2025.06.23. 18:08
Újra felfigyeltek a viharsarki erdőben rozsdásodó szellemautókra
Bizonyára többen is hallottak már legendákat olyan autókról, melyeket az erdő sűrűjében hagyott ott valaki. Nos, a legendák igaznak bizonyultak. A rejtélyre ugyan nem most derült fény, de a viharsarki szellemautók újra az érdeklődés középpontjába kerültek.
– Elhagyott autók az erdő szélén (Békés megye) – csupán ennyi olvasható a Dragon Urbex - Eltűnő szépségeink a múlt árnyékában közösségi oldalán. Az oldal készítője már Magyarország számos elhagyatott helyén járt, többek között feltérképezte már az F4 objektumot, vagyis a Rákosi-bunkert, a Csigaházas házat, egy volt bányászkórházat, egy hatalmas gyárterület rothadó csarnokát az ország nyugati részén, de legutóbb megfordult egy igazi zászlós bunkerben is, már határainkon túl. Egy korábbi történetére most újra felfigyeltek, melynek középpontjában a viharsarki szellemautók állnak.

A szellemautók története igazi rejtély
Az urbexes felfedező nem először járt már Békés vármegyében, a Wenckheim-kastély Szabadkígyóson már többször is szerepelt a felfedezendő objektumai között, de vannak olyan kastélyok is a Viharsarokban, ahol rendszeresen megfordul.
Nos, az oldal készítője 2021-ben bukkant rá azokra a rejtélyes történetű autókra, melyek az erdő szélén várják sorsuk – vagy jobbra fordulását, vagy végső beteljesülését. Posztjához azóta sok hozzászólás érkezett. Volt, aki csodálkozott, hogy az autóroncsok még ott vannak és nem egy autórestaurátornál. Meg is jegyezte, hogy ezt a szituációt nevezhetjük illegális hulladéklerakásnak is. Más megállapította, hogy ez az a helyzet, amikor nem ártana közzé tenni, hogy pontosan merre vannak. Hiszen ha szét is lopják, vagy valaki elviszi restaurálásra, már hasznosat tett, hiszen egy hulladékot pucolt el a környezetből. Az egyik hozzászóló felvetette, hogy nem mindegy, hogy magán-, vagy közterületen van-e, mert ha az utóbbi, akkor érdemes lenne bejelenteni a hulladekvadasz.hu-n.
Érdekesség, hogy az autók között van egy 353-as Wartburg is, mely még kormányváltós kivitelben gördült le a szerelősorról, feltehetően valamikor az 1970-es években, és aktív élete során közel 45 ezer kilómétert futott le az utakon, míg végül (eddigi) utolsó útja ide vezetett.

A „kocka” Wartburg 1966-ban jelent meg először 1000-es, majd 353-as típusjelzéssel. 1975-től a „353W” (Weiterentwicklung, továbbfejlesztés) már 50 lóerőt tudott, és a kormányváltós kivitel mellett megjelent a padlóváltós is. A kétütemű Wartburg 353-ast 1988-ig gyártották.
Egy kispolszki és egy furgon is ott pihen
Nos, a viharsarki szellemautók most újra az érdeklődés középpontjába kerültek. – Az autók között van „kispolszki”, de még egy furgon is. A kasznikat már kikezdte a rozsda, és van amelyik utasterébe darazsak költöztek. Valószínűleg már egyik járművet sem lehet beindítani – olvasható a borsonline cikkében. Hogy a fényképek megjelenése óta eltelt közel 4 év alatt mi lett a szellemautók sorsa, az már egy másik történet.
Nézzen be egy üzemi komyhába is!
Az urbexes felfedező korábban egy régi, elhagyatott elektronikai gyár üzemi konyháját is felkereste a Viharsarokban, amiről videót is készített.
Mi az az urbex?
Az urbex, az urban exploration (városi felfedezés) rövidítése, amely egy olyan hobbi vagy életforma, ahol az emberek elhagyatott, ritkán látogatott vagy nehezen megközelíthető épületeket, ipari létesítményeket, alagutakat vagy más urbánus helyszíneket fedeznek fel. A mozgalom nem újkeletű, egy békéscsabai képviselőjéről, Bozó Zsoltról már 2016-ban írtunk.