Békéscsaba

2024.11.14. 17:28

Egy igazi szamár is feltűnik a Karácsonyi álomban - galériával

Megtartották Gárdonyi Géza betlehemes játékának sajtónyilvános olvasópróbáját a Jókai színház Vigadójában. A Karácsonyi álom című darabot december 11-én mutatják be Koltay Gábor rendezésében a nagyszínpadon.

dr. Nagy Szilvia

Seregi Zoltán direktor elmondta, a Karácsonyi álom eredetileg háromfelvonásos volt; Bártfay Rita, az Új Színház dramaturgja karcsúsította „hosszú egyfelvonásosra”.

Karácsonyi álom, színház, olvasópróba
Az olvasópróbán elhangzott, a Karácsonyi álom ünnepet varázsol a szívekbe. Fotó: Bencsik Ádám

– A betlehemes játék az egyházi, a népi kultúra vonásait hordozza, amiben eléggé elhalványultunk mostanság, ezért gondoltuk, jó, ha a gyerekek élő színházi élményként kapják meg. A főbb szerepekben Beszterczey Attilával, Puskás Dániellel, Nagy Róberttel, Katkó Ferenccel, Nagy Erikával, Tege Antallal, Liszi Melindával, Lénárt Lászlóval, Csurulya Csongorral, Bozsó Józseffel, Wischer Johannal, Szabó Lajossal, Lévai Attilával, Nádra Kittivel, Szász Borisszal, Sziveri Emesével és Misurda-Kovács Adéllal találkozhat a közönség, sőt, a Viharsarok Táncszínház művészei is aktívan közreműködnek majd a darabban – sorolta Seregi Zoltán.

A Karácsonyi álom Gárdonyi kedvence volt

Koltay Gábor Balázs Béla-díjas Érdemes művész, rendező hangsúlyozta, Gárdonyi Géza nevét jól ismerhetjük. Termékeny, nagy tekintélyű, nyughatatlan alkotó volt, aki ismert nagyregényei mellett színpadi szerzőként is brillírozott. 

– A Karácsonyi álom című művét 1901-ben mutatta be a Nemzeti Színház hatalmas sikerrel. A háromkirályos keleti világot elegánsan elhozták a magyar közegbe, aztán tizenegy évvel később újra színpadra állították a művet egy másik rendezésben. Az szintén hatalmas szériát hozott. Mi karcsúsítottuk, de éppoly elevenen fog hatni, mint annak idején. A Karácsonyi álom Gárdonyinak is a legkedvesebb volt a színjátékai között – részletezte a rendező. Hozzátette, a történet először a szerző álmában elevenedett meg, a karácsonyi parasztjátékot aztán a "mesék bűbájosságával megtarkítva színpadra ölelte". 

Az a bizonyos csillag és egy szamár is szerephez jut 

A történet szerint falusi betlehemezők jutnak be a Nemzeti Színházba, megzavarják a próbát, ám végül a direktor engedélyével a színészekkel együtt előadhatják énekeiket. A darab a Jókai színházban is igazi betlehemes játékkal indul.

– A kézirat hosszú ideig fiókban maradt, aztán Gárdonyinak eszébe jutott, hogy prológust kellene írni hozzá. Az előszóval bizony meggyűlt a baja, nyolc hónapig vesződött vele, többször átírta. A betlehemes játék után jelentős szerepe lesz még az üstökös csillagnak, amely elvezet minket Jézus születési helye, Betlehem felé. Karácsonykor tulajdonképpen a remény születik meg, hogy a világ szebb, jobb, emberibb és becsületesebb lesz, mint amilyen eddig volt – sorolta Koltay Gábor, aki szeretné, ha mindez nemcsak a gyerekeknek lenne fontos, hanem a szülőknek, a felnőtteknek is.

– Vesztergombi Anikó jelmeztervező jóvoltából bibliai és magyar ruhákba bújnak a színészek. Egyetlen színpadképben jelenik meg a keleties palota és a sziklába vájt faluszéle, ami átfolyik a zenekari árokba. Különleges momentum lesz, amikor a szent család élő szamáron érkezik meg. Biztos vagyok benne, hogy a gyerekek imádni fogják, hatalmas ovációval fogadják majd– fűzte hozzá Koltay Gábor. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában