2025.05.20. 17:45
Nem csak Munkácsy döntött rekordot – Tihanyi Lajos is belépett a százmilliós klubba
Százmilliós leütések, rekordárak és ritka festmények pörgették fel a hangulatot a legutóbbi budapesti árverésen. A Virág Judit Galéria tavaszi aukcióján közel 300 millió forint értékben keltek el műalkotások, köztük Tihanyi Lajos és Faragó Endre kiemelkedő darabjai.
Telt ház és felfokozott izgalom jellemezte a Virág Judit Galéria legutóbbi aukcióját, amelynek újabb szenzációja egy Tihanyi Lajos-festmény 100 millió forintos leütése volt. A magyar modernizmus kiemelkedő darabja, a Nagybányai piac című 1908-as alkotás iránt feszült csendben zajlott a licit, mígnem kereken százmillió forintnál koppant a kalapács. A fiatalon, mindössze 23 évesen festett mű igazi ritkaságnak számít.

Nem ez az első alkalom, hogy a galéria falai között kilőttek az árak: Munkácsy Mihály két festménye is elképesztő összegekért kelt el korábban ugyanitt. A Poros út című alkotás 160 millió forintért talált gazdára – erről részletesen is beszámoltunk. Egy másik Munkácsy-mű, a Kutyás fiú még korábban döntött rekordot, amikor 132 millió forintért vitték el. Ezek az eredmények is azt mutatják, hogy a magyar festészet értéke folyamatosan emelkedik – különösen, ha rangos galériáról és különleges darabokról van szó.
A Virág Judit Galéria árverésén repkedtek a milliók
A mostani aukció másik nagy szenzációja Faragó Endre volt: a Bárban (Asztalnál) című 1930-as festmény 10 millió forintról indult, majd hosszú licitharc után 38 millió forintért cserélt gazdát – ez a művész eddigi életműrekordja is lett. Az alacsony számú, de izgalmas életművet hátrahagyó Faragó ezzel történelmi csúcsot döntött.

Szintén komoly érdeklődést váltott ki Id. Markó Károly 1824-ből származó bibliai témájú műve, a Jézus és a szamáriai asszony, amely végül 20 millió forintért kelt el. Egry József két balatoni témájú festménye, a Horgász vitorlással és a Vitorlás a Balatonon összesen közel 30 millió forintot ért a gyűjtők szemében.
Az aukció során új tulajdonosra talált még Pekáry István Julika című festménye, amely 1,6 millióról indult és 7 millióig száguldott, valamint Márffy Ödön Kerti társaság című képe, ami 15 millió forintért cserélt gazdát. Vaszary János Mezei virágok című színes csendéletét, amely korábban a világhírű író, Irwin Shaw családjáé volt, 48 millió forintért vitték el.
A következő aukció május 23-án, pénteken lesz, ahol már a kortárs és háború utáni művek kerülnek kalapács alá a Budapest Music Centerben.