Zöldhulladék

2025.05.13. 13:52

Brutális bírság járhat érte, ha megszegik ezt a kerti szabályt

Komoly, több 10 ezer, de akár 100 ezer forintos bírságot is kockáztat az, aki megszegi a szabályokat. Bár sok helyen a mai napig divat, nem mindenhol szabad kerti hulladékot és avart égetni. Megnéztük, hogy hol és mikor lehet meggyújtani a zöldhulladékot.

Nincs egységes szabályozás a zöldhulladék-égetéssel kapcsolatban. Csak ott és akkor szabad a kerti hulladékot, az avart meggyújtani, ahol és amikor azt a települési önkormányzat az erről szóló önkormányzati rendeletében kifejezetten lehetővé teszi. Ahol az önkormányzat nem alkotott rendeletet, ott tilos – ismertették a Beol.hu megkeresésére az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon. A válasz alapján megnéztük néhány Békés vármegyei település szabályozását.

zöldhulladék égetés, kert, szabály
Nincs egységrs szabályozás a zöldhulladék-égetéssel kapcsolatban, de aki kertészkedik, az jó, ha tisztában van vele, náluk mi az előírás. Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Békéscsabán évek óta tilos a zöldhulladék-égetés

Békéscsabán úgy volt, hogy a falusias és kertvárosi övezetekben – vasárnap és munkaszüneti napok kivételével – a nyári időszámítás szerinti időszakban 10 és 20 óra között lehet égetni. 2020-ban azonban a városi közgyűlés hatályon kívül helyezte ezt a rendelkezést. Ez alapján Békéscsabán immár nem lehet meggyújtani a zöldhulladékot.

Vésztőn lehet, de szólni kell a szomszédoknak

Vésztőn – ahol nem lehet a portákon 30 centiméternél magasabb a fű – kiemelték: elsősorban hasznosítani, komposztálni kell az avart és a kerti hulladékot. De – fontos, hogy a szomszédok előzetes értesítése mellett – el is lehet égetni, napkeltétől napnyugtáig. Ha viszont a hatóság tűzgyújtási tilalmat rendel el, akkor tilos. Aki megszegi a szabályokat, 50 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot vagy 150 ezer forintig terjedő közigazgatási bírságot kaphat.

zöldhulladék
Vannak olyan települések, ahol most is lehet zöldhulladékot égetni. Ott, ahol az önkormányzat nem alkotott rendeletet a kérdésben, tilos.  Fotó: Illusztráció: Shutterstock

 

Szeghalmon pont nyáron nem lehet tüzet gyújtani

Szeghalmon tavasztól őszig, azaz nyáron nem lehet égetni. Egészen pontosan úgy határozták meg a szabályt, hogy október 1. és május 10. között engedik meg a kerti hulladék és az avar meggyújtását, ezeken a napokon is csak 8 és 16 óra között. Kiemelték, hogy egyszerre csak kis mennyiségben szabad égetni, és a zöldhulladék mellé nem kerülhet másfajta szemét.

Komoly tűzvédelmi bírság érkezhet

A katasztrófavédelemnél elmondták: az, aki a szabályokat megsérti, azaz a tiltás ellenére éget, tűzvédelmi bírságra számíthat, amelyet a tűzvédelmi hatóság, azaz a kormányhivatal szab ki. A büntetés a vonatkozó jogszabály alapján

  • akár több 10 ezer, 
  • de akár több 100 ezer 

forintos tétel is lehet.

Megfelelőbb a komposztálás vagy az elszállítás

Az égetéssel kapcsolatban kiemelték, hogy az égetés nemcsak veszélyes, hanem környezet- és egészségkárosító is. Érdemes tehát átgondolni, hogy megéri-e így megszabadulni a zöldhulldéktól. Mint fogalmaztak, tűz- és környezetvédelmi szempontból is megfelelőbb megoldás a komposztálás vagy a zöldhulladék elszállítása.

Rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe égetés során

A Mandiner is utánajárt, hogy célszerű-e égetni. A Levegő Munkacsoport írására hivatkozva a cikkében úgy fogalmazott, hogy tévedés, hogy bizonyos kórokozók csak égetéssel pusztíthatók el. Azok általában csak a növény egy adott életciklusában fertőzőképesek: egész más szervezetek károsítanak egy élő növényt, mint amelyek a lebontást végzik. Egyébként pedig a jó komposzt a legmakacsabb kártevőket is eltünteti. Az égetéssel keletkező hamu csak korlátozott mennyiségben jó a talajerő utánpótlására, azaz fel sem veszi a versenyt a komposzttal. Az égetés ráadásul óriási légszennyezést okoz, rákkeltő anyagok is kerülnek a levegőbe.

Elviszik, de le is lehet adni ingyenesen

A zöldhulladékot egyébként nem muszáj komposztálnia sem annak, aki nem szeretné elégetni. A szemétszállító cég ugyanis elviszi, Békéscsabán tavasztól télig hetente egy alkalommal, szerdánként. Fontos, hogy az ingatlanoknál keletkező falevél, fűnyesedék, gyom zsákolva helyezhető ki; a maximum 1 méter hosszú gallyakat, ágakat pedig kötegelve lehet kitenni. Emellett a hulladékgyűjtő udvarokban is le lehet adni a zöldhulladékot, térítésmentesen.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában