is ezreket vonzott esténként – mondja Derce Tamás kerületi polgármester. Az előbbire bontási engedélyt kért a tulajdonosa, hogy lakó- és irodaházat építsen a helyére. A hagyományos moziknak Derce szerint befellegzett. Igaza lehet a polgármesternek, hiszen nem csak a külvárosokban, hanem a belső kerületekben is ugyanez a helyzet. A hajdani premierfilmeket adó Bástya helyén, a Blaha Lujza térnél ma egy bank működik. A Vörös Csillag pedig a Royal Szálló bálterme. Csillog-villog, de még mindig felfedezhető a hajdani vászon helye és az egykori erkély. A Gorkij az Akácfa utcában a Jehova Tanúinak ad otthont.
A főváros egyik legnagyobb mozijaként emlegetett Alfába a Természettudományi Múzeum költözött. A Népszínház utcai Csokonaiban üzletek nyíltak. Az Etele úti Olimpiába pedig evangéliumi gyülekezet költözött. Míg a tekintélyes méretű Bartók mozi épületében kávéház és papírbolt működik. Legérdekesebb talán a pesterzsébeti Világosság mozi története. Az épületre a rendszerváltás után hatalmas piros, világító szívecskék kerültek. Prostituáltak dolgoztak a hivatalosan masszázsszalonnak nevezett intézményben. A forró éjszakák azóta elmúltak. Az önkormányzat galériává alakítja át az épületet. Ugyancsak Erzsébeten a Tátra mozi egy keresztény egyháznak ad otthont.