2025.02.20. 06:51
Most kiderül, milyen házaséletet élt Munkácsy Mihály és Cécile Papier – galériával, videóval
Korabeli fényképek, eredeti Munkácsy Mihály-grafikák, érdekes sztorik. Így áll össze az a tárlat, amely szerdán nyílt meg Miska és Cécile, avagy amit Munkácsy Mihály házasságáról érdemes tudni címmel a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban. A kiállítás kurátora, Gyarmati Gabriella művészettörténész tárlatvezetést is tartott.
A Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója, dr. Bácsmegi Gábor elmondta, hogy az állandó, Munkácsy Mihály – Egy géniusz diadala című kiállítás mellett időszaki tárlatokat is szerveznek minden évben az intézményben, más-más szemszögből megközelítve a festőfejedelem életét, munkásságát. Most a Miska és Cécile, avagy amit Munkácsy Mihály házasságáról érdemes tudni című kiállításon a felesége, Marie Anna Cécile Papier került a középpontba, aki fontos hátteret biztosított a művész számára.

A világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye Békéscsabán látható
Varga Tamás alpolgármester kiemelte: Békéscsabán tekinthető meg a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye, páratlan relikviákkal rendelkezik a múzeum és a Munkácsy Emlékház. Felhívta a figyelmet, hogy igazi szövetség volt Munkácsy Mihály és Cécile Papier között, több egy házasságnál. A felesége nélkül a festőfejedelem vélhetően nem érte volna el azt a világhírt, mint amit elért. A mai szóhasználattal élve a celebek életét élték, bulváros kérdések is felmerültek velük kapcsolatban.
Nem adatott meg számukra, amit nagyon szerettek volna
Társalkotó, menedzser, gyűjteménykezelő, azaz nem csak feleség volt Cécile Papier Munkácsy Mihály számára, ezt az üzenetet hordozza a kiállítás – ismertette dr. Nagy László Bálint, a Szépművészeti Múzeum múzeumi főadattárosa, aki szerint Cécile Papier nélkül elkallódhatott volna a festőfejedelem őstehetsége. Egyébként Düsseldorfban ismerkedtek meg, 1874. augusztus 5-én kötöttek házasságot Luxemburgban.
Szerette a magyarokat, szorgalmasan tanult magyarul, csárdást táncolt, és a társadalmi élet fókuszában állt – mesélte a szakember Munkácsy Mihály feleségéről. Kiemelte: a levelezésekből egyértelmű, milyen szeretettel fordultak egymás felé. Beszélt egy 1875-ben kelt levélről, amelyből világossá válik, hogy mennyire szerettek volna gyermeket, ez viszont nem adatott meg számukra. Cécile Papier hatalmas szerepet vállalt abban, hogy a géniusz hagyatékából kerültek Békéscsabára is tárgyak, megalapozva a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményét, amely immár több mint 600 tételt számlál.
Miska és Cécile: a kiállítás kurátora tartott tárlatvezetést
A Miska és Cécile, avagy amit Munkácsy Mihály házasságáról érdemes tudni című kiállításban a tárlat kurátora, Gyarmati Gabriella művészettörténész tartott tárlatvezetést. A kiállításból kiderült, az 1846-ban született Marie Anne Cécile Papier középosztálybeli francia nő volt, aki számára a társadalmi előrejutás lehetőségét teremtette meg, hogy házasságot kötött a nála 26 évvel idősebb Edouard de Marches báróval. Mellette megtanult mindent erről a világról, egyébként jól zongorázott és énekelt.
A Siralomház hozta meg Munkácsy Mihály számára az elismerést
Munkácsy Mihály Siralomház című festményét 1870-ben mutatták be Párizsban, és szenzációt keltett, hogy a több ezer festmény között egy addig ismeretlen magyar művész alkotását aranyéremmel jutalmazták. Ez felkeltette Edouard de Marches báró érdeklődését is, meg akart ismerkedni vele, 1870-ben Düsseldorfban találkoztak, természetesen ott volt Cécile Papier is. A házaspár felkarolta, segítette Munkácsy Mihályt, műtermet kerestek neki például. A báró 1873-ban hunyt el, két hónapra rá pedig immár jegyben járt a művész és Cécile Papier.

Rengeteg korabeli fényképet mutatnak be a házaspárról
1874. augusztus 5-én keltek egybe Luxemburgban, nagy reményekkel, az azonban, amire a leginkább vágytak, a család gyarapítása, nem sikerült. A festőfejedelem sokat volt Párizsban, a felesége pedig intézte a colpachi birtok ügyeit, közben Párizsban egy csodapalota épült számukra. A kiállításban rengeteg korabeli fénykép tekinthető meg Munkácsy Mihályról és feleségéről, a hétköznapok tárgyai is bekerültek a vitrinekbe.
1896 után a festőfejedelem megbetegedett, szanatóriumba, majd ideggyógyintézetbe került, 1898-ban pedig Cécile Papier a párizsi, Avenue de Villiers 53. szám alatti csodapalota, a mesevilág felszámolása mellett döntött. A feleség egészségi állapota sem volt makulátlan, és nem tudni, hogy emiatt-e, de nem igazán látogatta Munkácsy Mihályt, aki 1900. május 1-jén hunyt el. Duplafalú koporsóban szállították holttestét Magyarországra, a Kerepesi temetőben helyezték örök nyugalomra, 300 ezren kísérték el az utolsó útra.
Cécile Papier tudta, milyen fontos volt Békéscsaba Munkácsy Mihály számára
Munkácsy-kultusz pedig a halála után újabb lendületet vett Békéscsabán. Rögtön utcát neveztek el róla – ma is ez a Munkácsy utca –, az egyéves évfordulóra pedig emléktáblát helyeztek el itt az egykori asztalosinas emlékére Lang György asztalosmester házának falán, az ünnepségen Cécile Papier is részt vett. Békéscsaba elöljárói pedig keresték a feleséget, alkotásokat kérve tőle, aki a város számára ígérte az Ecce homo festményhez készült Krisztus töviskoszorúval című művet.
A feleség – aki 1915-ben hunyt el – tudta, hogy Munkácsy Mihály számára milyen fontos volt Békéscsaba, ezért ennek megfelelően rendelkezett. A végrendeletet végrehajtó Cécile von Barnewitz, a feleség unokahúga 1917-ben faládákba csomagolva gazdag, vegyes anyagot küldött Magyarországra. Az első világháború idején a faládák a kultuszminisztérium padlásán, majd a Magyar Nemzeti Múzeumban kötöttek ki. A várva várt relikviák végül 1933-ban futottak csak be Békéscsabára, ahol azóta is mindig van állandó kiállítás Munkácsy Mihállyal kapcsolatban.
Most kiderül, milyen házaséletet élt Munkácsy Mihály és Cécile Papier
Fotók: Dinya Magdolna