2025.04.15. 20:49
A várossá nyilvánítást ünnepelték, átadták a békési elismeréseket - galériával
Békés várossá nyilvánításának 52. évfordulója alkalmából rendeztek ünnepi képviselő-testületi ülést kedden délután a helyi kulturális központ dísztermében. A hagyományoknak megfelelően az eseményen a békési elismerések is gazdára találtak, a város díszpolgára címmel a településen született prof. dr. Latorcai Jánost, az Országgyűlés alelnökét ismerték el.
A békési elismerések átadását megelőző köszöntőjében Dankó Béla országgyűlési képviselő elmondta, rendkívüli időszak volt az, mely 52 évvel ezelőtt elhozta a békésiek számára az elismerést, az újbóli városi címet.

– Rendkívüli, kihívásokkal teli időszak, akárcsak napjaink – fogalmazott Dankó Béla. – S ahogy egy települést sem a címért folytatott versenyfutás tesz várossá, úgy Békést sem csupán a hetvenes évek tették azzá. Mégis kimagasló, mégis iránymutató az 52 esztendővel ezelőtti döntés. Az évről-évre elérkező évforduló lehetőség, sőt alkalom a számvetésre, a szembenézésre is. Hiszen egy város csak úgy maradhat hiteles és biztonságot jelentő menedék és otthon a lakóinak, ha létének minden percében, vagy akár évről-évre is újra várossá válik.
Mint kifejtette, igazságtalan lenne, ha a város által megtett utat csupán 1973-ig követnék, hiszen nemzedékek végtelen sorának munkájáról, kitartásáról mesélnek ma a házak, templomok, iskolák, a piac vagy éppen az uszoda és a frissen aszfaltozott utcák.
Békési elismerések, példaképeket köszöntöttek
– Mégis fontos, hogy ezen az ünnepi alkalmon megköszönjük mindazon békésiek munkáját, akik példaképpé, a szó legnemesebb értelmében vett polgárrá váltak szorgalmuk, tehetségük, önzetlenségük nyomán. Rajtuk keresztül kifejezzük hálánkat az egész lakosságnak – hangsúlyozta az országgyűlési képviselő.
Jelentős fejlesztések valósultak meg a városban
Kiemelte, az elmúlt 6 évben mintegy közel 11 milliárd forintnyi fejlesztés érkezett Békésre. Folyik a betervezett utcák aszfaltozása, korábban jelentős mértékű fejlesztés történt a belvízelvezető rendszer terén is. Több lépcsőben fejlesztették a rendelőintézetet. A kulturális intézményrendszer működtetése, és a városi rendezvények összhangban vannak az itt élők igényeivel. Az önkormányzat hatékonyan támogatja a fiatalok elindulását, lakáshoz, munkához jutását.
– A most felsorolt sikerek csupán a mérföldköveket jelzik, melyek mentén a városvezetés halad programjának megvalósítása terén. Mellettük több, mint 130 civil szervezet, sportegyesület is komoly forrásokat mozgósít és Békés szempontjából kiemelkedő jelentőségű munkát végez. A nyár végi, őszi – szintén átformált – rendezvényszezon minden korábbinál nagyobb aktivitást hozott a város életébe, jelentősen megnövelve Békés ismertségét. Komoly eredményeket, folyamatosan emelkedő tendenciát mutathat fel Békés város az aktív turizmus terén – fogalmazott.
A városi elismerések:
- Prof. dr. Latorcai János az országgyűlés alelnöke részére a képviselő-testület a „Békés Város Díszpolgára” kitüntetést adományozta kimagasló közéleti tevékenységén keresztül elért elévülhetetlen érdemeiért, több évtizedes, Békés város hírnevét öregbítő odaadó munkásságáért. Prof. dr. Latorcai János méltatását Kálmán Tibor, Békés polgármestere ismertette.
- A Békési Kajak-Kenu Club a Békésen az elmúlt 50 év alatt végzett, generációkat összekötő szakmai és közösségi munkája elismeréseként a Civilek a városért kitüntetést érdemelte ki. A díjat Schmidt Gábor, a Honvédelmi Minisztérium sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke adta át.
