2025.02.12. 18:52
Ismét megtartották a gyulai felsőoktatás napját - galériával
Nyolcadik alkalommal szervezték meg a gyulai felsőoktatás napját szerdán, amelynek ezúttal is a helyi városháza díszterme adott otthont. A Gál Ferenc Főiskola, a mai Gál Ferenc Egyetem a gyulai felsőoktatást 2017. január 31-én vette át. Ebből az alkalomból hívták életre az eseményt, a gyulai felsőoktatás napja elnevezésű programot.
A GFE javaslatára a gyulai önkormányzat az átvétel megörökítésére és a helyi felsőoktatás társadalmi szerepének kiemelésére január 31-et a Gyulai Felsőoktatás Napjának nyilvánította. Ebből az alkalomból évente tudományos rendezvényt tartanak a gyulai városháza dísztermében az Egészség- és Szociális Tudományi Karon elérhető tudományterületeken és képzési ágakban.

Fotó: Petróczki Gábor
A gyulai felsőoktatás napja: immáron nyolcadszor
A korábbi évek sikeres együttműködésének köszönhetően olyan aktuális témákat dolgoztak fel a szervezők, mint a mesterséges intelligencia, a tudomány és vallás kapcsolata vagy a jövő egészségügyi képzése.
Idén pedig már nyolcadik alkalommal szervezte meg közösen a gyulai önkormányzat és a Gál Ferenc Egyetem a Gyulai Felsőoktatás Napját, amely esemény a Híd a múlt és a jövő között – Wenckheimektől az egyetemi oktatásig konferencia címet viselte. Az idei konferencia előadói
- Bauer Barbara, írónő,
- prof. dr. Thúry Ferenc, pszichiáter, pszichoterapeuta
- és dr. Kothencz János a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója, a Gál Ferenc Egyetem címzetes egyetemi tanára voltak.
Együttműködési megállapodást írtak alá
A hagyományosnak számító konferencia keretein belül együttműködési megállapodást írt alá a Gál Ferenc Egyetem és a gyulai önkormányzat, melynek alapja az önkormányzat Fenntartható városok - fenntartható közösségek elnevezésű nemzetközi hálózatépítő projektje, mely során személyes jelenlétű és online hálózati találkozókat szerveznek.
A Gál Ferenc Egyetem a 2024/2025-ös tanév második félévétől kezdődően, szabadon választható kurzusként meghirdeti „Fenntartható városok – fenntartható közösségek” néven, oktatási szervezeti egységeiben (Teológiai Kar, Szeged, Egészség- és Szociális Tudományi Kar, Gyula, Gazdasági Kar, Békéscsaba, Pedagógiai Kar, Szarvas) a nemzetközi projekt online találkozóit, az önkormányzat pedig lehetőséget biztosít az oktatóknak és hallgatóknak, hogy – mind előadóként, mind résztvevőként – bekapcsolódjanak, emellett testvérvárosi kapcsolatrendszerükön keresztül elősegítik és ösztönzik a nemzetközi kapcsolatfelvételeket, valamint az új együttműködési lehetőségek feltérképezését partnervárosaikban.
A megállapodást Dux László rektor és Görgényi Ernő, Gyula polgármestere írta alá.
Fontos, hogy a városban egyetem működik
Dr. Görgényi Ernő Facebook-posztjában kiemelte, nagyon fontos, hogy a városban egyetem működik.
– A Gál Ferenc Egyetem nem csak a helyi és környékbeli hallgatók számára nyújt vonzó képzési lehetőségeket, amit az is jól mutat, hogy évről évre növekszik a jelentkezők száma, és az ország távolabbi részeiből is érkeznek hallgatók – fogalmazott. – Ez a tendencia reményeim szerint tovább erősödik majd, hiszen a felsőoktatási intézmény idén már mesterképzést is indított.
A Gál Ferenc Egyetem működése ráadásul meghaladja az intézményi kereteket. Remek példája ennek a Nyugdíjasok Akadémiája, mely a civil szektor és az egyetem közti széles körű együttműködés szép hagyományát teremtette meg, ma pedig egy olyan együttműködési megállapodást írtunk alá, melynek segítségével bevonjuk az egyetemi polgárokat egy önkormányzatok közötti nemzetközi kapcsolatkörbe.
Gyermek- és ifjúságvédelmi tanszéket hoz létre az egyetem
A Gyula Tv beszámolója szerint a Híd a múlt és a jövő között – Wenckheimektől az egyetemi oktatásig című eseményen dr. Kiss-Rigó László, szeged-csanádi püspök jelentette be, hogy a még hatékonyabb társadalmi szolgálat érdekében létrehozzák az országban egyedülállónak mondható gyermek- és ifjúságvédelmi tanszéket az egyetemen.
Köszöntőt mondott dr. Kiss-Rigó László, prof. dr. Dux László, a GFE rektora, dr. Rákóczi Attila, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója, dr. Becsei László, a Békés Vármegyei Központi Kórház főigazgató főorvosa.
A gyulai felsőoktatás napja: immáron nyolcadszor
Fotók: Petróczki Gábor