Tehetség

2025.05.12. 10:44

Olyan sikert ért el a gyulai diáklány, ami nagyon keveseknek jött össze

Sipos Anamaria, a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium 12.a osztályos diákja egyike lett az ország azon tíz tanulójának, aki bekerült egy nívós tehetségprogramba. A Szabó Kálmán Tehetségprogram számos területen segíti a fiatalokat.

A Szabó Kálmán Tehetségprogramot (SZKTP) azzal a céllal alapították, hogy olyan tehetséges középiskolás diákokat segítsenek hozzá a továbbtanuláshoz, akik anyagi körülményeik miatt korlátozott lehetőségekkel rendelkeznek. A program végzős középiskolásoknak szól, akik kimagasló tanulmányi eredményekkel rendelkeznek és Budapesten, a Corvinus Egyetemen vagy az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogi vagy politológia alapszakán szeretnének továbbtanulni. Az SZKTP alapítása óta már több mint 100 diáknak tette lehetővé a továbbtanulást, és segítették az egyetemen való érvényesülésüket anyagi, és nem anyagi segítségnyújtással egyaránt.

Szabó Kálmán Tehetségprogram,
Sipos Anamaria olyan sikert ért el a Szabó Kálmán Tehetségprogramba való bekerüléssel, ami keveseknek jött össze. 

Szabó Kálmán Tehetségprogram: sokat nyom a latban

Az ösztöndíjprogram támogatása három pilléren alapul. 

  • Az ELTE államilag támogatott képzéseire való felvétel esetén félévente 350 ezer forintot, míg az önköltséges helyekre bejutás esetén félévente 500 ezer forintot nyújt. 
  • Az anyagi támogatás mellett szakmailag is segítséget kapnak az ösztöndíjat elnyert diákok. Ingyenes angol órákat és tantárgyi felkészítőket biztosítanak számukra. 
  • A Mentorprogramon keresztül pedig – személyes kapcsolat útján – támogatottjaik az egyetemi és a budapesti lét ügyes-bajos problémáiban is bátran fordulhatnak hozzájuk. Anamaria sikerének értékét növeli, hogy az egész országból évente mindössze 5-5 fiatal kap lehetőséget a programban. 

A jogi karra jelentkezett

A Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium diákja elmondta, három hónapot átívelő folyamat után nyerte el a lehetőséget, ő az ELTE jogi karára jelentkezik, így az ott elérhető programra pályázott.
– Decemberben dokumentumokat kell feltöltenünk magunkról, illetve motivációs levelet és tanári ajánló levelet kellett csatolnunk a jelentkezéshez – mondta el kérdésünkre Sipos Anamaria. Januárban az eljárás egy írásbeli időszakkal folytatódott az. Az ELTE Bibó István Szakkollégiumában, ide már csak 17-en jutottak be. A fiataloknak egy emelt szintű és egy középszintű érettségit kellett teljesíteniük. Anamari angolból emelt szintű, történelemből középszintű érettségit írt. Később egy szóbeli meghallgatás következett, ahol a diákok személyes motivációjukról, illetve egyéni különlegességeikről beszéltek.

Három idegen nyelven beszél

 A tehetségnek két nyelvvizsgája van, angol felsőfokú és román középfokú, illetve franciából fog érettségizni. Így három idegen nyelven beszél. Szó volt arról, hogy ki milyen területen tevékenykedne a diploma megszerzését követően. Anamaria nemzetközi gyermekvédelemmel szeretne foglalkozni.
Az Erkel gimnázium diákja elárulta, a programba való bekerülése több szempontból is rengeteget jelent a számára.
– Az ösztöndíjnak köszönhetően nem kell izgulnom, hogy az ELTE jogi karának 91 államilag finanszírozott helyére bekerülök-e. Persze ugyanolyan lendülettel készülök a felvételire, de a programba bekerülés óriási biztonságot ad – emelte ki. A program során emellett majd felkészítő tanárok is foglalkoznak velem, illetve máris egy jó és befogadó csoporttal találkoztam. Ők már egyetemisták és nagyon sokat segítettek. Ennek a csoportnak egész életemben a tagja lehetek, és végig fognak kísérni. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában