2004.10.29. 12:04
Gyógykezelésre Párizsba indult Jasszer Arafat palesztin elnök
Útnak indult pénteken franciaországi gyógykezelésre Jasszer Arafat palesztin elnök, miután az őt kezelő nemzetközi orvoscsoport úgy döntött, hogy egészségi állapota kritikussá vált, s a legjobb gyógykezelést a nyugat-európai országban kapná.
[caption id="" align="alignleft" width="110"] Jasszer Arafat
[/caption]Arafatot először egy jordániai katonai helikopterrel szállították a ciszjordániai Rámalláhból a jordániai fővárosba, Ammánba, ahonnan a francia köztársasági elnök különgépén vitték tovább Párizsba.
A francia fővárosból több különböző forrásból származó, egybehangzó értesülések szerint Franciaország egyik legjobb klinikájára, az Haute-Seine megyei Clamart-ban lévő Percy katonai kórházba szállítják.
A palesztin elnök egyik vezető tanácsadója Ammánban úgy nyilatkozott, hogy Arafat "sokkal jobb állapotban van, mint előző nap volt, állapota stabil, de ennél többet majd Franciaországban tudnak mondani az orvosok. A következő 72 óra meghatározó lesz" - mondta, de nem fejtette ki, mire gondol.
A palesztin vezető nem helyezett ki helyettest párizsi gyógykezelésének tartamára. Palesztin forrásból pénteken azt közölték, Arafat a kórházból maga szándékozik vinni a kormányzati ügyeket.
Péntek reggel a ciszjordániai Rámalláhban palesztinok százai gyűltek össze a Palesztin Hatóság elnökét Ammánba szállító, illetve kísérő két terepszínű helikopter körül, hogy jókívánságaikat fejezzék ki, és búcsút intsenek a testőrök gyűrűjéből integető, sápadt politikusnak. A 75 éves vezetőt a jordániai fővárosból Jacques Chirac francia köztársasági elnök gépe viszi tovább Párizsba. Az útra elkísérte felesége, s a francia fővárosban magas beosztású palesztin tisztségviselők csatlakoznak hozzá, köztük Száeb Erekát, az Izraellel folytatott tárgyalások minisztere.
A két hete komolyabb, bár közelebbről meg nem nevezett betegséggel küszködő Arafat állapota szerdán romlott meg, amikor hivatalos források szerint többször is elveszítette az eszméletét. Arafat közvetlen környezetéből kiszivárogtatták, hogy a palesztin elnök szinte az egész csütörtöki napot alvással töltötte. Mikor felébredt, gyenge volt, nem maradt meg benne az étel, s hasmenés is gyötörte. Időről időre zavartnak látszott, úgy tűnt, nem ismeri fel néhány látogatóját.
Orvosai később azt közölték, hogy Arafat szervezetében túlságosan alacsony a vörös vértestek száma. Ez számos betegség tünete lehet, így a fehérvérűség mellett vérző gyomorfekélyé, vastagbélgyulladásé, májbántalomé. A palesztin elnököt kezelő nemzetközi orvoscsoport tagjai úgy nyilatkoztak, hogy további vizsgálatokra van szükség a pontos diagnózis megállapításához. Asraf Kurdi jordániai orvos közlése szerint Arafat Párizsban egyebek mellett a fehérvérűséget kizáró vizsgálatokon is átesik.
A palesztin vezető, aki izraeli blokád miatt közel három éve nem hagyhatta el rámalláhi főhadiszállását, utoljára 2001 decemberében járt külföldön. Most azután vállalta a külföldi gyógykezelést, hogy Ariel Saron izraeli kormányfő hivatala közölte: Izrael nem gördít akadályt hazatérése elé, az izraeli külügyminiszter és védelmi minisztériumi tisztviselők ugyanakkor az izraeli katonai rádió jelentése szerint pénteken úgy nyilatkoztak: Arafat visszatérésének engedélyezéséről még nem született végleges döntés. (A zsidó állam részéről korábban azt hangoztatták, hogy a palesztin elnök elhagyhatja ugyan Rámalláhot, ám nem garantálják azt, hogy vissza is térhet oda.)
Az izraeli hatóságok arra hivatkozva korlátozták Arafat mozgásszabadságát, hogy a palesztin államiság jelképének tekintett vezető Izrael-ellenes erőszakot szít a palesztinok körében. Arafat visszautasította e vádakat.
Az al-Hajat című, Londonban megjelenő arab lap pénteki számában a Palesztin Hatóság Brüsszelben akkreditált diplomáciai képviselőjére hivatkozva azt írta: az Európai Unió (EU) közbenjárt Izraelnél, hogy kieszközölje a palesztin vezető hazatérésének engedélyezését.
Az izraeliek többsége egy pénteken napvilágot közvélemény-kutatás eredménye szerint Arafat halálát kívánja. A megkérdezettek 47 százaléka reménykedik abban, hogy a palesztin elnök távozik az élők sorából, míg 32 százalék azok aránya, akik nem így gondolkodnak. A véleményszondázás eredményét az izraeli televízió kettes csatornája tette közzé.