Hamis okirat

2025.05.15. 10:33

Anyák és apák ülnek a vádlottak padján, kamusztorit találtak ki a gyerekeikről

Több szülő is valótlan bejelentést tett az Oktatási Hivatalnál. Azt állították, gyermekeik külföldön teljesítik a tankötelezettségre vonatkozó előírásokat, miközben egy tanyán tartózkodtak, ahol áliskola működött. Az ügyészség vádat emelt a szülők ellen.

Hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt emelt vádat a Békéscsabai Járási Ügyészség öt nő és két férfi ellen, akik tankötelezettség teljesítése kapcsán tettek valótlan nyilatkozatot; áliskola falai közé küldték kiskorú gyermekeiket.

áliskola, tankötelezettség, gyerekek,
Áliskola működött a békéscsabai tanyán. Fotó: Illusztráció: Shutterstock

A nyolc érintett gyermek szülője azt állította 2020. szeptember 7-e és 2023. augusztus 31-e között az Oktatási Hivatalnak, hogy csemetéikkel külföldre távoztak, a gyerekek ott járnak iskolába. Amíg a magyarországi tanulói jogviszony szünetelt, gyerekeiket egy gyulai alapítványra bízták. A kiskorúak egy békéscsabai tanyán töltötték a hétköznapokat.

A Békés Vármegyei Főügyészségen elmondták, a gyulai cég nem is végzett tényleges oktatási-nevelési tevékenységet, ugyanis a tanyán tartózkodó gyermekek a saját laptopjaikon futtatott szoftverekből tanultak önállóan, aztán meg szabadidőt kaptak. Az ingatlant az a szülő biztosította, aki az alapítványt létrehozta. Felvett egy alkalmazottat is, aki vigyázott a gyerekekre.

Az ügyészségen hangsúlyozták: a nemzeti köznevelésről szóló törvény értelmében hazánkban minden gyermek tanköteles, iskolába kell járnia. A tanulmányok külföldi folytatását be kell jelenteni a hivatalnak, ebben az esetben a magyarországi tanulói jogviszony szünetel. 

Engedélyeztetni akarták az áliskola működését

A gyulai cég ügyvezetője egyébként kérelmet nyújtott be a Belügyminisztériumhoz oktatási-nevelési intézményként történő nyilvántartásba vételért és működési engedélyért, de azt 2022. július 8-án elutasították. Az illetővel szemben a Gyulai Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Osztálya nevelési-oktatási, szakképzési vagy felsőoktatási tevékenység folytatására vonatkozó szabályok megszegése miatt 104 ezer forint pénzbírságot szabott ki.

A Békéscsabai Járási Ügyészség is pénzbüntetés kiszabására tett indítványt vádiratában az öt édesanya és a két édesapa ellen.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában