Utazás

2025.05.21. 19:19

Csúnyán ráfázhat, ha enélkül indul el autóval Romániába

A schengeni határnyitás óta mi sem természetesebb, mint Békés vármegyéből átruccanni egy-egy napra vagy egy hétvégére a szomszédos országba. Azonban jobb tisztában lenni azzal, milyen szabályok vonatkoznak ránk Románia útjain, illetve milyen kötelező eszközöket kell magunknál tartani az autóban, különben egy ártatlan utazás során is könnyen megüthetjük a bokánkat.

Sokaknál ismerős lehet az a szituáció Békésben, amikor hétvégente a család eldönti, hogy bevásárlás vagy kikapcsolódás céljából autóba pattan és elindul Románia felé. Többen ilyenkor látogatják meg a kint élő rokonaikat is. Vannak, akik már rutinből teszik mindezt, azonban mint összeállításunkból kiderül, még így is érhetik az embert meglepetések, ezért jobb tisztában lenni a kinti szabályokkal, hogy elkerülhessük az esetleges büntetéseket.

románia autóval, kötelező tartozék
Ha Románia felé vesszük az irányt autóval, akkor mindenképpen érdemes tisztában lenni az ottani szabályokkal, ha nem akarunk fennakadni egy rendőri ellenőrzésen. 
Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Románia területén ezek a kötelező autófelszerelések 2025-ben

A hatályos jogszabályok előírják Romániában is, hogy milyen kötelező autófelszerelésekkel kell rendelkeznünk az ország közútjain közlekedő autósoknak. A román rendőrség szóvivője korábban nyilatkozott arról, hogy milyen felszerelések kötelezőek minden járműben, és milyen büntetések szabhatóak ki, ha hiányoznak – írja cikkében a szatmar.ro.

Ami mindig minden járműben kötelezően jelen kell legyen:

  • két fényvisszaverő háromszög,
  • fényvisszaverő mellény (hazánkban csak ajánlott),
  • pótkerék és alapvető szerszámkészlet (hazánkban csak ajánlott),
  • hitelesített autós tűzoltókészülék (hazánkban csak ajánlott),
  • elsősegélycsomag.

A közúti ellenőrzések során a fent említett kötelező eszközök hiánya komoly szankciókkal járnak. A sofőrök 4 vagy 5 büntetőpontnak megfelelő összeget, azaz 810 és 1012,5 lej közötti értékű bírságot kaphatnak ezért, ami átszámítva akár a 80 ezer forintot is elérheti. Egy büntetőpont egyébként 202,4 lejnek felel meg.

Szinte minden gépjárműre szükséges román matrica

Ha minden kötelező felszereléssel rendelkezünk, akkor sem dőlhetünk hátra, hiszen Romániában utazáskor szinte minden gépjármű számára szükséges matrica, amely minden romániai útszakaszra érvényes. A járműszerelvényekre, mint például az utánfutókra Romániában nem vonatkozik külön útdíj. A román matrica megvásárolható a határátkelőhelyeken, de inkább az online vásárlást javasolják. Azt, hogy az autós megfizette-e az útdíjat, kamerarendszereken keresztül figyelik, de a hatóság szintén ellenőrizheti. Annak, aki nem rendelkezik érvényes román matricával, jelentős bírságot kaphat.

Így alakulnak jelenleg a romániai útdíjak

A járműveket nyolc kategóriába sorolták, külön veszik például személyautókat és a haszongépjárműveket. Az A kategória, azaz a személygépkocsik esetében 2025-ben

  • 1 nap – 2,5 euró
  • 7 nap – 3,3 euró
  • 30 nap – 5,3 euró
  • 60 nap – 8,4 euró
  • 12 hónap – 28 euró

az útdíj. Ha átszámoljuk, akkor ez nagyjából ezer forinttól 11 ezer forintig terjedő összeget jelent.

Régen kellett zöldkártya, most ez a helyzet

Románia 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, ezt követően immár nem szükséges beszerezni az addig használatos nemzetközi biztosítást, tehát nem kell zöld kártya. A magyarországi kötelező felelősségbiztosítás elegendő és elfogadott itt is, mint az EU többi tagállamában.

Kötelező-e a téli gumi Romániában?

Romániában 2011-től november 1. és március 31. között kötelező a téli gumik használata. Aki bizonyíthatóan a téli gumik hiánya miatt okoz balesetet vagy forgalmi akadályt, az a kártérítésen és a mentési költségeken túl 400-2000 lej büntetésre számíthat, továbbá a biztosító is elutasíthatja a kárigényét.

Nem érdemes száguldozni a szomszédban sem

Mint ahogy Magyarországon, úgy Romániában sem éri meg gyorsan hajtani, igaz a sebességmérő (traffipax) készüléket előre jelző berendezés használata nem tiltott. A román közutakon megengedett legnagyobb sebesség hasonlóan alakul, mint nálunk:

  • lakott területeken belül: 50 km/h
  • lakott területeken kívül: 90 km/h
  • európai utakon: 100 km/h
  • autópályán: 130 km/h

Emellett autópályákon és országutakon nappali időszakban is használni kell tompított fényszórót. Fontos még tisztában lenni azzal, hogy a literenkénti 8 grammot meghaladó alkoholszint a vérben már egytől öt évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában