2025.05.19. 13:51
Nemcsak átéli, hanem újra is éleszti Dürer utazásait a magyar alkotóművész
Egyedülálló művészeti projekt kezdődik néhány nap múlva. A Nürnbergben élő és alkotó művész, Nagy Bogi egyedül, gyalog teszi meg a történelmi Dürer-útvonalat, több mint 700 kilométeres távot, amely Albrecht Dürer útját követi Nürnbergtől az Alpokon át Velencéig. A híres reneszánsz művész ezt az utat 1494/95-ben, majd 1505–1507 között maga is megtette. Dürer édesapja Gyulán született.
A vállalkozás jóval több, mint egy egyszerű gyalogtúra, az Albrecht Dürer útjának megidézése. Nagy Bogi számára ez az út élő párbeszéd a múlttal, egy utazás a reneszánsz művészet világában, amelyet sajátos kortárs művészi kifejezésmódokkal kapcsol össze. Ez egyfajta művészi határátlépés, híd az évszázadok között, Albrecht Dürer és a jelen között. Egy felfedezőút, amely a reneszánsz történelmét és a kortárs művészetet izgalmas párbeszédbe hozza – írták az útról kiadott sajtóközleményben.

Forrás: boginagy.com
Albrecht Dürer: szerdán elindul Nagy Bogi
Május 21-én, szerdán Albrecht Dürer születésnapján, 11 órakor ünnepélyes sajtótájékoztatót tartanak a nürnbergi Albrecht-Dürer-Haus-ban, amelyen beszámolnak Nagy Bogi útjáról is. Az eseményen jelen lesz Fekete-Dombi Ildikó, a Gyulai Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója, Gyula városa Albrecht Dürer apjának szülőhelye képviseletében. A sajtótájékoztatót követően Nagy Bogi elindul többhetes zarándokútjára, gyalog átkelve az Alpokon Velencéig.
– Nemcsak átélni akarom Dürer velencei utazásait, hanem a saját művészetemen és világnézetemen keresztül újraéleszteni. Az úton olyan alkotásaim születnek, amelyek Dürer akvarelljeit és örökségét a jelenbe hozzák, így korunk kérdéseivel, képeivel, inspirációival olvadnak össze – fogalmazott Nagy Bogi.
Több mint 700 kilométeres út
A több mint 700 kilométer út olyan városokon és tájakon vezet keresztül, amelyeket maga Dürer is megjárt – többek között Augsburg, Innsbruck, Bozen, Treviso és végül Velence. Ezeken az állomásokon műalkotások, vázlatok, fotók és videók születnek, amelyekből egy művészkönyv és nemzetközi kiállítások készülnek.
Nagy Bogi Székesfehérváron született, a Faber-Castell Akadémián tanult képzőművészetet Németországban. Nürnbergi belvárosi műtermében alkot, amely egy több mint 500 éves, műemlékvédett fagerendás házban található, melynek stílusa hasonlít az Albrecht Dürer házéhoz.
A kortárs művészetek egyik elismert képviselője, ismert lenyűgöző olajfestményeiről, digitális műveiről kibővítve Augmented Reality-vel, valamint erőteljes szobraitól. Munkái kifejező módon összekapcsolják az identitást, a történelem és a jelen kihívásait. Modern módon értelmezi Albrecht Dürer műveit is, mint például a „Contemporary Dürer” és a „Dürer’s Kiss” szobor, amelyben Dürer mint múzsa jelenik meg, aki megcsókolja a művészt.
A művész egyben tapasztalt hegymászó és zarándok is, aki többek között sikeresen feljutott a nepáli Mount Everest alaptáborba, körbejárta a zarándokutat a tibeti szent Kailash-hegy körül, valamint a spanyol és portugál Jakab-utat is lejárta.
Gyulán is lesz emlékév
Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere a közelmúltban a Facebook-oldalán jelentette be, hogy emlékévet szerveznek a városban Albrecht Dürer világhírű festőművész halálának 500. évfordulója alkalmából.
A képviselő-testület dr. Görgényi Ernő javaslatára szaktanácsadó testületet hozott létre közelmúltbeli ülésén, melynek feladata az, hogy a 2028-as jubileumi Albrecht Dürer-emlékév szakmai és kulturális programjait előkészítse.
A polgármester kiemelte, Albrecht Dürer festőművész 1528. április 6. napján hunyt el. A világhírű festő édesapja az akkor szorosan Gyula mellett található Ajtós községből vándorolt ki Nürnbergbe. Az egykori Ajtós a város mai közigazgatási területén feküdt. Albrecht Dürer festőművész a Családi krónikában így számolt be származásáról: ,,Az idősebb Albrecht Dürer a Magyar Királyságban született az ő nemzetségéből, a nyolc mérföldnyire Várad alatt lévő Jula nevű városka közelében, egy közvetlenül mellette fekvő Eytas nevű kis faluban, nemzetsége pedig ökrökből és lovakból élt."

Az egyik legnagyobb reneszánsz művész
Albrecht Dürert világszerte az egyik legnagyobb reneszánsz művészként tartják számon. Egyike volt a legnagyobb hatású német festőknek. 2028-ban lesz halálának 500. évfordulója, melyről a festő művészettörténeti jelentőségéhez és Gyula város kultúrájához méltó ünnepségsorozattal szeretnénk megemlékezni.
Megerősítik Gyula város marketingjét
Dr. Görgényi Ernő hangsúlyozta, az ünnepségsorozat kiváló alkalmat biztosít arra, hogy kultúrdiplomáciai eszközökkel erősítsék meg Gyula nemzetközi városmarketingjét, hiszen a 2028-as évforduló lehetőséget teremt arra, hogy a teljesség igénye nélkül:
- megerősítsék Gyula város kulturális identitását és örökségtudatát,
- kiemelkedő nemzetközi kulturális kapcsolatokat építsenek, például Nürnberg városával való partnerséget új alapokra helyezzék,
- új látogatói rétegeket szólítsanak meg a turizmus és rendezvényturizmus terén,
- Gyula városát felhelyezik a nemzetközi kulturális térképre Dürer származásának méltó bemutatásával.
Az emlékév programjait az önkormányzat oktatási és kulturális bizottsága fogja előkészíteni, munkájukat pedig az új szaktanácsadó testület segíti. A testület tagjává a városvezetés mellett a gyulai kulturális élet vezető személyiségeit, valamint a kormányzat képviselőjét is választották.