- Zseák Lászlóné kisgyermeknevelő a „Békés Város Közszolgálatáért” díjat vehette át a bölcsődei ellátás területén kifejtett magas színvonalú szakmai munkája elismeréseként.
- Erdei Istvánt a testület Békésen végzett, több évtizedes, értékteremtő zenei pedagógiai tevékenysége elismeréseként „Kecskeméti Gábor” díjjal ismerte el.
- Kocsorné Krizbai Anna óvodapedagógus a „Pro Urbe Békés” kitüntetést vehette át városi szintű közösségépítő, fejlesztő tevékenysége elismeréseként.
- Csökmei Áron kajakos és Surman Zoltán boxoló Az év békési sportolója díjat érdemelte ki.
- Békési Férfi Kézilabda Club NBI/B-s felnőtt csapatának a testület az Év Békési Sportcsapata címet adományozta.
A szülőföld tájai
„A szülőföld szálai örök összekötők a tájjal és a földdel, amiből az ember lett, és amivé lesz...” – idézte Fekete István író gondolatát a díszpolgári cím átadását követően dr. Latorcai János.
– Békés a szülőföldem, itt láttam meg először a napvilágot, és itt kereszteltek meg. A számomra legfontosabb emberi közösségbe, a családba, a nemzetbe és a keresztény közösségbe ezzel léptem be – fogalmazott dr. Latorcai János. – Ezért is érzem különösen igaznak Fekete István gondolatát. A szülőföld mindig meghatározza azt, amivé az ember lesz. Esetemben a szülőföld kifejezés különös jelentőségű, mert ugyan itt születtem, de életem éveinek elején mégis néhány tíz kilométerre, Endrődön éltem. A szülőföld mindig, sokszor a tudat alatt is vonzza, irányítja az embert. Erre valójában akkor jöttem rá, amikor a ’80-as években, már gépkocsival közlekedve Békéscsaba irányában tudatosan mindig Békésen keresztül jöttem. Kerestem valamit, ami számomra üzenetet hordoz. Mindig megálltam, hogy lássam mindazt, amit fejlődött, amivel szépült a város. Aztán már teljes tudatossággal próbáltam feltárni Békés zegzugait, a Köröstől az Élővíz-csatornáig. Jó volt és jó látni a szépülő várost, a megvalósuló fejlesztéseket, a megújult utakat, a parkosított tereket.
Megidézte a régi vásárokat
Kiemelte, településközpont épületei a 20. század elején megindult polgárosodásról tanúskodnak. Az 1903-ban megépült gimnázium iskolavárossá emelte Békést, és az intézményt mértékadó református iskolává. Az egy évvel később átadott polgármesteri hivatal pedig annak a bizonyítéka, hogy az ország egykori legnagyobb községe elindult a városiasodás útján.

A szülőföldnek mindig üzenete van
Elárulta, élénken élnek benne azok az idők, amikor nagyapjával, aki kötélgyártó volt, jöttek a vásárokra, és ilyenkor mindig volt lehetősége egy kicsit kisurranva azt megtapasztalni, ami a településen változást jelentett.
– Ilyenkor különösen korán kelt a nap a házunk táján, hiszen hajnalban kellett indulunk, majd a vonaton való zötykölődés álmos fáradalmával és kissé didergősen érkeztünk, hogy aztán gyalogosan tegyük meg az utat a célunkhoz – idézte fel. – A környezet mindig adott valamit.
Szólt arról, hogy ha Békésen jár, igyekszik mindig a katolikus templomba is bemenni, nem csak azért, mert ott keresztelték, hanem, mert Orlai Petrics Soma ott található képei meghatározóak, mindig kísérték az útját.
– Ugyanilyen örömmel tölt el, amikor egy-egy delegációnak bemutathatom az Országgyűlés felsőházi termét, mert annak két hatalmas freskóját Jantyik Mátyás békési festőművész alkotta – tette hozzá. – A szülőföldnek mindig van számomra üzenete, nagyszerű családod adott, és ez a családja adja ma is az értéket az életemben.
Az eseményen jelen volt dr. Latorcai Csaba parlamenti államtitkár, közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes, dr. Latorcai János fia. Műsort adott a Belencéres Néptáncegyüttes és Csordás Ákos.
Békési elismerések, példaképeket köszöntöttek
Fotók: Jenei Péter