2025.02.09. 14:58
Szalagavató ünnepséget tartottak a gyulai román gimnáziumban - galériával, videóval
Megtartották a gyulai Nicolae Bălcescu Román Gimnázium szalagavató ünnepségét szombaton este a fürdővárosi román kulturális központban. A szalagavató bálon köszöntötte a megjelenteket Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, dr. Görgényi Ernő polgármester, Kozma György, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke és Czeglédiné Gurzó Mária főigazgató.
A szalagavató bálon két osztály 51 diákjának ünnepi viseletére tűzték fel a felnőtté válást szimbolizáló szalagot. Soltész Miklós – aki a diákok meghívására vett részt az eseményen – egy olvasmányélménye, Éjben és jégben alapján a két fontos dologra hívta fel a végzősök figyelmét.

Fotó: Kiss Zoltán
– Nagyon fontos, hogy a szülőföldre való visszatérés, és bizonyítani, hogy bármilyen nehézség közben is megállják a helyüket – tette hozzá. Mint kifejtette, a diákok hamarosan a felnőttkorba lépnek. Elmondta, az érettségi lesz az első óriási nagy vizsga a fiatalok életében, ami sok mindent megváltoztat, a mindennapok folyását és folytatását.
Szalagavató bál, ahol az államtitkár is köszöntötte a végzősöket
Az államtitkár arra kérte a diákokat, hogy a nehezebb helyzetekben is tartsanak majd ki.
– Az élet nem sima, sok-sok szépség és öröm van benne és sok-sok nehézség, illetve gyötrelem, de akkor is ki kell tartani – fogalmazott. – A nehézségek, fájdalmak, küzdelmek meg kell, hogy erősítsenek titeket. A másik kérés, bárhova is kerültök, bárhol végeztek bármilyen egyetemen, főiskolán, bármilyen iskolában, ha tehetitek, gyertek vissza! Itt élnek szüleitek, itt éltek a dédszülők, az ükszülők, a korábbi ősök. Rövid időre talán érdemes mindezt itt hagyni, de utána a közösséget itt kell erősíteni.
A hazai románság legnívósabb köznevelési intézménye
Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere beszédében felidézte a szalagavatók eredetét és hagyományát.
Mint elmondta, Gyulán igen színes a köznevelési intézmények palettája,
- állami,
- önkormányzati,
- egyházi és
- nemzetiségi intézmények egyaránt elérhetőek.
Köztük a tavaly 75 éves jubileumát ünneplő Nicolae Bălcescu Román Gimnázium, mely a hazai románág legnívósabb köznevelési intézménye.
– Ez a gimnázium, ez az intézmény az, ami az új román értelmiségi réteg kialakulását biztosította – tette hozzá. – Az iskolából számos jeles értelmiségi, orvosok, jogászok, tanárok, mérnökök sokasága került ki, hogy építsék ezt az országot, és építsék ezt a várost. A polgármester is arra kérte a fiatalokat, hogy ha megszerzik az életre szóló tudást, térjenek vissza.
Szalagavató a gyulai román gimnáziumban
Fotók: Kiss ZoltánLobog a Gyula zászlaja
Dr. Görgényi Ernő kifejtette, van egy adóssága, amelyet szeretett volna törleszteni.
Már az iskola 75. évfordulójára szeretett volna hozni egy ajándékot, amit végül szombaton adott át az iskolának.
– Mindig nézem, ahogy a román kulturális központ nagytermében ott van a három zászló, a magyar, a román és az uniós zászló, amely meghatározza a közösség identitását. Amennyire magyar, román és európai, annyira gyulai is az iskola – fogalmazott dr. Görgényi Ernő, aki éppen ezért egy gyulai zászlót adott át az intézménynek.
Fontos mérföldkő
Kozma György, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke elmondta, a szombati esemény nem csak egy hagyomány, hanem fontos mérföldkő is a fiatalok életében. Kiemelte, a szalag jelképe annak az útnak, amelyet eddig bejártak a diákok, és elismerése annak a közösségnek, amelyben együtt nőttek fel, tanultak és formálódtak.
Hangsúlyozta, az iskola diákjai nem csak tehetséges fiatalok, hanem a magyarországi román közösség jövőjét is jelentik. Kiemelte a tanárok és a szülők odaadását, amivel támogatták a diákokat.
Szimbolikus úti kalauz
Czeglédiné Gurzó Mária főigazgató saját megfogalmazása szerint egy szimbolikus úti kalauzzal köszöntötte a diákokat.
– Nagyon fontos, hogy milyen mértékben kamatoztatjuk a belső energiáinkat, adottságainkat, a választási és döntési képességeinket – fogalmazott.
Hozzátette, a végzős fiatalok jelenleg az átmenet mezsgyéjén állnak. Mint mondta, a szalag, a pántlika az átmenetet is szimbolizálja.
– Az átmenetet a gyermeki tündérhonból egy valóságosabb univerzumba, a felnőtt lét iskolájába – folytatta a gondolatot. – Még 3-4 hónap, és az érettségi vizsgákat követően elindultok a nagybetűs élet útján. Az életút során több elágazással is találkoztok. Vannak utak, amelyek jól szolgálják a célba érés lehetőségét, de ugyanakkor vannak olyan ösvények is, amelyek negatívak. Szívből kívánom, hogy a ti belső énetekből mindig a pozitív, az építő, a jó utat kereső és megtaláló lélek és szellem szólaljon meg.
Az esemény ezt követően a végzős osztályok műsora, a szalagok feltűzése, illetve a végzősök tánca következett.