2025.05.15. 06:10
A kertész szerint égető a kérdés: ő teljesen másképp áll a zöldhulladék eltüntetéséhez
Tilos vagy nem tilos? A hatóság nyilatkozott, de most megszólalt egy kertész is a rengeteg embert foglalkoztató kerti témában, vizsgálatokat sürget. Ez közvetlenül vagy közvetve mindenki érint, hiszen az egészségünket, táplálkozásunkat nagyban befolyásolja.
Nincs egységes szabályozás a zöldhulladék-égetéssel kapcsolatban. Csak ott és akkor szabad a kerti hulladékot, az avart meggyújtani, ahol és amikor azt a települési önkormányzat az erről szóló önkormányzati rendeletében kifejezetten lehetővé teszi. Ahol az önkormányzat nem alkotott rendeletet, ott tilos – ismertették a Beol.hu megkeresésére az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon. A témában Hankó János kertész, a békéscsabai Stark Adolf Kertbarát Kör elnöke hangsúlyozta: vesszőparipája a zöldhulladék-égetés, hogy káros vagy nem káros.

Fotó: Illusztráció: MW
A zöldhulladék témában pontosan kellene tisztázni a dolgokat
– Egyszer egy vizsgálatot kellene arról végezni, hogy melyik a károsabb. Ha elégetjük azokat a sérült, beteg ágakat, leveleket, amikben a kártevők, kórokozók áttelelhetnek, benne vannak, vagy ennek híján rengeteg vegyszer használata a megsemmisítésükre – ecsetelte Hankó János. – Tudni kéne pontosan, hogy a zöldhulladék elégetése mennyit jelent a levegő tisztaságánál, és mennyi veszélyt rejt az a sok vegyszer, amit elő kell állítani, és ki kell juttatni, hogy megóvjuk a növényeinket, és hogy legyen termésünk.
Régen józan paraszti ésszel a beteg részeket elégették
A kertész kiemelte, régen jóval kevesebb vegyszert használtak, és józan paraszti ésszel a beteg részeket elégették, ezzel pedig megakadályozták, hogy a kártevők, kórokozók tovább terjedjenek. Mindez szomszédfüggő is, hogy ő elnézi-e vagy sem. Ha megfelelő a kapcsolat, akkor valószínű ezt meg lehet oldani, egyébként pedig oda kell figyelni, hogy az ember ne csináljon nagy füstöt, ne nagy szélben égessen.

– Nyilván nehezebb az égetést kivitelezni, mert jóval kevesebb kertben kertészkednek, van zöld kuka és lehet komposztálni – mondta. – Nem vagyok híve a komposztálásnak, de nyilván van előnye is. Ha zöld kukába tesszük a zöldhulladékot ősszel és tavasszal, csak arrébb visszük a problémát. Az is egy vizsgálat kérdése lehetne, hogy komposztálásnál mennyi kártevő tud a komposztban megmaradni. Meglátásom szerint ezzel sem foglalkozik senki, nem vizsgálja senki.
A komposztnál műanyag ládában nem megfelelő az erjedés
A kertész kitért arra, komposztot nagyon sok helyen műanyag ládában helyezik el. Az erjedés itt nem lehet olyan, mint ott, ahol megfelelően átjárja az időjárás, a szél. A rétegrendre is figyelni kellene, mi úgy tanultuk, a megfelelő komposzt alapja, hogy a rétegek között mindig legyen egy kis föld, ne adj Isten, egy kis műtrágyát is betettek, és figyeltek arra is, hogy öntözzék, ha nincs elég csapadék, hogy a megfelelő komposztálódás lejátszódhasson. Sokaknál azonban ma már csak a levágott fő maradványaiból áll a komposzt.
Podcastunkban Hankó János beszél a tavaszi aktuális kerti munkálatokról
Beol podcast
- A kis betegek gyógyulásáért dolgoznak – podcasttal
- Oszit 25 éve hallgatják a békéscsabaiak – podcasttal
- A Wenckheimek története: egy izgalmas filmforgatás titkai
- Ónodi Heni egykori csapattársa hálás a sok segítségért – podcasttal
- A gasztronómia a mindene – stúdiónk vendége Szeidler Zsolt mesterszakács
