2025.05.07. 06:15
Ilyen pénzt még tuti nem láttál, így szerezheted meg a 25 ezer forintost – videóval
Május 20-ig még elérhetőek a ,,Békés vármegye, Békéscsaba” megnevezéssel kibocsátott emlékérmék. Ez a két emlékérme több egy egyszerű fémkorongnál – egy egész térség múltja, kultúrája és szellemisége jelenik meg rajtuk.
A Magyar Nemzeti Bank a hazai vármegyéket és vármegyeszékhelyeket bemutató emlékérme-sorozat részeként még februárban két új emlékérmét adott ki „Békés vármegye, Békéscsaba” néven: egy ezüst változatot 25 ezer forintos, valamint egy színesfém verziót 3 ezer forintos névértéken. A sorozat célja, hogy megmutassa hazánk vármegyéinek és azok központjainak értékeit. Az emlékérmék előlapja mindig a megyeszékhelyre, a hátlapja a vármegyére fókuszál.

A vármegyénket bemutató emlékérme előoldalán Munkácsy Mihály arcképe jelenik meg egy festőpalettában – ezzel is utalva arra, hogy a híres festő gyerekkorát Békéscsabán töltötte. A város jelmondata is olvasható: „Békéscsaba Munkácsy városa”. Az előoldali képen láthatjuk még a város különlegességét, a főtéren álló két templomot: az Evangélikus Kistemplomot és a Nagytemplomot.
Békés vármegye értékei az emlékérme hátlapján
A hátoldal Békés vármegye gazdag világát mutatja be. Fent az Alföld egyetlen épen maradt téglavára, a Gyulai vár látható.

Alul az Ybl Miklós által tervezett szabadkígyósi Wenckheim-kastély részlete tűnik fel. A természet is megjelenik az érmén: a volgamenti hérics nevű, csak itt élő védett növény, és a megye folyói – köztük a Sebes-, Fekete- és Fehér-Körös, valamint a Berettyó – stilizáltan rajzolódnak ki a háttérben. A megyét térképszerű ábrázolás jelzi, Békéscsabát egy pont mutatja rajta – írja az mnb.hu.
Technikai paramétereikben is különlegesek
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az emlékérméket Bohus Áron iparművész tervezte. Mesterjegye a hátoldalon jobbra lent található. Az emlékérmék technikai paramétereikben is különlegesnek számítanak, a 42 milliméteres átmérő a forint emlékérmék körében egyedül e sorozat tagjaira jellemző.
- A 25 ezer forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 40 gramm.
- A háromezer forintos címletű színesfém változat réz (90%) és cink (10%) ötvözetéből készült, súlya 29,50 gramm. A részletgazdag érméket Bohus Áron iparművész tervezte, akinek mesterjegye a hátoldalon kapott helyet.
Az emlékérméket május 20-ig lehet névértéken megvásárolni – olvasható a Magyar Pénzverő Zrt. Facebook-oldalán.
