2025.05.22. 06:28
Ha ez szerepel a végrendeletben, ugorhat az örökséged
Bevett fordulat filmekben, hogy a gazdag szülő vagy nagyszülő egyetlen tollvonással kitagadja valamelyik utódját az örökségből. A kitagadást egy komoly, indoklást igénylő döntés. Vajon ez a valóságban is ilyen egyszerű? Utánajártunk.
Az öröklési joggal kapcsolatban az egyik legközismertebb kifejezés a kitagadás. Egy törvényes örököst valóban ki lehet tagadni, de nem akárhogyan. A magyar jog pontosan szabályozza, mikor lehet valakit kitagadni. A kitagadás nem szeszélyes-, hanem a jog szerint egy komoly, indoklást igénylő döntés. Ezt írásban, végrendeletben is meg kell fogalmazni. Amennyiben hibázunk a megfogalmazásban, az egész semmissé válhat.

Kizárás vagy kitagadás? Nem ugyanaz!
Fontos különbség van a kizárás és a kitagadás között. Ha valaki „csak” ki van zárva a végrendeletből, az még nem jelenti azt, hogy semmit sem kap. Ilyenkor ugyanis igényt tarthat a kötelesrészre. Ez a kötelesrész a törvény szerint jár neki, akkor is, ha nem szerepel a végrendeletben. Ez általában a törvényes örökség fele.
A kitagadás már komolyabb dolog. Ha érvényes a kitagadás, akkor még ezt a kötelesrészt is elveszítheti az illető. De ehhez tényleg erős ok kell. Például ha az illető bántalmazta az örökhagyót vagy nem gondoskodott róla, amikor kellett volna vagy erkölcstelen életet él. És igen, a házastársi hűtlenség is lehet ilyen ok – ha súlyosnak minősül.
Fontos, hogy a kitagadás nem lehet homályos. Pontosan meg kell indokolni, miért történik. Ha ez hiányzik a végrendeletből, akkor a kitagadás semmis.
Örökölt harag? Nem öröklődik automatikusan
Sokan azt hiszik, hogy ha kitagadnak valakit, akkor a gyerekei is kiesnek az öröklésből. Ez nem így van. A jog szerint a kitagadás csak az adott személyre vonatkozik. Ha azt szeretnénk, hogy az ő leszármazottai se örököljenek, akkor őket is külön ki kell tagadni - írja a teol.hu.