2025.05.11. 09:24
Időutazás orgonamuzsikával a katolikus templomban - galériával
Orgonás időutazásra hívták a zenebarát híveket a békéscsabai Páduai Szent Antal Társszékesegyházba május 10-én. Feigl Rebeka Erna, a helyi római katolikus egyházközség fiatal tagja és büszkesége adott orgonakoncertet, műsorában több évszázadot átívelő darabokat válogatott össze.
A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának másodikéves orgonaszakos hallgatója szerkesztőségünknek elmondta, hogy az orgonakoncerten elhangzott darabok mintegy felét nemrég tanulta meg és most először mutatta be nyilvánosan.

Orgonás időutazását a középkorban kezdte. A 14. századból fennmaradt Robertsbrige-kódex a legrégebbi ismert dokumentum, amely kifejezetten billentyűs hangszerekre írt dallamokat örökít meg. A fellépő az egyik olasz táncformában írt darabot adta elő. Különlegességnek számít, hogy Rebeka első orgonatanára és mentora, Alföldi Csaba orgonaművész e darab során dobon működött közre.
Időutazás orgonamuzsikával a katolikus templomban
Fotók: Szegfű KatalinOrgonakoncerttel repített vissza az időben
A hangverseny folytatásában a reneszánsz korból három zsoltárfeldolgozás következett, a dél-holland származású svájci Samuel Mareschal szerzeményei. Mások mellett a jól ismert „Jó Pásztor” zsoltárt is bemutatta a fiatal előadó. A barokk kor – és talán minden idők – legnagyobb zeneszerzője a német Johann Sebastian Bach, aki weimari időszakában komponálta orgonaműveinek nagy részét. Ezek közül a „Dór” toccata és fúga cserdült fel, óriási sikert aratva.

A bécsi klasszika korszakából egy Ludwig van Beethoven zongoradarab, a Rondo egyik tétele került bele Feigl Rebeka időutazós koncertjének műsorába. A romantika korában számos zeneszerző írt orgonadarabokat, közülük a dán Hans Matthison-Hansen Orgonaszimfóniája csendült fel, melyben az orgona úgy szólal meg, mintha egy szimfonikus zenekar játszana.
A középkortól kezdte, a 20. századig jutottunk el
Az estet egy 20. századik zenemű zárta. Egy sajnálatosan fiatalon elhunyt francia orgonaművész és zeneszerző, Jehan Alain leggyakrabban játszott darabja, a Litániák. A szerzemény a reménytelenség kiáltásaként, mint egy lángoló ima töltötte be dallamaival a Páduai Szent Antal Társszékesegyház tereit.
A templom orgonája egyébként 1914-ben készült el, kétmanuálos, pedálos, 32 regiszteres, 2226 sípot tartalmazó hangszer, melyet a világhírű Rieger anyacég magyarországi leányvállalata, a Rieger Ottó Orgonaüzem épített. Kiváló hangzású hangszer, amit néhány éve sikerült felújíttatani, a sípokat megtisztítani és javítani.