Mindenki láthatja

2025.03.25. 15:55

A fehér törpe és a vörös óriás balhéjából születik a különös jelenség, amit napokon belül mi is láthatunk

Az első előrejelzések szerint március 27-e lesz az az időpont, amikor egy hatalmas robbanás szemtanúi lehetünk. A termonukleáris robbanás mögött egy csillag áll, melyet T CrB néven ismerünk.

Már több forgatókönyv is született arról, hogy a T Coronae Borealis, vagyis a T CrB nevű csillag mikor fog felrobbanni. A csillagászok következtetése szerint az első dátum március 27-e. A szakemberek már közel nyolcvan éve várnak erre a termonukleáris robbanásra, azt azonban még nem tudják pontosan megjósolni, hogy ez mikor következik majd be. Az IFLScience cikke szerint a csillagászok nemrég több lehetséges dátumot is közöltek, és ezek közül az első egy egészen közeli időpontot jelöl, méghozzá március 27-ét – olvasható a hvg.hu cikkében.

T Coronae Borealis, termonukleáris, robbanás,
Termonukleáris robbanás: a T CrB egy vörös óriáscsillagból és egy fehér törpecsillagból áll, és körülbelül 80 évente tör ki. Fotó: Getty Images

A T CrB egy bináris rendszer és 80 évente produkál termonukleáris robbanást

A T Coronae Borealis valójában nem egy csillag, hanem egy bináris rendszer, melynek egyik tagja egy fehér törpe, a másik pedig egy vörös óriás. Előbbi anyagot lop utóbbitól, ami felhalmozódik a felületén. Mivel az anyag nyomása és hőmérséklete az idő előrehaladtával folyamatosan növekszik, előbb-utóbb bekövetkezik a termonukleáris robbanás. Ennek köszönhetően annyira fényessé válik, hogy szabad szemmel is látható lesz, nagyjából egy héten keresztül. Mint ahogy a cikkben olvashatjuk, hogy pontosan mikor lesz a robbanás, azt valóban nehéz megjósolni. A csillagászatban vannak kiszámítható dolgok – például egy Napfogyatkozás –, valamint véletlenszerűnek tűnő dolgok, mint például a csillagrobbanások. Az ismétlődő nóvák, mint például a T Coronae Borealis, egy harmadik kategóriába tartoznak: ha az időszak nem túl hosszú, akkor lehetnek olyan múltbeli megfigyelések, amelyek segítségével megjósolható a jövőbeli esemény.

A nóvákat 1787-ben, 1866-ban és 1946-ban is dokumentálták, a kutatók ezek alapján adtak becslést a robbanás időpontjára. A március 27-i dátum mellett felmerült még november 10-e is, de az is elképzelhető, hogy 2026. június 25-ig kell rá várni. Ugyan az időpont nem holtbiztos, de az már igen, hogy emiatt senki sem fog meghalni.

Korábban 2022-ben írtunk arról, hogy radioaktív izotópok lökéshullámokon érkeznek a Földre. Az űrrobbanások nyomait a fák is megőrzik.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a beol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában