2025.05.14. 20:25
Fontos jelkép került a Csabagyöngye Kulturális Központ elé – videóval
Fontos szimbólum került szerdán a Csabagyöngye Kulturális Központ bejárata előtti térre. A jeles évfordulók apropóján Stark Adolf, valamint az általa nemesített fajta emléke előtt tisztelegve elültettek öt Csabagyöngye szőlőtőkét, utalást is tettek mindezzel a jövő nemzedéke számára.
A Csabagyöngye Kulturális Központ berkein belül működik a Csabai Pálinka Klub. A szakmai vezető, Fabulya Attila felhívta a figyelmet: az elmúlt időszakban két jeles évfordulót is ünnepeltek. Békéscsaba díszpolgára, Stark Adolf 190 éve született, a Csabagyöngye szőlőfajtát pedig 120 éve nemesítette. Elmondta: Stark Adolf vas- és fűszerkereskedőként érkezett a településre, majd szőlőkkel kezdett foglalkozni, és olyan fajtákat nemesített, amelyekkel világhírnévre tett szert. Ezen fajták közé tartozik a Csabagyöngye, amely a legkorábban érő fajta, a termése illatos és zamatos.

A fiatalok figyelmét is felhívták az öt Csabagyöngye szőlőtőke elültetésével
Hozzátette, hogy az öt tőke elültetésével szeretnék felhívni a fiatalok figyelmét
- egyrészt a fajtára,
- másrészt annak értékére.
Arról is szólt, hogy Magyarországon egyre inkább visszaszorul a gyümölcs-, azon belül a szőlőtermesztés, nagyüzemileg mindössze 45 hektáron foglalkoznak Csabagyöngyével. Azt szeretné, hogy a fiatalok is vegyenek részt a kertbarát körök foglalkozásain, ahol a tapasztaltaktól megszerezhetik a megfelelő tudást ahhoz, hogy visszakerülhessenek a békéscsabai kiskertekbe a gyümölcsök, a szőlők.
Kézzel foghatóvá válik a szimbólumrendszer
Varga Tamás alpolgármester elmondta, hogy 1984-ben, amikor Stark Adolf születésének 150. évfordulóját ünnepelték, ültettek szőlőtőkéket a területen, azok azonban mostanra eltűntek. Úgy véli, a most elültetett öt tőke kézzel foghatóvá teszi azt a szimbólumrendszert, ami jelen van Békéscsaba belvárosában: a Csabagyöngye Kulturális Központ helyén állt egykor Stark Adolf háza és üzlete, az intézmény is az általa nemesített fajta nevét viseli. Hozzátette: a szlovén városban, Mariborban ott van az Öreg szőlő, a több 100 éves tőke, komoly terméshozammal, és minderre egy fesztivált is építettek. Úgy véli, akár ez is lehet egy jövőkép.
A kulturális központ helyén állt egykor Stark Adolf háza
Forczek Győző, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettese szerint stílszerű, hogy az intézmény – amelynek helyén egykor állt Stark Adolf, a szőlőnemesítő háza – elé került az öt tőke, és fontosnak nevezte, hogy a főbejárat előtt, látható helyen ültették el azokat. A kulturális központ 2025-re célul tűzte ki, hogy a gasztronómiára az eddiginél is nagyobb hangsúlyt fektetnek, szerinte a mostani akció ugyancsak hozzájárul ehhez. Hangsúlyozta: a Csabai Pálinka Klub tapasztalata alapján egyre népszerűbb, hogy szőlőből készítenek nedűket, ez megmutatkozott a nemzetközi pálinka- és párlatversenyen is, ráadásul a borversenyt egy Csabagyöngyéből készült ital nyerte.

Öten öt szőlőtőkét ültettek el a főbejárat előtti téren
Az öt Csabagyöngye szőlőtőkét Varga Tamás alpolgármester, Forczek Győző és Opauszki Zoltán, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettesei, valamint Mihály László és Fabulya Attila, a Csabai Pálinka Klub elnöke és szakmai vezetője ültették el a főbejárat előtti területen.