Óriási érdeklődés

2025.02.09. 12:06

Telt házas gálákkal ünnepelték a 75 éves legendás néptáncegyüttest - galériával, videóval

Fontos évfordulójához érkezett vármegyénk egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező, legendás néptáncegyüttese. Az érdeklődést jól jellemzi, hogy a 75 éves jubileum alkalmából két telt házas gálaműsort is rendezett szombaton a Gyulai Néptáncegyüttes a helyi Erkel Ferenc Művelődési Központban.

Az első gálaműsort szombaton délután egy órakor tartotta a Gyulai Néptáncegyüttes, majd kiállításmegnyitó következett, amit a második, szintén telt házas program követett. Utóbbi esemény keretében dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere köszöntötte a megjelenteket.

Gyulai Néptáncegyüttes, gálaműsor, 75 éves
A Gyulai Néptáncegyüttes gálaműsorai óriási sikert arattak
Fotó: Kiss Zoltán

Gyulai Néptáncegyüttes: dupla telt házzal ünnepeltek

Mint kiemelte, a dupla telt ház is jelzi, micsoda várakozás övezte a szombati gálát, melyen több mint 200 egykori és jelenlegi táncos, illetve zenész lépett színpadra, és melyre az ország számos pontján élő egykori tagok közül is sokan hazatértek, hogy újra együtt ünnepeljenek a Gyulai Táncegyüttes hagyományai szerint.

Hagyomány, történelem, közösség

– Gyula a Kultúra Magyar Városaként régóta igyekszik büszkén megmutatni értékeit, és ha lehet, átadni belőle minél többet az itt élőknek és az ide látogatóknak egyaránt – fogalmazott. – Az 1950-ben eredetileg Béke Táncegyüttes néven megalakult Körös Táncegyüttes és a 2009-ben alapított Harruckern Táncegyüttes is rengeteget tett e nemes cél érdekében, az évtizedek során számos alkalommal bizonyítottak „hazai pályán” és „idegenben” is. Ráadásul a Körös Táncegyüttes azon kevesek közé tartozott, amely tagjainak már a ’70-es évektől lehetősége nyílt a nyugat-európai fellépésekre is, táncosai, zenészei bejárták a kontinenst, messze földre eljuttatva a város jó hírét. Gyula két nagy tánccsoportja 2023-ban Végvár Táncegyüttes néven egyesült, azóta közösen viszik tovább a lángot, tovább éltetve ezzel a gyulai néptánc sok évtizedes hagyományát.

Mindig sokan szerettek volna a táncegyütteshez tartozni

Kifejtette, nem csoda, hogy mindig sokan szerettek volna a Körös Táncegyütteshez tartozni, hiszen a bekerülés azt adta, amit akkoriban máshogy nem lehetett megszerezni: szabadságot, és azt közvetítette, amit akkor máshogy nem lehetett átadni: igazi értékeket. 

– Önmagában az utazási lehetőség, a szabadság nem lett volna elég a népszerűséghez. Az együttes mást, pontosabban többet is tudott, és tud is adni ennél. A Körös hihetetlenül erős közösség volt. Ennek kapcsán dr. Görgényi Ernő idézte Tommy Wieringa holland író gondolatait, amely szerint „Mi olyanok vagyunk, mint a fonott zsinór, sok külön szálból közösen alkotunk erős kötelet. Ez a mi szövetségünk. Ez köt össze bennünket.”

– És tudjuk, a fonat mindig több, mint a szálak összessége, erősebb, többet bír – folytatta a gondolatot dr. Görgényi Ernő. – A néptáncosok fonata az, hogy közös nyelvet beszélnek, ráadásul nem is egyet; a tánc nyelvét, a barátság nyelvét és az otthon nyelvét. Ez a város igazán hálás lehet táncegyütteseinek, e 75 év nem csak a kulturális küldetésről szólt, a táncosok közössége megtartó erőnk egyik fontos pillére is.

A történet még sokáig folytatódik

A városvezető megköszönte minden egykori és jelenlegi táncosnak és zenésznek azt, hogy részt vállalt az elmúlt 75 év sikereiben, ezzel is hozzájárulva Gyula kulturális életéhez. Név szerint szeretnék megemlítette Varga Andrást, Manninger Györgyöt, dr. Szigeti Zoltánt, Born Miklóst, Gyalog Lászlót, Patyi Zoltánt és természetesen a jelenlegi művészeti vezetőt, Horváth Pétert.

Hangsúlyozta, szívből reméli, hogy az a történet még nagyon sokáig fog íródni, hogy Gyula városa még sokáig a néptánc és a népzene fontos helyszíne lehessen.

A mintegy háromórás gála nívós produkciókat és remek hangulatot tartogatott. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!