2025.05.16. 14:05
Vízválasztó előrelépés: ezeket az utcákat érinti a gigantikus beruházás
Gigantikus, a víz elvezetéséről, ugyanakkor megtartásáról szóló fejlesztés indul rövidesen Békéscsabán – jelentették be a városháza dísztermében. Elmondták, hogy mely békéscsabai utcákban fejlesztik a vízelvezető rendszereket, hogy hol milyen csatorna épül, illetve, hogy miért olyan. Az is elhangzott, hogy a tényleges munkálatok mikor indulhatnak és érhetnek véget.
Békéscsaba a TOP Plusz keretében nyert 800 millió forint támogatást. A pályázatot 2023 végén nyújtották be, a támogatási szerződés pedig 2024. szeptember 25-én lépett hatályba – ismertette dr. Sódar Anita, a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője. Elmondta: a fejlesztéssel azt a célt fogalmazták meg, hogy a rövid idő alatt nagy mennyiségben lehulló, feleslegessé vált vizet úgy vezethessék le az adott területről, hogy az ne okozzon kárt.

Összesen 8210 méter hosszú csatornarendszer épül ki
Összesen 8210 méter hosszú csatornarendszer épül ki – folytatta, hozzáfűzve, hogy különböző műszaki megoldásokat alkalmaznak a beruházás során. A szakember hangsúlyozta, hogy a szabályok miatt csak nyílt csatorna kiépítésére van lehetőség. Kivételes, mindössze szakmailag indokolt esetekben engedélyezik zárt csatorna létesítését, például a biztonságos közlekedés érdekében, akkor, ha nagyon szűk utcáról vagy nagyon mély árokról van szó.
Különböző műszaki megoldásokat alkalmaznak
Elmondta, hogy földmedrű nyílt árkokat terveztek a kevésbé terhelt, kisebb vízhozamú területekre, míg áttört mederburkolattal ellátott – azaz lyukacsos betonelemekkel megépített – nyílt árkokat a nagyobb vízhozammal terhelt szakaszokra. Mind a két esetben lesznek beton csőátereszek és vasbeton támfalak az útkereszteződéseknél, a kapubejáróknál. Előbbiek mintegy 4600, utóbbiak 1300 métert tesznek ki, emellett 1500 méteren lesz zárt csatornarendszer.
Folyamatosan egyeztetnek a békéscsabaiakkal a beruházásról
Továbbá 400 méteren építenek ki nyomóvezetéket, például a Kárász és a Halastó utcáknál, ahol korábban sok kár érte a házakat a víz miatt. Emellett az Öntözött réten a záportározót szintén érinti a fejlesztés, 5500 köbméternyi mederkotrás várható – részletezte dr. Sódar Anita. A városfejlesztési cég ügyvezetője hozzátette, hogy folyamatosan egyeztetnek az érintett békéscsabaiakkal, hogy olyan megoldásokat alkalmazzanak, amilyenekre a szabályok szerint van lehetőség, illetve amilyenek a helyieknek igényeinek ugyancsak megfelelnek.

Ezeket a békéscsabai utcákat érinti a vizes projekt
Most készülnek az engedélyes kiviteli tervek, június 30-ig. Ezt követően indulhat a közbeszerzési eljárás, és a tervek szerint jövő év elején át is lehet adni a nyertes kivitelezőnek a munkaterületet. A tervek szerint 2027 nyarán ér véget a teljes beruházás, amely több békéscsabai helyszínt érint, így
- a Könyves utcát,
- a Török Ignác utcát,
- a Búzavirág utcát,
- az Ilosvai utcát,
- a Kastélyszőlőknél a Bojtár, a Csikós és az Ostoros utcát,
- a Kárász és a Halastó utcát,
- az Öntözött réten a Bojtorján és a Perje utcát,
- a Körgát utcát,
- a Varságh Béla utcát,
- a Vandháti utcát,
- az Ybl utcát,
- a Mogyoró utcát,
- a Földműves utcát,
- a Görbe utcát,
- az Omaszta utcát,
- a Berzsenyi utcát,
- a Kanálisi 1A csatornát,
emellett az Öntözött réti záportározót ugyancsak rendbe teszik.
A klímaváltozáshoz való alkalmazkodást is segíti a fejlesztés
Nagy Ferenc, Békéscsaba alpolgármestere létfontosságúnak nevezte a beruházást. Hangsúlyozta, hogy hatékonyabbá válhat a fejlesztés révén a víz elvezetése, élhetőbbé és fenntarthatóbbá válik a környezet. Megvédhetik az otthonokat az időjárási anomáliák következményeitől. Ugyanakkor a fejlesztés a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást is segíti azzal, hogy a víz megtartásáról, a vízzel való okos gazdálkodásról is szól, szerinte ez a jövő egyik záloga.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő hozzátette: ellentmondásosnak tűnhet, hogy aszályos időszakban a vízelvezetésről szól a beruházás, de szerinte előzetesen kell készülni a bajra, nem akkor kell lépni, amikor megtörtént. Nem olyan ciklikussággal érkezik az eső, mint korábban. A 800 millió forintos beruházás révén élhetőbb, komfortosabb lesz Békéscsaba, megszűnnek a vízelvezetési gondok ott, ahol eddig jelen voltak, a fejlesztés mintegy 20 közterületet érint.