2025.05.01. 19:53
Gróf nevét vette fel az összeomlott, de mára újjáépített híd – galériával, videóval
Ünnepélyes keretek között adták át a Vargahosszai-csatornán átívelő, megújult gyaloghidat csütörtökön délben Dobozon, a kastélyparkban. Az újjáépített híd Gróf Wenckheim Dénes nevét viseli majd. Az előző híd még 2023-ban összeomlott, ezért volt szükség a fejlesztésre.
Köszöntőjében Köves Mihály polgármester elmondta, az újjáépített híd, a Gróf Wenckheim Dénes gyaloghíd nemcsak partokat, a falut, a parkot és az embereket köti össze, hanem jó példája a közös akaratnak, az összefogásnak, az együttműködésnek és ezek együttes eredményének.

Fotó: Beol.hu
– A település egyik legnagyobb természeti öröksége a kastélypark, mely négy gyaloghídon és a Vésztői úton keresztül közelíthető meg – tette hozzá Köves Mihály.
Újjáépített híd, segített az összefogás
A polgármester elmondta, a parkot 2006-ban a Körösök lágy ölén programban felújították, megépült két híd a gyalogos forgalom részére, melyből egy, a Kossuth téri 2023 tavaszán a faszerkezet gombásodása következtében összeomlott.
A képviselő-testület kereste a lehetőségét a pályázati forrásoknak, többször is nyújtottak be támogatási igényt, de nem jártak sikerrel.
– Így tovább kerestük az újjáépítés pénzügyi fedezetét – elevenítette fel a fejlesztés hátterét a polgármester. 2023-ban az egyik távközlési cég megkereste az önkormányzatot, hogy megvásároljon egy területet. Elfogadták az önkormányzat által meghatározott árat, így 15 millió forint többletbevétel keletkezett, melyet a testület a híd újjáépítésére különített el. A beruházás költségeit azonban még ez sem fedezte. Ezért kérelemmel fordultak a Wenckheim családhoz. Jeanne-Marie Wenckheim Dickens grófnő első szóra támogatásáról biztosította az elképzelést, a családtagok csaknem 6 millió forinttal támogatták az újjáépítést. 2024 februárjában kötötték meg a kivitelezési szerződést, majd elkezdődtek a munkálatok, amelyek idén márciusban fejeződtek be. A pilléreket nem kellett újjáépíteni, a híd tartószerkezete és a korlát oszlopai vasból, a járófelület és a korlát tölgyfából készült.
Gróf Wenckheim Dénesről nevezték el
– A beruházás teljes költsége 21 millió forint volt – fogalmazott Köves Mihály. – A hidat Jeanne-Marie grófnő kezdeményezésére és hozzájárulásával, valamint a képviselő-testület döntésével gróf Wenckheim Dénesről neveztük el.
- A gróf 1861-ben született Bécsben, és 1933-ban hunyt el Dobozon.
- Ő létesítette például a 400 holdas veteményest, melyet belga mintára öntözhetővé tett, így a termelés hozamát megtízszerezte.
- Az idős, beteg gazdasági munkások megsegítésére 12 ezer koronás alapítványt hozott létre.
- Felesége, Wenckheim Friderika a szabadkígyósi Wenckheim Krisztina lánya volt.
- A névadásról a korláton elhelyezett két tábla fog tanúskodni.
A hídon gyalogos és kerékpáros forgalom engedélyezett, a segédmotorokat csak tolni lehet, quad és egyéb szerkezetek nem közlekedhetnek rajta.
Kónya István, Békés vármegyei térségi tanácsnok hangsúlyozta, a Wenckheim családnak nem csak Békés vármegye, nem csak Doboz, hanem a Kárpát-medencei összmagyarság is rengeteget köszönhet.
A Wenckheim család nélkül nem lennénk itt
– A Wenckheim család nélkül nem lennénk itt – fogalmazott Kónya István. – Nem lenne az a történelmi múltunk, az a hitünk, az az értékrendünk, amely meghatározza a mai Békés vármegyei emberek gondolkodását és mindennapjait. Hogy a Wenckheim család mi mindent tett le a közösség asztalára, azt nem lehet elégszer megköszönni.
Kiemelte, azzal, hogy a Wenckheim család egy ikonikus alakjáról, Doboz meghatározó személyéről nevezik el a hidat, mindannyiuk számára büszkeség.
– Kötelességünk és feladatunk, hogy Wenckheim családhoz hasonlóan építsük, gyarapítsuk és értékekkel erősítsük Dobozt és a térségét – hangsúlyozta. – A híd az összetartozás, az együvé tartozás szimbóluma. Ha lelki és fizikai értelemben nincs híd közöttünk, akkor nincs jövőnk. A híd emlékeztet, hogy bárhova is vet a sors minket, nekünk össze kell fogni, hiszen minden oldalon emberek élnek, közösségek teszik a dolgukat.
Wenckheim István, aki Bécsben él, elmondta, mindig egyfajta szabadságot érez, amikor Dobozra érkezik.
– Ez egy nagyszerű része az országnak a maga gyönyörű tájával – fogalmazott. – Nagyon fontos, hogy a település és az ország tovább fejlődjön.
Kifejtette, örül, hogy egy kicsit tudták segíteni a híd újbóli megépülését, de – hangsúlyozta – a munka döntő része Dobozon folyik.
Átadták az újjáépített dobozi hidat
Fotók: Beol.hu
