Orgonakoncert

2025.05.11. 09:24

Időutazás orgonamuzsikával a katolikus templomban - galériával

Orgonás időutazásra hívták a zenebarát híveket a békéscsabai Páduai Szent Antal Társszékesegyházba május 10-én. Feigl Rebeka Erna, a helyi római katolikus egyházközség fiatal tagja és büszkesége adott orgonakoncertet, műsorában több évszázadot átívelő darabokat válogatott össze.

A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának másodikéves orgonaszakos hallgatója szerkesztőségünknek elmondta, hogy az orgonakoncerten elhangzott darabok mintegy felét nemrég tanulta meg és most először mutatta be nyilvánosan. 

orgonakoncert, templom, orgona, bach
Feigl Rebeka Erna adott orgonakoncertet Békéscsabán, Alföldi Csaba orgonaművész dobon működött közre. Fotó: Szegfű Katalin

Orgonás időutazását a középkorban kezdte. A 14. századból fennmaradt Robertsbrige-kódex a legrégebbi ismert dokumentum, amely kifejezetten billentyűs hangszerekre írt dallamokat örökít meg. A fellépő az egyik olasz táncformában írt darabot adta elő. Különlegességnek számít, hogy Rebeka első orgonatanára és mentora, Alföldi Csaba orgonaművész e darab során dobon működött közre. 

Orgonakoncerttel repített vissza az időben

A hangverseny folytatásában a reneszánsz korból három zsoltárfeldolgozás következett, a dél-holland származású svájci Samuel Mareschal szerzeményei. Mások mellett a jól ismert „Jó Pásztor” zsoltárt is bemutatta a fiatal előadó. A barokk kor – és talán minden idők – legnagyobb zeneszerzője a német Johann Sebastian Bach, aki weimari időszakában komponálta orgonaműveinek nagy részét. Ezek közül a „Dór” toccata és fúga cserdült fel, óriási sikert aratva. 

A középkortól a 20. századik csendültek fel művek Feigl Rebeka előadásában. Fotó: Szegfű Katalin

A bécsi klasszika korszakából egy Ludwig van Beethoven zongoradarab, a Rondo egyik tétele került bele Feigl Rebeka időutazós koncertjének műsorába. A romantika korában számos zeneszerző írt orgonadarabokat, közülük a dán Hans Matthison-Hansen Orgonaszimfóniája csendült fel, melyben az orgona úgy szólal meg, mintha egy szimfonikus zenekar játszana. 

A középkortól kezdte, a 20. századig jutottunk el

Az estet egy 20. századik zenemű zárta. Egy sajnálatosan fiatalon elhunyt francia orgonaművész és zeneszerző, Jehan Alain leggyakrabban játszott darabja, a Litániák. A szerzemény a reménytelenség kiáltásaként, mint egy lángoló ima töltötte be dallamaival a Páduai Szent Antal Társszékesegyház tereit.

A templom orgonája egyébként 1914-ben készült el, kétmanuálos, pedálos, 32 regiszteres, 2226 sípot tartalmazó hangszer, melyet a világhírű Rieger anyacég magyarországi leányvállalata, a Rieger Ottó Orgonaüzem épített. Kiváló hangzású hangszer, amit néhány éve sikerült felújíttatani, a sípokat megtisztítani és javítani. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!