2025.05.16. 15:22
Aranyérem az igazságszolgáltatásban: országosan is élen a Gyulai Törvényszék
A 2024-es ítélkezési tevékenység nemcsak időszerű, hanem szakmailag helytálló is volt a Gyulai Törvényszék bíróságain, amelyek több területen országos összehasonlításban is kiemelkedően teljesítettek – hangzott el pénteken délelőtt a Gyulai Törvényszéken tartott összbírói értekezlet előtti sajtótájékoztatón. Az eseményen az is kiderült, hogy miben aranyérmes a Gyulai Törvényszék.
Dr. Ocskó Katalin, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese a Gyulai Törvényszék összbírói értekezlete előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta, a törvényszék területén 67 bíró és 254 igazságügyi alkalmazott teljesít szolgálatot. Az OBH elnökhelyettese kitért arra, hogy országosan 1 millió 200 ezer ügy érkezett tavaly a vármegyék törvényszékeire, ami némi emelkedést jelent 2023-hoz képest.

Gyulai Törvényszék: közel 34 ezer ügy érkezett
– Ugyanez a tendencia érvényesült a Gyulai Törvényszék területén is, ahova 33 ezer 588 ügy érkezett, ami 2,1 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor 33 ezer 330 ügyet fejeztek be a Gyulai Törvényszéken, ami 1 százalékkal több mint tavaly – fogalmazott dr. Ocskó Katalin.
Aranyérmes teljesítmény
Hangsúlyozta, a törvényszék kiemelkedő teljesítményt mutat az ítélkezés minősége terén. Ennek kapcsán elmondta, a teljesítményt országosan az érkezett, a befejezett és a folyamatos ügyek számának vizsgálata mellett a megalapozottsági mutatók és az elhúzódó ügyek száma kapcsán szokták értékelni. Mint mondta, a Gyulai Törvényszék aranyérmes a két éven túli ügyek vonatkozásában.
– Tavaly év végén csupán 19 két éven túli ügy volt a törvényszék területén, ami a 2020-es bázisévhez képest 32 százalékos csökkenést jelent – emelte ki, majd kifejtette, fontos mutató, hogy első fokon milyen arányban emelkednek az ügyek jogerőre.
– Ebben is kiemelkedő a Gyulai Törvényszék. Járásbírósági szinten a civilisztikai ügyszakban 96,3 százalékban már első fokon jogerőre emelkedtek az ügyek – tette hozzá.
Jóval több ügy érkezett, mint tavaly
Dr. Bagdi Árpád Gyula, a Gyulai Törvényszék elnöke elmondta, 2024-ben az érkezett ügyek száma az országos átlaghoz képest kimagasló, 2,1 százalékos növekedést mutatott a Gyulai Törvényszék területén, ami fél százalékkal haladja meg az országos átlagot. A peres ügyek száma szintén emelkedett, 0,7 százalékkal, ami megegyezik az országos adattal. Peres ügyből egyébként 6324 érkezett tavaly, 6195 fejeződött be, és folyamatban maradt 1648 ügy.

Időszerűség és megalapozottság
Szólt arról, hogy a bírósági ügyek intézése kapcsán két mutatót,
- az időszerűséget
- és a megalapozottságot érdemes kiemelni.
- Előbbi megmutatja, hogy a jogkereső állampolgár ügyeinek elbírálása mennyi időt vesz igénybe,
- míg utóbbi a szakszerű és minőségi ítélkezéssel áll összefüggésben.
– A korábbi évekhez hasonlóan az ügyek elintézésének időszerűsége tavaly is kiváló volt Békés vármegye bíróságain, hiszen egy éven belül befejeződött a járásbírósági büntetőügyek 90 százaléka, és ugyancsak egy éven belül a civilisztikai járásbírósági ügyek 96,7 százaléka, a törvényszéki büntető ügyek 61,3 százaléka, a törvényszéki civilisztikai ügyek 89,4 százaléka – folytatta a gondolatot. – A másodfokú eljárásokat tekintve a törvényszéki büntetőügyek 98,7, a civilisztikai ügyeknek pedig a 94,9 százaléka 6 hónapon belül véget ért. Összesen 19, két éven túli ügy maradt folyamatban. Az úgynevezett időszerűségi mutatók országos viszonylatban a legkiválóbb eredmények közé tartoznak.
A megalapozottságra áttérve elmondta, járásbírósági szinten 2024-ben a büntetőügyek 68,9 százaléka már első fokon jogerőre emelkedett; civilisztikai ügyszakban ez az arány, ahogy említettük, 96,3 százalék volt.
A büntető törvényszéken zajló, jellemzően nagy tárgyi súlyú, bonyolult megítélésű büntetőügyek esetén 56,8 százalékra emelkedett az első fokon jogerős ügyek száma; civilisztikai ügyeket tekintve ez az arány 85 százalék. A törvényszéki eljárásban másodfokon mindössze 10 (2 büntető és 8 polgári) ügyet helyeztek hatályon kívül.
Felújítások, korszerűsítések a bíróságokon
Bagdi Árpád Gyula elmondta, Békés vármegyében nyolc épületben működnek a bíróságok, amely a vármegye méretéhez képest magas szám, országosan itt található a harmadik legtöbb járásbíróság. Tavaly egy közel évtizedes felújítás eredményeként befejeződött a Szarvasi Járásbíróság épületének teljes rekonstrukciója és bővítése. Ezzel párhuzamosan a Gyulai Törvényszéken folytatódott a födémszigetelés. Alig ért véget a Szarvasi Járásbíróság átfogó felújítása, elkezdték az Orosházi Járásbíróság energetikai korszerűsítését.
Mint mondta, kiemelt célja, hogy a Békési Járásbíróság új épületbe költözzön. Ahogy fogalmazott, hosszú évek, évtizedek után elmondható, hogy van esély erre. Erről a békési képviselő-testület már döntést hozott, és lehetőség nyílik arra, hogy egy korábbi iskolaépületet igazságszolgáltatási célra használhassanak.